PGNiG gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski

/ mat. prasowe

  

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dzięki wsparciu rządu RP buduje niezależność energetyczną Polski. Koncentrujemy się na zapewnieniu polskiemu społeczeństwu i przedsiębiorcom nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego po konkurencyjnych cenach. Jesteśmy liderem wydobycia gazu ziemnego w Polsce, ale nasza marka jest rozpoznawana i ceniona także przez zagranicznych partnerów.

Dajemy stabilne zatrudnienie blisko 25 tys. pracowników Grupy Kapitałowej. Z podatków i opłat płaconych przez PGNiG korzystają gminy w całej Polsce – tylko w 2018 r. było to ok. 200 mln zł.

Zatrzymaliśmy trend spadkowy w wydobyciu gazu z polskich złóż. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło m.in. na rewitalizację ponad 60-letniego, najdłużej eksploatowanego polskiego złoża Przemyśl. Jego potencjał szacujemy obecnie na dodatkowe 20 mld m³ gazu ziemnego.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i wzrost krajowego wydobycia gazu to również cele wyróżnionego godłem „Teraz Polska” programu Geo-Metan, który polega na przedeksploatacyjnym odzyskiwaniu metanu z pokładów węgla. PGNiG realizuje go z Państwowym Instytutem Geologicznym. Jeśli projekt wejdzie w fazę komercyjną, krajowe wydobycie wzrośnie nawet o 1 mld m³ gazu rocznie.

Popyt na gaz w Polsce stale rośnie – w 2015 r. wynosił ok. 15 mld m³, a już w 2018 r. ok. 18 mld m³. Zaopatrujemy w niego blisko 7 mln gospodarstw domowych, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także największe polskie firmy. Dlatego musimy zagwarantować pewność dostaw. Niestety takiej pewności nie mamy w przypadku rosyjskiego kontrahenta, który od 2004 r. – bez podania przyczyny – 7 razy ograniczał nam dostawy gazu. Jesteśmy przekonani, że tylko zróżnicowanie dostawców i kierunków importu jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego od prawie czterech lat PGNiG prowadzi skuteczne działania na rzecz uniezależnienia Polski od dostaw gazu ze Wschodu. Nawiązaliśmy współpracę z rzetelnymi i wiarygodnymi dostawcami gazu skroplonego (LNG) z zagranicy. Jeszcze w 2016 r. import gazu z kierunku innego niż wschodni wynosił 11,1 proc., a w 2018 r. wzrósł już do ponad 33 proc. Do Polski przypływają dostawy LNG z USA, Kataru i Norwegii. W 2018 r. podpisaliśmy z amerykańskimi partnerami kontrakty na import LNG. Łącznie obejmują one rocznie 10 mld m³ gazu po regazyfikacji.

Cena gazu amerykańskiego (wraz z kosztami skroplenia, transportu przez ocean i regazyfikacją w terminalu w Świnoujściu) jest o ok. 20–30 proc. niższa niż kupowanego przez nas obecnie gazu rosyjskiego. Kosztowny kontrakt jamalski wygasa w roku 2022.

Poza LNG drugim źródłem dostaw do kraju będzie gaz ziemny sprowadzany z kierunku norweskiego poprzez gazociąg Baltic Pipe, który przez Danię będzie docierał do Polski. Jego przepustowość to prawie 10 mld m³ gazu rocznie, z czego około 2,5 mld m³ będzie pochodzić z własnego wydobycia PGNiG w Norwegii. Jesteśmy tam obecni od blisko 12 lat, mamy ponad 20 koncesji i wciąż nabywamy udziały w kolejnych.

Naszą misją jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Każdemu naszemu działaniu przyświeca myśl, by działać zgodnie z interesem kraju i społeczeństwa, tak by realizować ambitne cele biznesowe i jednocześnie wspierać ideę patriotyzmu narodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl