Tysiące turystów nie dotrą na Majorkę

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Ponad 25 tys. zagranicznych turystów nie przybędzie w październiku na urlop na Majorkę w rezultacie ogłoszonego w poniedziałek bankructwa przez biuro podróży Thomas Cook.

Jak poinformował dziś przedstawiciel autonomicznego rządu Balearów Marc Pons, wśród 25 tys. wczasowiczów, którzy nie będą mogli skorzystać z październikowego urlopu na Majorce, są również osoby, które miały podróżować ze spółkami pośrednio związanymi z Thomas Cook, np. firmą Neckermann.

Pons wyjaśnił, że 80 proc. spodziewanych wczasowiczów, którzy z powodu upadłości brytyjskiej firmy musiało zrezygnować z wypoczynku na Majorce w przyszłym miesiącu stanowią obywatele Niemiec oraz państw skandynawskich.

Jednak - jak twierdzi Pons - w związku z tym, iż Thomas Cook w okresie listopad-kwiecień nie kierował turystów na balearską wyspę, straty dla lokalnej gospodarki będą mniejsze. Ujawnił, że rząd Balearów rozpoczął już negocjacje z międzynarodowymi operatorami na temat “wejścia na rynek Majorki” po bankructwie brytyjskiego operatora.

Z szacunków gazety “Diario de Mallorca” wynika, że w październiku z powodu kryzysu turystycznego na Majorce straci pracę ponad 1000 osób. Około 800 to zwalniani pracownicy biura Thomas Cook w Palmie. Pozostałe osoby stracą pracę głównie w sektorze hotelarskim.

W poniedziałek wraz z ogłoszeniem upadłości przez firmę Thomas Cook w wielu hotelach Majorki właściciele obiektów żądali od gości uiszczenia dodatkowej opłaty za nocleg. Sytuacji tej doświadczyło m.in. kilkudziesięciu turystów z Polski.

Rząd Balearów szacuje, że do czwartku kilkadziesiąt hoteli na Majorce wstrzymało działalność co najmniej do końca października w związku z ogłoszeniem upadłości przez Thomas Cook oraz współpracujące z nim spółki.

Z kolei piątkowy dziennik “Diario de Ibiza” wskazuje, że większość działających na Ibizie hoteli, które współpracowały z grupą Thomas Cook, nie nosi się z zamiarem zamykania placówek w najbliższych tygodniach. Gazeta przypomina, że na tej balearskiej wyspie brytyjski bankrut kooperował z 42 hotelami.

W środę autonomiczne władze Balearów ogłosiły, że zwrócą się do rządu Hiszpanii o wsparcie regionu kwotą 100 mln euro na pokrycie strat spowodowanych ogłoszeniem bankructwa przez biuro podróży Thomas Cook. Ujawniły, że najwięcej poszkodowanych na tym archipelagu turystów, około 36 tys. osób, znajduje się na Majorce.

Z danych rządu Balearów wynika, że Thomas Cook zalega lokalnym firmom turystycznym, głównie operatorom hoteli, za realizację umów dotyczących okresu lipiec-wrzesień 2019 roku około 5 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Nie siejmy paniki wśród chorych”

zdjęcie ilustracyjne / DarkoStojanovic CC0

  

Nie siejmy paniki wśród pacjentów z chorobami nowotworowymi – powiedziała dziś w Sejmie senator PiS Dorota Czudowska. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska dodała, że rząd PiS systemowo i konsekwentnie naprawia system ochrony zdrowia.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Czudowska podkreślała wagę Narodowej Strategii Onkologicznej, którą rząd przyjął do realizacji na początku lutego.

- Strategia obejmuje problem całościowo od edukacji młodzieży i społeczeństwa, kładzenia nacisku na badania profilaktyczne i wczesną diagnostykę po leczenie, ale także rehabilitację i dbanie o jakość życia pacjentów z chorobą nowotworową

– mówiła.

Powoływała się na swoje doświadczenie jako lekarza i dyrektora Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy. Zwróciła uwagę, że obecnie to nie pieniądze są problemem służby zdrowia, ale brak lekarzy i dotyczy to każdej dziedziny w ochronie zdrowia. Wskazała, że o tym problemie PiS mówił już w czasach rządów PO-PSL.

- Któż mógł zrobić więcej dla ochrony zdrowia niż premier lekarz? Wtedy alarmowaliśmy, że za 10 lat będzie katastrofalna sytuacja z lekarzami, ponieważ wielu wyjechało

– powiedziała.

Czerwińska dodała, że rząd PiS, odkąd objął władzę, systemowo i konsekwentnie naprawia system ochrony zdrowia „zdewastowany przez poprzedników”.

- Przypominam postawę ówczesnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który był skonfliktowany z lekarzami, doprowadził do tego, że wielu z nich opuściło Polskę, żeby móc swój zawód wykonywać za granicą. My musimy uzupełnić teraz te braki kadrowe. To my rozpoczęliśmy proces przywracania, zwiększania miejsc na studiach medycznych

– zaznaczyła.

- Dzisiaj, kiedy Arłukowicz drze szaty, to pokazuje ogromną hipokryzję i cynizm, bo wykorzystywanie dramatu chorych dla własnych korzyści jest nikczemne. Apelujemy, żeby zaprzestać takich działań kosztem chorych

– mówiła.

Wskazała, że 2019 r. był rekordowy pod względem nakładów na służbę zdrowia, w tym na onkologię. - Do 2024 dojdziemy do poziomu ponaddwukrotnych nakładów na służbę zdrowia wobec tego, co realizowała Platforma Obywatelska. Nawet Bartosz Arłukowicz szczycił się tym, że zaoszczędził na służbie zdrowia 2 mld zł, więc dzisiaj nie ma moralnego prawa, żeby grać dramatem pacjentów – powiedziała.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.

W środę senatorowie KO zaproponowali, aby 1,95 mld zł na leczenie chorób onkologicznych znaleźć w ramach przesunięć w ustawie budżetowej na 2020 r. Zapowiedzieli złożenie stosownej poprawki podczas środowej senackiej komisji zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts