Politycy to grupa społeczna, która przez lata nie była szczególnie ceniona w Polsce. W 2009 roku, a więc za czasów rządów PO-PSL, 62 procent badanych uważało, że większość polityków nie zna spraw, o których mówią, a według 79 procent - nie można im ufać. 66 procent uważało, że politycy to ludzie nierozważni, a 77 procent - ludzie, którzy nie słuchają cudzych racji.

Obecnie politycy wciąż nie są cenieni najwyżej, ale - porównując z sytuacją sprzed 10 lat - widać znaczącą poprawę. Polacy odzyskują zaufanie do polityków, być może dzięki prospołecznym działaniom, z jakimi spotkać się można  było w obecnej kadencji parlamentu.

Badani przez Kantar zostali zapytani, którego z żyjących polskich polityków cenią najbardziej. Najczęściej - z tych, którzy byli zdecydowani - wskazywano Jarosława Kaczyńskiego, który osiągnął wynik 19 proc. Na drugim miejscu znaleźli się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki z 15 proc. wskazań.

Dopiero na czwartym miejscu znalazł się były premier Donald Tusk - wskazało go 12 procent ankietowanych. 8 procent powiedziało, że ceni Lecha Wałęsę, a po 4 procent - byłą premier Beatę Szydło i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wśród liderów opozycji z 3 procent wskazań w zestawieniu znalazł się szef Wiosny Robert Biedroń, a z 2 procent - szef PO Grzegorz Schetyna i prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Również 2 procent zyskał Bronisław Komorowski.

Kantar badanie przeprowadził 6-11 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI)