Polacy utknęli za granicą! Od klientów biura podróży hotele żądają zapłaty za... opłacony pobyt!

zdjęcie ilustracyjne / juliangvm; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nie milkną echa wokół kłopotów biura podróży Thomasa Cooka. Jak się okazuje poważne problemy dotknęły też klientów związanego z nim znanego biura podróży, z którego usług korzystało wielu Polaków. Z oświadczenia wydanego dziś przez Neckermann Polska wynika, że firma odwołuje wtorkowe wyloty na Zakynthos i Majorkę, środowe wyloty do wszystkich turystycznych miejsc oraz że na 48 godzin wstrzymało możliwość nowych rezerwacji na dowolny sezon wakacyjny. Biuro podróży przekonuje, że procedury te zostały wdrożone, by chronić klientów przed ryzykiem utrudnień w korzystaniu z usługi turystycznej, tymczasem z relacji Polaków, którzy przebywają aktualnie za granicą na wyjazdach wakacyjnych organizowanych właśnie przez tę firmę wynika, że nazwanie tego, co aktualnie dzieje się w hotelach „utrudnieniami” to czysty eufemizm.

Oświadczenie Neckermann Polska zostało wydane w związku z sytuacją wywołaną przez ogłoszenie przez firmę turystyczną Thomas Cook upadłości.

„Komplikacji uległa sytuacja w niektórych hotelach, na lotniskach, firmach transportowych i miejscowościach wakacyjnych, spowodowana koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC”.
- poinformowało biuro Neckermann Polska.

Firma dodaje, że sytuacja ta ma wpływ na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na klientów Neckermann Polska.

Tymczasem relacje Polaków przebywających aktualnie na wyjazdach organizowanych przez biuro podróży Neckermann są doprawdy poruszające. Okazuje się, że hotele, w których są zameldowani, żądają od nich pieniędzy za opłacony już pobyt, zaś kontakt z biurem Neckermann Polska jest niezwykle utrudniony.

Dominika Knasiak, która od niedzieli spędza urlop na Majorce, informuje, że utrudnienia zaczęły się w poniedziałek.

Wszystko zaczęło się, kiedy dotarła pierwsza informacja do sieci o upadku biura podróży Thomasa Cooka, z którym związany jest Neckermann, z którego mieliśmy wykupiony pobyt. Dostaliśmy kartki od dyrekcji hotelu, że musimy we wtorek opuścić hotel do 11 albo pokryć jeszcze raz koszty pobytu do następnej niedzieli, czyli ok. 1000 euro na dwie osoby. Pracownicy nam powiedzieli, że jeśli nie opuścimy hotelu, wezwą policję. Opłaciliśmy nasz pobyt od niedzieli do środy do godziny 11, bo nie starczyło nam pieniędzy na pokrycie kosztów całości. Nie wiemy, co stanie się dalej..
- relacjonuje Polka.

Podobną sytuację opisuje przebywający od niedzieli w Hiszpanii Amadeusz Kuźniarz.

Przylecieliśmy tutaj w niedzielę, w poniedziałek rano kazano się nam zgłosić na recepcję. Zostaliśmy poinformowani, że musimy zapłacić 600 euro albo opuścić hotel, bo Neckermann ogłosił upadłość. Neckermann Polska zapewniła nas, że to nieprawda i że możemy pozostać w hotelu, i dalej korzystać z oferty wakacyjnej. Tak też zrobiliśmy, ale obsługa hotelu nie uznała informacji od Neckermanna i zaczęła się do nas odnosić w coraz bardziej agresywny sposób. Pracownicy weszli do naszego pokoju i wymienili zamki w drzwiach. Powołaliśmy się na moją niepełnosprawność i w końcu otrzymaliśmy klucz do pokoju. Dzisiaj rano przyjechała rezydentka Neckermann i oznajmiła, że nic nie może zrobić oraz że musimy zapłacić, inaczej nie możemy dłużej pozostać na miejscu. W tym czasie obsługa hotelu zadzwoniła na policję, ponieważ nie chcieliśmy opuścić pokoju.
- relacjonuje Amadeusz Kuźniarz.

W niezwykle trudnej sytuacji znaleźli się także Polacy, którzy skorzystali z oferty wakacyjnej Neckermann w Turcji.

Od trzech godzin przebywamy w hotelu ze spakowanymi walizkami. Kontaktowaliśmy się z przedstawicielem Neckermanna, który zapewnił nas, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak obsługa hotelu i tak zażądała od nas uregulowania płatności bądź opuszczenia pokoju do godz. 17:00. Neckermann doradził nam, żebyśmy zostali, ponieważ firma działa w tej sprawie. W tym momencie nie możemy się nawet do centrali dodzwonić.
- opowiada turystka, która wybrała się na wakacje z mężem i dwójką dzieci.

Przyczyną upadłości firmy Thomas Cook PLC jest jej olbrzymie zadłużenie. W ubiegły piątek Thomas Cook poinformował, że w trybie pilnym ubiega się od kredytodawców i udziałowców o doraźną pomoc w wysokości 200 mln funtów (250 mln dolarów), aby uniknąć bankructwa. Do grupy należały liczne hotele i kompleksy wypoczynkowe na całym świecie oraz cztery linie lotnicze. Zatrudniały one 21 tys. pracowników w 16 krajach, w tym 9 tys. w Wielkiej Brytanii. Ludzie ci zasilą szeregi bezrobotnych, bowiem linie zawiesiły działalność.

Problemy firmy, założonej w 1841 roku, zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Złożyło się na to kilka czynników: wyjątkowo upalne lato 2018 r., które zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepokoje polityczne w kilku krajach będących popularnymi celami wyjazdów, niepewność związana z brexitem, ale także rosnąca konkurencja ze strony biur podróży działających w Internecie i tanich przewoźników lotniczych. Do tego doszedł zmieniający się rynek turystyczny - coraz więcej osób samodzielnie organizuje wyjazdy, nie korzystając z biur podróży.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Problemy Ukraińców ewakuowanych z Wuhan. Kolejne miasta odmawiają ich przyjęcia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Winnikach w obwodzie lwowskim mieszkańcy w środę przynieśli przed budynek szpitala opony i zablokowali do niego dojazd, protestując przeciwko temu, by przywieziono tam ewakuowanych z chińskiego Wuhan.

W szpitalu odbywało się szkolenie z hospitalizacji zarażonych koronawirusem - pisze portal Zaxid.net (czyt. zachid). Serwis dodaje, że musiało być ono przerwane w związku z protestem pacjentów, pracowników i lokalnych mieszkańców.

Dyrektor szpitala zaprzeczył jednak informacji o rzekomym planie zakwaterowania ewakuowanych na kwarantannę w jego placówce.

Mer Lwowa Andrij Sadowyj podkreślił, że wciąż nie wiadomo, dokąd trafią osoby z Wuhan. Zaapelował też do mieszkańców, by nie panikować i nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

We wtorek w obwodzie tarnopolskim na zachodzie kraju odbył się ok. 300-osobowy protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się możliwości umieszczenia ewakuowanych w miejscowym sanatorium Medobory.

Agencja Unian pisze, że lotnisko w Tarnopolu odmówiło wydania zgody na przylot samolotu z Chin, a miejscowe władze zaznaczają, że ośrodek nie jest przygotowany do przyjęcia ewakuowanych. Personel sanatorium zapowiedział, że nie stawi się w pracy, jeśli ewakuowani trafią do ich ośrodka.

Portal RBK Ukraina informuje, że przyjęcia ewakuowanych odmówiła administracja obwodu rówieńskiego.

W środę nad ranem z Kijowa wyleciał samolot, na którego pokładzie mają przylecieć ewakuowani z Wuhan. Według planów samolot ma wylądować na Ukrainie w czwartek ok. 8 rano.

Przedstawiciel MSZ Andrij Zajac powiedział w środę, że na ewakuację stawiło się 48 obywateli Ukrainy i 29 obcokrajowców: osiem osób z Argentyny, pięć z Dominikany, pięć z Ekwadoru, cztery z Salwadoru, dwie z Kazachstanu, dwie z Kostaryki i "po jednej osobie z innych państw".

Wszyscy pasażerowie zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie na Ukrainie. Minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zapewniła, że trafią oni do tego samego miejsca.

Ministerstwo ochrony zdrowia zapewniło w środę, że wszyscy pasażerowie są zdrowi. Dodano, że na przyjęcie ewakuowanych są gotowe cztery ośrodki, jednak nie ujawniono ich lokalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts