Prof. Maksymowicz: Zdrowie to nie tylko sprawa ministra zdrowia, to jest sprawa całego państwa

Prof. Wojciech Maksymowicz / facebook.com/pisorgpl/

  

"Na przyszły sukces służby zdrowia składają się w istotnej mierze badania medyczne, realizowane w Polsce" - powiedział dziś w Opolu na konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej zdrowiu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

"To dzisiejsze spotkanie do dobry prognostyk, dlatego, że spotykamy się w poważnym gronie osób, które odpowiadają za wiele spraw: społecznych, technologii i rozwoju, a nie tylko samego zdrowia. Samo zdrowie jako problem państwowy nie występuje. Zdrowie to nie tylko sprawa ministra zdrowia, to nie jest sprawa tylko resortowa, to jest sprawa całego państwa" - powiedział prof. Wojciech Maksymowicz.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zauważył, że udało się zgromadzić znacznie większe grono zainteresowanych stanem aktualnym i przyszłością służbą zdrowia, zarówno tych, co mają zapewnić finansowanie, jak i dbających o każdy inny element systemu.

"Udało się uruchomić Agencję Badań Medycznych, zupełnie nowe ciało, za setki milionów złotych zajmuje się bardzo powiązanymi badaniami: nowych leków, nowych rozwiązań i technologii"

- mówił prof. Maksymowicz.

Wiceminister oświadczył, że jeśli chodzi o kształcenie lekarzy i personelu medycznego, to "w tej chwili możemy patrzeć spokojnie w przyszłość". Maksymowicz przyznał, że kształcimy obecnie o 3 tysięcy lekarzy więcej, co oznacza wzrost o połowę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael wciąż bez rządu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/krystianwin

  

Fiaskiem zakończyły się w Izraelu wysiłki na rzecz utworzenia rządu po wrześniowych wyborach parlamentarnych. W środę tuż przed północą czasu miejscowego minął termin sformowania koalicji rządowej. Jak poinformował parlament, nowe wybory odbędą się w marcu.

Po raz pierwszy w historii Izraela będą to trzecie wybory parlamentarne w tym kraju w ciągu niespełna roku.

Według wcześniejszych sondaży kolejne głosowanie zakończy się takim samym wynikiem, jak ostatnie wybory z września, co doprowadzi zapewne do kolejnych wielu miesięcy koalicyjnych negocjacji.

W historii Izraela jeszcze żadna partia nie uzyskała w wyborach większości pozwalającej na samodzielne utworzenie rządu, dlatego gabinety koalicyjne są w tym kraju normą.

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Benny'ego Gantza Niebiesko-Biali, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie, a centroprawicowy Likud Netanjahu wywalczył 32 mandaty.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył 23 października Gantzowi, byłemu szefowi sztabu generalnego izraelskiej armii, misję utworzenia gabinetu. Ten jednak nie zdołał sformować koalicyjnego rządu. Fiaskiem zakończyła się także podjęta przez premiera Benjamina Netanjahu próba nakłonienia swego politycznego rywala, Benny'ego Gantza, do utworzenia rządu jedności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl