W minionym sezonie koszykarze Arki wygrali fazę zasadniczą, ale w półfinale play off, chociaż prowadzili 2-0 z Anwilem Włocławek, ulegli późniejszemu mistrzowi Polski 2-3.

W rywalizacji o trzecie miejsce gdynianie okazali się lepsi od Stelmetu Enei BC Zielona Góra. Co prawda na wyjeździe wysoko przegrali 77:95, ale u siebie z nawiązką odrobili straty i triumfowali 105:80.

„Nasz zespół się zmienił, zmieniły się przepisy, które wymusiły na nas określone działania, ale cele pozostały takie same. Chcemy być mocni i ponownie walczyć o medale. Na ten moment wydaje się, że najlepszy skład ma Anwil, jednak boisko zweryfikuje bardzo dużo rzeczy”

– zauważył Frasunkiewicz.

Z poprzednich rozgrywek w gdyńskim zespole zostało pięciu zawodników. W tym gronie jest niekwestionowany lider Josh Bostic, a ponadto Krzysztof Szubarga, Dariusz Wyka, Bartłomiej Wołoszyn i Grzegorz Kamiński. Odeszli James Florence, Deividas Dulkys, Robert Upshaw, Adam Łapeta, Marcus Ginyard, Marcel Ponitka, Mikołaj Witliński, Filip Dylewicz i Jakub Garbacz.

„Były oczywiście pewne priorytety, ale zależało mi na zatrzymaniu wszystkich zawodników z minionego sezonu, w którym szyki w dużej mierze pokrzyżowały nam kontuzje. Realia są takie, że w zawodowym sporcie kluczową rolę odgrywają pieniądze. Jestem jednak bardzo zadowolony z zespołu, który udało nam się zbudować”

– przyznał trener Arki.

Gdynianie pozyskali na pozycję środkowego uczestnika mistrzostw świata Adama Hrycaniuka i grającego ostatnio w TBV Starcie Lublin Amerykanina Devonte Upsona, a także jego rodaków Benjamina Emelogu, Phila Greene’a i Leytona Hammondsa. Skład uzupełnili Wojciech Czerlonko i Marcin Malczyk.

Arka ponownie będzie musiała godzić rywalizację w polskiej lidze z występami w Pucharze Europy. Rywalami żółto-niebieskich w grupie D są triumfator tych rozgrywek w 2016 roku Galatasaray Doga Sigorta Stambuł i zwycięzca z kolejnego sezonu Unicaja Malaga (z Adamem Waczyńskim w składzie), a ponadto Buducnost Voli Podgorica, Ewe Baskets Oldenburg i Dolomiti Energia Trento.

W debiutanckim sezonie gdynianie z jedną wygraną (pokonali u siebie Limoges CSP 87:78) i z dziewięcioma porażkami zajęli ostatnie miejsce w grupie.

Skład Arki Gdynia

rozgrywający i rzucający: Krzysztof Szubarga - kapitan drużyny, Josh Bostic (USA), Phil Greene (USA), Marcin Malczyk

skrzydłowi: Wojciech Czerlonko, Benjamin Emelogu (USA), Leyton Hammonds (USA), Grzegorz Kamiński, Bartłomiej Wołoszyn

środkowi: Adam Hrycaniuk, Devonte Upson (USA), Dariusz Wyka

trener: Przemysław Frasunkiewicz

budżet: 8 mln zł