Powstała gra "Polskie Państwo Podziemne"

/ ipn.gov.pl

  

Edukacyjną grę historyczną "Polskie Państwo Podziemne" stworzyli pracownicy szczecińskiego IPN. Ma przedstawiać szerokie spektrum zaangażowania obywateli polskich w tworzenie konspiracyjnych struktur oraz eksponować portrety i biografie osób, które były czynnie zaangażowane w działalność konspiracyjną.

"To nie była tylko armia i walka, ale i cała administracja, sądownictwo, a także, co jest niezwykle istotne – tajne szkolnictwo i działania wychowawcze. Chcieliśmy pokazać to wszystko, a także fakt, że za każdym takim działaniem stoi człowiek lub grupa ludzi, którzy nie tylko poświęcają swój czas, ale też codziennie ryzykują życiem"

– powiedziała współtwórczyni gry dr Zofia Fenrych z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Dodała, że gra ma pomóc nauczycielom i uczniom "poznać i zrozumieć, czym było Polskie Państwo Podziemne i czego może nas dzisiaj nauczyć".

Jak zaznaczył współautor gry Maciej Frycz, nie jest to gra strategiczna o skomplikowanej instrukcji.

"Stworzyliśmy kilka wariantów, ale już teraz widzimy, że materiał, dzięki swojej stylistyce, a także tematyce, ma duży potencjał do tworzenia dalszych możliwości rozgrywek".

Gra adresowana jest do uczniów od 10 roku życia.

"Widząc jednak jej potencjał i możliwości wykorzystania, uważamy, że można z niego skorzystać także w szkołach średnich"

– zaznaczyła dr Fenrych. Jak stwierdzili autorzy gry, jej tworzenie było dla nich "nieustającą przygodą".

Szatę graficzną przygotował autor komiksów Tomasz Bereźnicki. Premiera gry odbędzie się w piątek, w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w szczecińskim Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia".

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael wciąż bez rządu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/krystianwin

  

Fiaskiem zakończyły się w Izraelu wysiłki na rzecz utworzenia rządu po wrześniowych wyborach parlamentarnych. W środę tuż przed północą czasu miejscowego minął termin sformowania koalicji rządowej. Jak poinformował parlament, nowe wybory odbędą się w marcu.

Po raz pierwszy w historii Izraela będą to trzecie wybory parlamentarne w tym kraju w ciągu niespełna roku.

Według wcześniejszych sondaży kolejne głosowanie zakończy się takim samym wynikiem, jak ostatnie wybory z września, co doprowadzi zapewne do kolejnych wielu miesięcy koalicyjnych negocjacji.

W historii Izraela jeszcze żadna partia nie uzyskała w wyborach większości pozwalającej na samodzielne utworzenie rządu, dlatego gabinety koalicyjne są w tym kraju normą.

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Benny'ego Gantza Niebiesko-Biali, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie, a centroprawicowy Likud Netanjahu wywalczył 32 mandaty.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył 23 października Gantzowi, byłemu szefowi sztabu generalnego izraelskiej armii, misję utworzenia gabinetu. Ten jednak nie zdołał sformować koalicyjnego rządu. Fiaskiem zakończyła się także podjęta przez premiera Benjamina Netanjahu próba nakłonienia swego politycznego rywala, Benny'ego Gantza, do utworzenia rządu jedności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl