Andrzej Seweryn z francuskim Orderem Sztuki i Literatury

Andrzej Seweryn / fot. YouTube/mat.pras.

  

Aktor i reżyser Andrzej Seweryn otrzymał z rąk ambasadora Francji Pierre'a Levy insygnia francuskiego Orderu Sztuki i Literatury w randze Komandora. Odznaczenie przyznawane jest za "znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury, popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie".

Uroczystość wręczenia Komandorii Orderu Sztuki i Literatury miała miejsce we wtorek w Ambasadzie Francji w Warszawie. Ambasador Pierre Levy w przemówieniu zaznaczył, że minister kultury Francji odznaczając Andrzeja Seweryna pragnie "wyrazić uznanie za jego wybitny wkład w zacieśnianie więzi pomiędzy dwoma krajami".

Francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres) to odznaczenie ministerialne utworzone w 1957 r. z inicjatywy Andre Malraux, ministra kultury w rządzie prezydenta Charles'a de Gaulle’a. Odznaczenie otrzymali już m.in. Wojciech Pszoniak, Wojciech Młynarski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa, Jerzy Radziwiłowicz i Antoni Libera.

Andrzej Seweryn (ur. 1946 r.) zadebiutował jako aktor w sierpniu 1968 r. w Teatrze Ateneum, gdzie grał do 1980 r., do momentu wyjazdu do Francji. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego podjął decyzję o pozostaniu na emigracji. Został aktorem francuskich teatrów, pojawiał się w istotnych rolach na wielkim ekranie. Jako trzeci cudzoziemiec w historii francuskiego teatru został zaangażowany w 1993 r. do Comedie Francaise – jednego z najbardziej prestiżowych teatrów świata. Zagrał tam m.in. tytułowe role w "Świętoszku" oraz "Mieszczaninie szlachcicem" Moliere'a. W 2004 r. francuscy krytycy uznali go za najlepszego aktora sezonu, doceniając tytułową rolę w "Trudnym człowieku" Hugo von Hofmannstahla w paryskim Theatre de la Colline. 

Seweryn wykładał w Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre w Lyonie, a także w Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique (CNSAD) w Paryżu.

Miano wybitnego aktora filmowego zyskał w latach 70. dzięki roli Maksa Bauma w "Ziemi obiecanej" w reż. Andrzeja Wajdy. U Wajdy wystąpił też m.in. w roli Jacka Rościszewskiego w "Bez znieczulenia" (1978), a także jako Adam Pietryk w "Dyrygencie" (1979). Za tę kreację został nagrodzony w 1980 r. Srebrnym Niedźwiedziem w kategorii najlepszy aktor podczas festiwalu filmowego w Berlinie. Zagrał także Sędziego w "Panu Tadeuszu" (1999) i Rejenta w "Zemście" (2002).

Do znanych ról filmowych Seweryna należą również kreacje: De Fleurville’a w "Całkowitym zaćmieniu" (1995) w reż. Agnieszki Holland, Jeremiego Michała Wiśniowieckiego w "Ogniem i mieczem" (1999) w reż. Jerzego Hoffmana, kardynała Stefana Wyszyńskiego w "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000) w reż. Teresy Kotlarczyk, Adama Warczewskiego w "Różyczce" (2010) w reż. Jana Kidawy-Błońskiego. W ostatnich latach szczególnie istotna okazała się dla Seweryna rola Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" (2016) w reż. Jana P. Matuszyńskiego, za którą otrzymał m.in. Złote Lwy (2016) i Orła (2017).

Jako reżyser filmowy zadebiutował w 2006 r. obrazem "Kto nigdy nie żył...", w którym główną rolę zagrał Michał Żebrowski. Do Polski Seweryn wrócił na stałe w 2010 r. W styczniu 2011 r. objął funkcję dyrektora Teatru Polskiego. Jako gospodarz tego miejsca stawia na łączenie tradycji z nowoczesnością.

Andrzej Seweryn jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1994 r. otrzymał Order Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, w 1999 r. - Ordre National du Merite. W 2005 r. został odznaczony Orderem Legii Honorowej, a w 2008 r. - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pawłowicz przegrywa z Owsiakiem. Orzekała sędzia Góral, która kazała przepraszać Ziobrze

/ fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Jerzy Owsiak nie musi przepraszać Krystyny Pawłowicz za wulgaryzmy kierowane pod jej adresem. Chodzi m.in. o stronę internetową „Ruch Wypier… Krystyny Pawłowicz w Kosmos”, której założenie miał inspirować lider WOŚP. Jak pisze Dorota Kania na Twitterze, werdykt w sprawie wydała sędzia Marzanna Góral, która wcześniej kazała ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz za podważanie jej kompetencji oraz za rzekomo bezpodstawną krytykę w komunikacie resortu z 2016 r. „Na stanowisko powołał ją [Marzannę Góral] B. Komorowski. Zaskoczeni?” - pyta redaktor naczelna Telewizji Republika.

Zgodnie z prawomocnym wyrokiem, Jerzy Owsiak nie musi przepraszać byłej poseł, dziś sędzi Trybunału Konstytucyjnego. Pawłowicz pozwała lidera WOŚP za słowa z 2014 r. i za to, że miał inspirować on powstanie wulgarnej strony internetowej. Sąd orzekł ponadto, że Pawłowicz ma zapłacić Owsiakowi 4 tys. zł.

Była poseł Prawa i Sprawiedliwości napisała na Twitterze, że sąd uzasadnił wydany wyrok „prawem do opinii o polityku”.

Mam mieć jako polityk grubą skórę, bo ochrona prawna w takich sytuacjach nie należy mi się. Uchylono łagodny wyrok I inst. nakazujący Owsiakowi jedynie przeproszenie mnie. Czekam na „konkurs” – „Kto zabije Krystynę Pawłowicz"

- czytamy we wpisie.

[polecam:http://niezalezna.pl/308522-ten-wyrok-jest-juz-prawomocny-owsiak-przegral-w-sadzie-z-prof-krystyna-pawlowicz]

Sprawę skomentowała redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania. Jak pisze na Twitterze, sędzia, która wydała dzisiejszy wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, to Marzanna Góral - powołana na stanowisko w 2013 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

[polecam:http://niezalezna.pl/307906-lis-odpowie-za-swoje-slowa-pod-adresem-pieli-moze-w-przyszlosci-dzisiejsze-przesluchania-odroczono]

Wcześniej wydała orzeczenie nakazujące przeproszenie przez Ministerstwo Sprawiedliwości warszawską sędzię. Na stanowisko powołała ją B. Komorowski. Zaskoczeni?

- przypomina we wpisie.

Przypomnijmy, że w 2014 roku podczas festiwalu „Woodstock” Owsiak określił Pawłowicz mianem „kobiety z poglądami rodem z PRL”. Mówił tez, że „pani Krystyna może stać się normalnym człowiekiem” i „nie odlecieć w kosmos”. Ogłosił wówczas konkurs na „rozwinięcie skrótu RWKPwK”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts