O imigrantach rozmawiano w Watykanie. Polski minister przedstawił mocne argumenty!

Watykan, zdjęcie ilustracyjne / Martin Hudec; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś spotkał się w Watykanie z prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kardynałem Leonardo Sandrim i papieskim jałmużnikiem, kardynałem Konradem Krajewskim. Głównym tematem rozmów była współpraca przy niesieniu pomocy humanitarnej. Polski minister przedstawił kilka niezwykle mocnych argumentów dotyczących realizacji pomocy potrzebującym, przy jednoczesnej konieczności zmniejszenia „u źródła presji migracyjnej”.

Minister Woś wyjaśnił, że spotkania takie ja te są owocem współpracy strony polskiej z amerykańską USAID, czyli federalną Agencją Rozwoju Międzynarodowego.

Priorytetem naszej administracji, ale też i naszych partnerów amerykańskich jest wsparcie dla mniejszości religijnych, a największą na świecie prześladowaną grupą religijną są chrześcijanie.
- wyjaśnił Michał Woś.

Następnie przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj na świecie podpisała porozumienie o współpracy z USAID, które właśnie jest finalizowane.

Strona amerykańska zaakceptowała projekt pilotażowy i po jego zakończeniu za dwa miesiące zostanie uruchomiona pula blisko pół miliarda złotych na projekty polskich organizacji współpracujących między innymi z kościołami na wsparcie dla chrześcijan, dla prześladowanych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, głównie w Iraku północnym. Mamy jako rząd bardzo dobre doświadczenie współpracy z kościołami, bo to często kościoły mają najlepsze rozpoznanie na miejscu, jakie są potrzeby, kto potrzebuje i jak pomoc sensownie rozdystrybuować i jaka pomoc jest najbardziej efektywnie wykorzystana.
- stwierdził minister Woś.

Polski minister zauważył, że pomoc dla potrzebujących realizowana jest w różnych formach, a różne państwa w różny sposób angażują się w takie działania. Tak odniósł się do sprawy korytarzy humanitarnych dla uchodźców syryjskich, które uruchomił włoski Kościół we współpracy z rządem.

Polska przyjęła za priorytet to, żeby realizować to, do czego państwa są powołane, czyli zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom w pierwszej kolejności. Realizujemy porządek miłosierdzia, czyli najpierw swoja rodzina, swoja wspólnota, swój naród. A gdy jesteśmy w stanie pomóc, pomagamy dalej w ramach solidarności międzynarodowej. Polska 20 lat temu przestała być biorcą pomocy międzynarodowej, a stała się, wtedy jeszcze na mniejszą skalę, a teraz już na dużą , jednym z podmiotów systemu międzynarodowego wsparcia.
- powiedział minister Woś.

Przypomniał, że Polska przeznaczy na współpracę rozwojową w tym roku na różne projekty pomocy prawie 3 miliardy złotych, w tym kilkadziesiąt milionów na pomoc humanitarną.

Trzeba to jasno powiedzieć; Polska samodzielnie jako jedno jedyne państwo nie zbawi świata. Polska uczestniczy w ramach solidarności międzynarodowej w różnych projektach, ale trzeba wyznaczać priorytety.
- podsumował polski minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl