Caritas Polska rozliczany przez Episkopat. "Trzeba rozwiązać wszelkie wątpliwości"

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Konferencja Episkopatu Polski wezwała w opublikowanym w sobotę oświadczeniu Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnień. Chodzi o zarzuty dotyczące zarządzania Caritasem Polska. Oskarżenia mogą dotyczyć niejasnego przepływu pieniędzy między organizacją a firmą PR-ową.

Znany z lewicowych artykułów portal OKO.press opublikował w sobotę tekst o współpracy Caritasu Polska z firmą PR-ową Commee Bridge. Napisano w nim m.in., że organizacja płaciła spółce duże pieniądze za promocję.

„Ponad 50 tys. zł m.in. za promocję świecy Caritasu i charytatywnego SMS-a; 111 tys. zł za koordynowanie Niedzieli Świętego Franciszka; co najmniej 11 tys. zł za doradztwo. Tyle zapłacił Caritas Polska zewnętrznej firmie PR-owej, której dyrektorem jest szef Centrum Medialnego Caritasu” – podało OKO.press.

Tego samego dnia Konferencja Episkopatu Polski opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat dotyczący działalności Caritasu.

„Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritasu Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritasem Polska”

– napisał w sobotę ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

– Zarzuty dotyczące pracy Caritasu Polska są związane z wieloma rzeczami. Słyszymy z różnych stron o niejasnościach w działalności Caritasu, np. z mediów. W sobotę mieliśmy sytuację, że portal OKO.press opublikował artykuł na temat nie do końca jasnej współpracy Caritasu z firmą PR-ową

– mówi w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” ks. Łukasz Łukasik z poznańskiego oddziału Caritasu. Dodaje, że komisja, która ma zbadać działalność organizacji, skupi się na wszystkich aspektach jej funkcjonowania.

Trzeba rozwiązać wszelkie wątpliwości, jakie mamy, i podjąć konkretne kroki w celu rozwiązania sprawy Caritasu Polska, takie też kroki zostały podjęte przez KEP. Chodzi o transparentność Caritasu, której Komisja Nadzorcza będzie się przyglądała. Będzie rozważała, z jaką sytuacją w Caritasie Polska mamy rzeczywiście do czynienia. Jest to sprawa rozpatrzenia faktycznego stanu organizacji. Komisja ma teraz na celu zbadanie m.in. tego, w jaki sposób pracownicy Caritasu Polska byli zatrudniani, jak była przeprowadzana w całości działalność charytatywna tego podmiotu. Będzie po prostu sprawdzała, czy w Caritasie Polska nie doszło do różnego rodzaju nadużyć

– tłumaczy ks. Łukasz Łukasik.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pabianice bez hejtu? Za to z Biedroniem

/ Twitter/Robert Biedroń

  

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń wziął udział w inauguracji akcji – Pabianice bez hejtu. Jak mówił, to ważna inicjatywa, która powinna rozprzestrzenić się na cały kraj. Zaapelował też, aby zakończyć „wojnę polsko-polską podsycaną przez dwa obozy polityczne”.

Kandydat Lewicy odniósł się do informacji o ostrzelaniu biura europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. "W tej sprawie musimy powiedzieć solidarnie: nie ma zgody na hejt. Nie ma zgody na dzielenie nas, nie ma zgody na strzelanie w kierunku kogokolwiek" – mówił Biedroń na konferencji prasowej.

Jego zdaniem należy szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli.

Mówiąc o Pabianicach, stwierdził, że są one przykładem miasta, w którym marzenia i nadzieje na lepszą przyszłość nie zostały przez ostatnie lata III RP zrealizowane.

Biedroń powiedział, że wierzy, iż Polska może wreszcie rozwijać się w zrównoważony sposób, gdzie mieszkańcy małych i średnich mają taką samą szansę na rozwój, jak mieszkańcy Warszawy. 

Mówił też o smogu, a Pabianice wskazał jako jedno z miast, w którym normy są znacznie przekraczane. Przekonywał, że należy pokazać strategię odchodzenia od węgla i strategię dojścia do czystego powietrza.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts