Polski kandydat na komisarza odpowiadał na pytania PE. "Potrzeba wizji dla obszarów wiejskich"

Janusz Wojciechowski / By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31310110

  

Kandydaci na unijnych komisarzy odpowiedzieli na pisemne pytania PE. Polski kandydat na komisarza Janusz Wojciechowski podkreśla, że Europa musi stać się neutralnym węglowo kontynentem, dlatego potrzeba też długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich.

W sprawie wyrównania dopłat kandydat na komisarza ds. rolnictwa pisze, że celem jest zapewnienie "minimalnego poziom ujednolicenia wartości wszystkich należności najpóźniej do 2026 roku".

Zamieszczone na stronach internetowych kilkunastostronicowe odpowiedzi każdego z kandydatów na komisarzy dotyczą ich niezależności, działań w zakresie zapewnienia równowagi płci, ale też konkretnych wyzwań w obszarach, którymi mają się oni zajmować.

Kandydatka na wiceszefową KE ds. wartości i przejrzystości Viera Jourowa podkreśliła w odpowiedziach, że praworządność będzie nadal jedną z najważniejszych spraw, którymi zajmie się nowa Komisja Europejska.

Zapowiada, że będzie zdeterminowana w swoich działaniach, ale jednocześnie będzie równo traktowała państwa członkowskie.

"Dopilnuję, aby w przypadku zagrożenia praworządności podjęto szybkie i proporcjonalne działania. Mamy do dyspozycji szereg narzędzi. Oprócz art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Komisja powinna również w pełni wykorzystywać swoje uprawnienia w przypadku naruszenia prawa UE"

- pisze w odpowiedzi dotyczącej tej tematyki. Wskazuje, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE ma w tej sprawie "kluczowe znaczenie, a także nakłada nowe obowiązki".

Jourova wskazuje, że UE musi poświęcić uwagę prowadzonym procedurom z art. 7 (prowadzone są wobec Polski i Węgier), aby uzyskać zamierzony efekt.

Zapowiada, że będzie też pracować nad unijnym mechanizmem zapobiegającym łamaniu praworządności.

Ten temat porusza też w swoich odpowiedziach kandydat na komisarza ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

"Będę przewodził pracom Komisji mającym na celu zapewnienie przestrzegania praworządności w całej Unii, w koordynacji z wiceprzewodniczącym KE ds. wartości i przejrzystości. Musimy wzmocnić kulturę praworządności wśród ogółu społeczeństwa"

- napisał.

Z kolei Wojciechowski, pisząc o koniecznych reformach w swoim obszarze, wskazał na konieczność zapewnienia nowoczesnej, efektywnej, ale jednocześnie uproszczonej polityki.

"Musimy stać się kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla i poradzić sobie ze zmianami klimatu; potrzebujemy długoterminowej wizji naszych obszarów wiejskich"

- zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że zapowiedziany przez szefową KE Ursulę von der Leyen "Zielony Ład" stawia przed UE ambicję, by Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem, zachowała swoje środowisko naturalne i poszła w kierunku zerowych zanieczyszczeń. "Europejskie rolnictwo i Wspólna Polityka Rolna muszą odgrywać kluczową rolę w tym procesie" - zwrócił uwagę.

Wojciechowski opowiedział się w swoich odpowiedziach za kontynuowaniem unijnej polityki zawierania umów o wolnym handlu z krajami trzecimi. Jak zaznaczył, unijny sektor rolno-spożywczy korzysta z możliwości, jakie otwiera międzynarodowy handel przez dodatkowy dostęp do rynków w innych państwach.

Zastrzegł przy tym, że potrzeba takie kalibracji porozumień, żeby zapewnić ochronę szczególnie wrażliwym sektorom.

Kandydat na komisarz ds. rolnictwa pisze też o konieczności wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw czy "uczciwej dystrybucji" środków na rolnictwo. W kontekście dopłat bezpośrednich przypomina, że połowa beneficjentów to gospodarze mający mniej niż 5 hektarów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Pomorskie: kolejny urzędnik z koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/

  

Czwarty pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku, poza marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem, jest zakażony koronawirusem - poinformował rzecznik prasowy UMWP Michał Piotrowski.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Gdańsku poinformował w sobotę o dziewięciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród osób, u których zdiagnozowano COVID-19, jest pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Rzecznik UMWP Michał Piotrowski wyjaśnił, że obecnie trwa ustalanie listy osób, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z zakażonym pracownikiem urzędu. Na tej podstawie Sanepid zdecyduje o dalszych działaniach, w tym o konieczności poszerzenia grona osób objętych kwarantanną.

To już piąta osoba w UMWP, u której potwierdzono wirusa Sars-Cov-2. Na COVID-19 choruje m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Stuk.

Do tej pory kwarantanną objętych zostało 70 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pobierane są od nich materiały do testów na obecność koronawirusa.

"Wymazy pobrano już od ponad połowy urzędników. Dotychczasowe wyniki badań potwierdziły obecność koronawirusa u jednego z pracowników (osoba wspomniana powyżej), 13 testów miało negatywny wynik"

- przekazał Piotrowski.

Zapewnił, że kwarantanna nie ma wpływu na płynność funkcjonowania urzędu marszałkowskiego. 70 proc. pracowników od dwóch tygodni pracuje w trybie zdalnym.

"Łącznie we wszystkich budynkach UMWP pracuje obecnie mniej niż 100 osób, których osobista obecność jest konieczna do utrzymania płynności pracy urzędu, dotyczy to m.in. obiegu dokumentów i korespondencji"

- wyjaśnił.

Wszyscy urzędnicy są wyposażeni w rękawiczki i maseczki oraz w płyn dezynfekujący. Na stanowiskach pracy zachowane są wszystkie wytyczne Generalnego Inspektora Sanitarnego, w tym odległość od innych osób, kontakt nie więcej niż dwóch osób, dezynfekcja klamek, drzwi i łazienek co dwie godziny.

W woj. pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 91 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 34; w powiecie wejherowskim – 21; w Gdyni – 11; w powiecie gdańskim – 9; w powiecie kartuskim – 6; w powiecie tczewskim – 3; po dwa w powiecie puckim i nowodworskim i po jednym w powiecie kwidzyńskim, Sopocie i Słupsku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts