Logistyczna droga ekspansji. Silne firmy podnoszą konkurencyjność polskiej gospodarki

Zdjęcie ilustracyjne

  

Grupa PKP CARGO pod koniec 2018 r. przyjęła nową strategię, z której wynika, że rozwój, ekspansja przedsiębiorstwa jest mocno skorelowana z najważniejszymi elementami polityki naszego państwa.

Strategia Grupy, która jest jednym z największych w Europie towarowych przewoźników kolejowych, zakłada dążenie do zdobycia pozycji lidera na rynku Trójmorza. Aktywność PKP CARGO na obszarze Międzymorza (Bałtyk, Adriatyk, Morze Czarne) to element integrujący gospodarkę tego regionu, co jest zgodne z koncepcją głębokiej współpracy polityczno-ekonomicznej Trójmorza. Polska chce być liderem tego procesu, do czego predestynuje nasz kraj potencjał demograficzny, gospodarczy i rola w międzynarodowej polityce. Innym elementem umacniania międzynarodowej pozycji PKP CARGO jest aktywność na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Można więc powiedzieć, że w przypadku PKP CARGO, jednego z polskich narodowych czempionów, zachodzi zbieżność między działaniami spółki a polityką państwa. Taki związek jest czymś naturalnym w wielu krajach, gdyż dzięki współpracy rządu i biznesu buduje się dobrobyt obywateli i potęgę państwa. W Polsce ten model współpracy na szczęście też jest praktykowany, co widać zwłaszcza po 2015 r., z korzyścią dla obu stron. W dbaniu o polską przedsiębiorczość również należy upatrywać sukcesów polityki gospodarczej rządu.

Plany PKP CARGO idealnie wpisują się także w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Spółka nie chce być tylko przewoźnikiem, ale także wiodącym operatorem logistycznym. Ma to o tyle znaczenie, że silne firmy logistyczne są niezbędne w podnoszeniu konkurencyjności polskiej gospodarki.

– Konkurencja w zglobalizowanym świecie nie polega teraz na rywalizacji między przedsiębiorstwami, krajami, ale między łańcuchami dostaw, czyli między systemami logistycznymi

– mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

– Takie łańcuchy tworzą często tysiące firm rozsianych po całym świecie i muszą mieć one zapewnioną sprawną obsługę logistyczną w skali globalnej. PKP CARGO ma ambicje, aby właśnie takie łańcuchy dostaw obsługiwać – wyjaśnia Warsewicz.

Prezes PKP CARGO wskazuje, że Polska ma idealne położenie, co otwiera przed spółką i innymi firmami szerokie możliwości. Jak je wykorzystać? Znów – przez współpracę rządu i biznesu. Zadaniem państwa będzie przygotowanie i wdrożenie Narodowej Strategii Logistycznej, a narzędziem do jej realizacji będzie Krajowy System Logistyczny – to infrastruktura (porty, drogi, tory, lotniska, terminale, magazyny itp.) połączona z rozwiązaniami informatycznymi i działająca w oparciu o dobre prawo. Ważne będzie powołanie przez państwo Krajowego Operatora Logistycznego, który będzie integrował ten sektor, ułatwiał współpracę między różnymi przedsiębiorstwami będącymi najważniejszymi elementami systemu logistycznego.

– PKP CARGO jest narodowym czempionem, ma potencjał i możliwości, aby pełnić rolę Krajowego Operatora Logistycznego

– zapewnia Czesław Warsewicz.

Artykuł sponsorowany

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Juszczyszyn nie daje za wygraną ws. list do KRS. Nałożył grzywnę... na szefową Kancelarii Sejmu

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Sędzia Paweł Juszczyszyn rozpoczął rozpoznawanie sprawy, w której domaga się ujawnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. Nie stawiła się na nią ani szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, ani jej pełnomocnik. Dodatkowo sędzia nałożył 6 tys. zł grzywny na Kaczmarską. To kara za to, że nie ujawniła ona sądowi list poparcia do KRS.

Na rozprawę stawił się pełnomocnik powoda tj. towarzystwa, które kupiło dług osoby prywatnej, Joanny S.

Wobec braku przedstawiciela Kancelarii Sejmu sędzia Juszczyszyn zreferował, że w sprawie chodzi o umowę pożyczki, jaką z firmą udzielającą szybkich pożyczek zawarła bezrobotna Joanna S. z Lidzbarka Warmińskiego. Kobieta wzięła 2 tys. zł pożyczki, firma naliczyła jej drugie tyle prowizji. Gdy kobieta przestała spłacać pożyczkę firma pożyczkowa sprzedała jej dług kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem długów, a ta firma wystąpiła do sądu.

Sąd w Lidzbarku uznał, że kobieta ma spłacić 943 zł., odstąpił od spłaty prowizji uznając ją za rażąco wysoką.

Joanna S. odwołała się od wyroku, bo chciała rozłożenia spłaty 943 zł na raty, a sąd tego nie uczynił.

Juszczyszyn podał, że chce zbadać listy poparcia do KRS ponieważ sędzia, który wydał w tej sprawie wyrok w pierwszej instancji, rozpoznawał sprawę sam, a by on powołany przez prezydenta na wniosek KRS w obecnym składzie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307416-szefowa-kancelarii-sejmu-nie-stawi-sie-na-wezwanie-sedziego-juszczyszyna-bardzo-mi-przykro]

Juszczyszyn zreferował też historię odmowy wydania mu list przez Kancelarię Sejmu. Pełnomocnik powoda zapytany, co sądzi o postawie Kancelarii Sejmu odpowiedział, że brak było podstaw prawnych do odmowy dla sądu wglądu w listy poparcia do KRS.

Sędzia poinformował, że prosił o udostępnienie list poparcia do KRS podpisanych przez obywateli i sędziów.

"Sąd oczekiwał także przedstawienia oświadczeń o wycofaniu takiego poparcia złożonych przez obywateli i sędziów"

- podał Juszczszyn.

Tym samym Juszczyszyn dał do zrozumienia, że chciał sprawdzić, czy sędzia Maciej Nawacki, prezes sądu rejonowego w Olsztynie i członek KRS, dołączył do listy swojego poparcia oświadczenia sędziów, którzy najpierw mu poparcia udzielili, a następnie je wycofali. Czworo sędziów olsztyńskiego sądu wydało oświadczenia, że Nawackiemu cofnęli udzielone wcześniej poparcie.

Dodatkowo sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył grzywnę za to, że Kaczmarska odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307056-podroz-w-blasku-fleszy-juszczyszyn-przybyl-do-warszawy-i-wyjechal-z-niczym-cofnieto-mu-delegacje]

Juszczyszn podał, że powoływanie się przez Kaczmarską na decyzję UODO przy odmówienie udostępnienia list poparcia do KRS jest błędne. Wskazał, że decyzja UODO nie ma zastosowania w przypadku postępowania sądowego. Powołał się przy tym na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismo samego prezesa UODO.

"Listy poparcia do KRS są informacją publiczną"

- twierdzi sędzia Juszczyszyn.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts