Katalońscy separatyści planowali atak na parlament. Mógłby on nastąpić już w październiku

/ By Outisnn - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7524979

  

Grupa zatrzymanych w poniedziałek 9 separatystów z Katalonii planowała atak bombowy na parlament regionu. Ładunki miały zostać podłożone w budynku izby 11 września podczas próby wdarcia się bojówkarzy na teren parlamentu w Barcelonie.

Ja poinformowały hiszpańskie media na podstawie źródeł w policji, poniedziałkowe zatrzymanie separatystycznych aktywistów z Komitetów Obrony Republiki (CDR) miało związek z ich zaawansowanymi "planami terrorystycznymi". Podczas rewizji w ich domach znalezione zostały produkty do przygotowania ładunków wybuchowych. Część z nich była już gotowa do użycia.

Z informacji dzienników "El Pais" i "ABC" wynika, że ujęcie separatystycznych bojówkarzy poprzedziły trwające ponad rok działania operacyjne hiszpańskich służb, m.in. podsłuchiwanie aktywistów CDR.

Według planu separatystów, do którego dotarły służby, po podłożeniu ładunków wybuchowych w regionalnej izbie liderzy CDR mieli wyznaczyć dzień detonacji bomb. Prawdopodobnym terminem miał być dzień ogłoszenia orzeczenia hiszpańskiego Sądu Najwyższego wobec 12 katalońskich separatystów. Werdykt spodziewany jest w październiku.

Innym prawdopodobnym dniem wybuchu bomb w parlamencie mógł być 1 października, czyli dzień drugiej rocznicy katalońskiego referendum niepodległościowego, na którego organizację nie wyraziły zgody władze Hiszpanii.

Dziewięciu katalońskich separatystów krótko po ich zatrzymaniu w poniedziałek wczesnym rankiem usłyszało zarzuty rebelii, terroryzmu oraz posiadania materiałów wybuchowych. Z informacji prokuratury wynika, że zatrzymanie nastąpiło w chwili, gdy separatyści byli w trakcie "zaawansowanych" przygotowań i planowali działania, które "mogły spowodować nieodwracalne szkody".

Według śledczych innym celem separatystycznych bojówkarzy mogły być koszary żandarmerii (Guardia Civil) Canovelles pod Barceloną. Policja w domach działaczy CDR zabezpieczyła bogaty materiał zdjęciowy dotyczący tego obiektu.

Władze CDR, które od 2018 r. zorganizowały na terenie Katalonii kilkaset manifestacji, protestów, a także blokad dróg i linii kolejowych, żądają od władz regionu natychmiastowego ogłoszenia secesji od Hiszpanii.

Od kilku tygodni premier Katalonii Quim Torra domaga się, aby Sąd Najwyższy ułaskawił 12 separatystycznych polityków z tego regionu oskarżonych w związku z organizacją nielegalnego referendum niepodległościowego w 2017 r. 11 września Torra zapowiedział, że w sytuacji wyroków skazujących będzie dążył do ogłoszenia przez Katalonię niepodległości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl