Będzie więcej odszkodowań za represje w PRL?

Bartłomiej Wróblewski / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Poszerzenie kręgu uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL o osoby, co do których wydano decyzję o takich represjach - to cel noweli ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, którą poparł Senat.

Obecnie o zadośćuczynienie mogą się ubiegać tylko osoby, wobec których taką decyzję wykonano. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 70 senatorów, wszyscy poparli ustawę.

Celem nowelizacji, będącej inicjatywą senacką, jest poszerzenie zakresu podmiotowego ustawy z 23 lutego 1991 r., o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, czyli "osób, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym".

Jak wyjaśniał podczas sejmowych prac nad projektem poseł sprawozdawca Bartłomiej Wróblewski (PiS) "szkody ponosiły nie tylko te osoby,(...) wobec których zostały wydane i wykonane orzeczenia sądowe albo decyzje o internowaniu w stanie wojennym. Były sytuacje, kiedy orzeczenie albo decyzja o internowaniu była niewykonana, a te osoby ponosiły szkody". Jego zdaniem "budziło to poruszenie w środowisku byłych opozycjonistów".

"Były dwie kategorie osób - te, które ponosiły koszty działalności niepodległościowej opozycyjnej i mogły uzyskać odszkodowanie i były takie osoby, w przypadku których to było niemożliwe, bo była luka w ustawie. Ustawodawca pierwotnie nie przewidział wszystkich tych sytuacji, kiedy pojawiały się szkody i zakres podmiotowy był sformułowany zbyt wąsko"

- dodał.

Nowelizacja ma również na celu eliminację formalnego ograniczenia w postaci rocznego terminu na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie lub zadośćuczynienie liczonego od dnia uprawomocnienia się stwierdzenia nieważności orzeczenia.

Jak wyjaśnił Wróblewski, formalne ograniczenie pierwotnie wynosiło tylko rok od daty jego uprawomocnienia. Rozważano czy należy całkowicie znieść ograniczenie czasowe czy wydłużyć je do dziesięciu lat, "zwyciężyło przekonanie, że jakieś ograniczenie powinno być jeśli chodzi o wnoszenie tych roszczeń, żeby to nie trwało kilkadziesiąt lat. Powinien to być długi czas, ale nie nieograniczony" - tłumaczył.

Nowelizacja zakłada również ułatwienia dla osób poszkodowanych postępowaniem przed sądami, np. zwalnia od kosztów sądowych z tytułu ustanowienia pełnomocnika.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To już pewne. USA nałożą sankcje na Rosję za gazociąg Nord Stream 2

/ By Pjotr Mahhonin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36805430

  

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".

Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły wczoraj, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet w wysokości 738 mld dolarów. Określa go ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA). Nowy rok budżetowy rozpoczął się 1 października.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy przewiduje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża.

[polecam:https://niezalezna.pl/301250-beda-opoznienia-w-budowie-nord-stream-2-a-na-horyzoncie-jeszcze-amerykanskie-sankcje]

Dokument zawiera zapis o zakazie wojskowej współpracy z Rosją.

Ustawa zakazuje też przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu rosyjskich systemów obrony rakietowej S-400 przez Ankarę, który - jak czytamy w dokumencie - stanowi poważne pogwałcenie specjalnej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".

Projekt przeznacza 658,4 mld dolarów dla resortów obrony i energetyki na finansowanie programów obronnych i bezpieczeństwa, 71,5 mld - na wydatki związane z finansowaniem wojen poza granicami USA i 5,3 mld - na pokrywanie kosztów usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Przewidziano też środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.

Oczekuje się, że ustawa zostanie ostatecznie uchwalona przez obie izby Kongresu przed końcem roku

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl