Zbliża się Noc Naukowców

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/kkolosov

  

Trwają zapisy na Noc Naukowców, która w piątek 27 września odbędzie się w całej Europie. W naszym kraju imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe zaplanowano w Małopolsce, Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem.

Pokazy naukowe, warsztaty i prezentacje w ramach Researchers’ Night odbędą się w piątek 27 września w instytucjach i laboratoriach całej Europy. Ta międzynarodowa akcja od lat zbliża naukowców i pasjonatów nauki i mądrej zabawy. Co roku na jedną noc naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, by przekonać ludzi spoza własnego środowiska, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Noc naukowców pełna jest atrakcji: pokazów, eksperymentów i konkursów. Zdarza się, że badacze i publiczność zamieniają się rolami.

Propozycje zawarte w programie Nocy Naukowców 2019 (http://www.nocnaukowcow.pl) skierowane są do dorosłych, dzieci i młodzieży. Wstęp na spotkania jest wolny, jednak na te wydarzenia, które w ubiegłych latach cieszyły się szczególnym zainteresowaniem obowiązuje rejestracja.

W tegoroczną, 13. edycję Nocy Naukowców włączyły się ośrodki w Małopolsce, Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem.

W Poznaniu impreza ta została objęta patronatem poznańskich uczelni państwowych. Na pokazy, warsztaty i do zwiedzania laboratoriów zapraszają badacze z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, a także Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Na wydarzenia można zarejestrować się na stronie: http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/program/

VII edycję Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie organizuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Głównymi punktami programu będą pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez naukowców z ZUT-u i edukatorów z największych centrów nauki z całej Polski.

"Europejska Noc Naukowców to dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie szansa, by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne. Impreza zapewnia zwiedzającym bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji. W tym roku poszliśmy o krok dalej i zaprosiliśmy do współpracy centra nauki, które rozsiane są po całej Polsce"

– wyjaśnia Kinga Wełyczko z ZUT.

Na dziedzińcu uczelni stanie naukowe miasteczko, w którym odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów ZUT-u oraz edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach (okolice Kielc). Pokazy, doświadczenia i wspólna zabawa rozpoczną się o godz. 17.00. Trwają zapisy na zajęcia, warsztaty i pokazy. Szczegółowy harmonogram i program atrakcji znajduje się na stronie: http://nocnaukowcow.eu/

Małopolska Noc Naukowców zjednoczy też Andrychów, Chrzanów, Kraków, Limanową, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawinę i Tarnów. Dla publiczności przygotowano mnóstwo spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów. Uniwersytet Jagielloński zaprasza młodzież na warsztaty z drukowania 3D oraz zdobywania ukrytych informacji i łamania haseł w "Szkole hakerów". Trochę starszych inżynierowie z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki zabiorą na lot symulacyjny myśliwcem F16. Najmłodszymi zajmą się pracownicy Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Na spotkaniu z nimi dzieci dowiedzą się, jak zrozumieć kota na podstawie jego zachowania i języka mowy jego ciała. Będzie kolorowa piana, wybuchy, pyszne biszkopty i lody przygotowane na Wydziale Technologii Żywności. W programie przewidziano m.in. widowisko Kina Kijów pt. "WYPRAWA W PRZYSZŁOŚĆ. Czy rowery będą latać".

Także w tym regionie część atrakcji wymaga rejestracji. Wszystkie wydarzenia opisane są na stronie: https://nocnaukowcow.malopolska.pl 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Na kogo głosował senator Gawłowski? Twierdzi, że na Budkę, ale w sieci pokazano pewne zdjęcie...

Zdjęcie ilustracyjne / Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska; twitter.com

  

Senator Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski po wyborach przewodniczącego PO ogłosił, że głosował na Borysa Budkę. - Wiążemy z nim nadzieję - oznajmił. Okazało się jednak, że ze zdjęcia, na którym widać oddawanie głosu przez Gawłowskiego, wynika... zupełnie coś innego. Czyżby jego głos powędrował jednak do Tomasza Siemoniaka?

Borys Budka już w pierwszej turze wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Poparła go zdecydowana większość członków PO. Pozostali kandydaci osiągnęli dużo słabsze wyniki. Po wyborach politycy Platformy byli pytani, na kogo oddali swój głos. 

- Głosowałem na Borysa Budkę. Jak zdecydowana większość członków Platformy. Wiążemy z nim nadzieję. Ale nie ukrywam, że miałem poważny kłopot. Miałem w głowie dwóch bardzo dobrych liderów

- odpowiedział Stanisław Gawłowski.

Jak przyznał, miał trudny wybór:

- Wybierałem między Borysem Budką a Tomaszem Siemoniakiem. Jeden i drugi to ludzie bardzo odpowiedzialni, doświadczeni politycy

- stwierdził. 

Okazuje się jednak, że być może senator Gawłowski zapomniał, na kogo tak naprawdę głosował. Do sieci trafiło zdjęcie, na którym Gawłowski pozuje z kartką wyborczą przy urnie - kartka skierowana jest stroną z nadrukiem do obiektywu aparatu. Po przybliżeniu okazuje się, że Gawłowski swój głos oddać mógł na kandydata, który na karcie wyborczej był wymieniony jako trzeci. To... Tomasz Siemoniak.

Stanisław Gawłowski to senator Koalicji Obywatelskiej, były poseł - m.in. przeciwko niemu toczy się proces przed szczecińskim sądem. Prokuratura Krajowa oskarża obecnego senatora o przyjęcie łapówek o wartości co najmniej 733 tys. zł: gotówki, nieruchomości w Chorwacji i dwóch luksusowych zegarków, m.in. w zamian za przychylność i pomoc przy załatwianiu wielomilionowych kontraktów na inwestycje Zarządu Melioracji. Miał też nakłaniać przedsiębiorcę Krzysztofa B. do wręczenia 200 tys. zł łapówki dyrektorowi Zarządu Melioracji. Pozostałe zarzuty dotyczą tzw. prania brudnych pieniędzy, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu w pracy doktorskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/308064-ciag-dalszy-zeznan-gawlowskiego-w-sadzie-stwierdzil-ze-umknela-mu-pewna-sprawa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts