"Memoriał warszawski 1944": niezwykły album w hołdzie ludności cywilnej

Okładka płyty / fot. mat.pras/IPN

  

W Warszawie odbył się koncert połączony z premierą płyty "Dziesięć kroków – Memoriał warszawski 1944" nagranej w hołdzie ludności cywilnej stolicy. Wystąpili m.in. Ewa Dałkowska, Marek Piekarczyk i Dariusz Kowalski.

Koncert połączony z premierą płyty "Dziesięć kroków – Memoriał warszawski 1944" odbył się w poniedziałek w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wydawcą płyty jest Instytut Pamięci Narodowej. 

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz powiedział, że poprzez ten projekt artyści chcą opowiedzieć o ludziach Warszawy sprzed 75 lat.

Na podstawie prawdziwych relacji ludzi, którzy tamten czas przeżyli, artyści chcieli zbudować opowieść, która dotyczy wszystkich, bez podziału na cywili, żołnierzy, dowódców, szeregowców, ludzi starszych, dzieci. To opowieść o ludziach, którzy przeżyli tamten czas. Dziesięć kroków, a każdy z nich to krok, który przybliża nas do tamtych wydarzeń

 - powiedział.

Na premierze obecny był ksiądz Stanisław Kicman, którego wspomnienia znalazły się w tekstach użytych przez artystów. Kicman zauważył, że artyści przypomnieli też tekst z książki jego mamy Moniki Kicman "Pokonać strach". Ksiądz zaśpiewał też fragment piosenki, której podczas wojny nauczyła go mama.

Autorką tekstów "Dziesięć kroków – Memoriał warszawski 1944" jest Anna Żochowska z fundacji Sztafeta, która wraz z IPN odpowiada za projekt. Muzykę skomponował Dariusz Budkiewicz, znany z zespołów Universe, Armia i De Press. Na płycie można usłyszeć aktorów Ewę Dałkowską, Dariusza Kowalskiego, Weronikę Kowalską i Barbarę Lubos, wokalistkę jazzową Małgorzatę Hutek i byłego wokalistę TSA Marka Piekarczyka, aktora i wokalistę Marcina Januszkiewicza.

Jak informuje IPN: "Płyta została zrealizowana z myślą o uhonorowaniu ludności cywilnej, która ucierpiała podczas Powstania Warszawskiego. Inspiracją do napisania tekstów piosenek były wspomnienia świadków historii nagrane przez pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN. Płyta jest artystycznym wyrazem przeżyć ludności cywilnej, której losy wojenne i gehenna wypędzenia są ubogo reprezentowane w sferze artystycznej. Nasz projekt zamierza choć częściowo wypełnić tę lukę".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Donald Tusk nawołuje: Wyjdźcie na ulicę! „Zagranica i ulica to bardzo dobre metody"

Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Tusk - jak sam twierdzi - "praktycznie patrzy" na propozycję reformy sądownictwa, którą w ostatnich dniach przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jest przekonany, że "ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role". Zachęcał, by ludzie wychodzili na ulice, bo m.in. sam "stęsknił się za tego typu akcjami".

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali ws. praworządności, żeby wychodzili na ulice; w Brukseli nie będą się wami zajmować, jeśli na gnicie i zło będziecie reagować zmęczeniem i apatią - mówił w sobotę były premier Donald Tusk.

Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

O propozycję zmian w sądownictwie Tusk był pytany podczas spotkania autorskiego wokół swojej książki "Szczerze".

- Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że "ulica i zagranica" mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role

– mówił były premier. Jak dodał, „ulica” to dziś 100 tys. ludzi, zaś „zagranica” to UE.

[polecam:https://niezalezna.pl/239414-tusk-tworca-piekielka-politycznego-jedno-mowi-a-zupelnie-co-innego-robi-w-brukseli]

Zdaniem Tuska „zagranica i ulica to bardzo dobre metody, żeby powstrzymać rządzących od tego typu rzeczy”.

- Niepotrzebne są tu przesady ani hiperbole. Nie będę mówił - uważam, że to jest przesada - o masowych represjach. Nie musimy używać przesadnych słów. To, co oni robią, jest wystarczające złe i niebezpieczne w sposób tak oczywisty, tak dotykalny, że nie trzeba żadnych kolorów tutaj dodawać – powiedział.

- Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (...) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje

 – mówił Tusk, podkreślając, że rządzący wycofali się już z niektórych rozwiązań pod wpływem protestów ulicznych i zainteresowania Brukseli.

[polecam:https://niezalezna.pl/223261-co-zrobi-po-gdy-upadnie-strategia-ulicy-i-zagranicy-szczerski-ma-pewna-sugestie]

Pojawiły się już pierwsze ironiczne komentarze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl