Bliższy koniec konfliktu w Syrii. Szef ONZ ogłasza powstanie komisji konstytucyjnej z obu stron

Mapa Bliskiego Wschodu / pixabay.com / ErikaWittlieb

  

Strony konfliktu zbrojnego w Syrii porozumiały się w sprawie utworzenia komisji konstytucyjnej - ogłosił dzisiaj sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. To długo oczekiwany krok w pogrążonym w impasie syryjskim procesie pokojowym.

Rząd Syrii i syryjska opozycja sfinalizowały porozumienie w sprawie powołania komisji, która ma stworzyć nową konstytucję i w ten sposób wskazać polityczne wyjście z konfliktu zbrojnego, w którym Syria pogrążona jest od ponad ośmiu lat - przekazał szef ONZ na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

To, że taka komisja ma powstać strony syryjskiego konfliktu ustaliły już w styczniu 2018 roku podczas konferencji pokojowej w rosyjskim Soczi. Spory o członków tego gremium sprawiły jednak, że ustalenia z Soczi pozostawały tylko na papierze. Guterres określił skład komisji jako "wiarygodny, wyważony i inkluzywny". Wyraził przekonanie, że "to może i powinien być początek politycznej drogi do wyjścia z tej tragedii", oraz podkreślił, że poczynaniom komisji muszą towarzyszyć "konkretne działania, by budować zaufanie".

- ONZ ma moderować prace komisji w Genewie - poinformował Guterres. Jak dodał, pierwsze posiedzenie komisji ma zwołać w najbliższych tygodniach specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Geir Pedersen.

Komisja ma się składać z 50 przedstawicieli strony rządowej, 50 przedstawicieli opozycji oraz 50 przedstawicieli organizacji obywatelskich. Skład tej ostatniej grupy - złożonej m.in. z ekspertów, kobiet, przywódców plemiennych - był ustalany niemal do samego końca, ze względu na konieczność dopilnowania, by nie dawał przewagi żadnej ze stron.

Agencja dpa zwraca uwagę, że choć wreszcie udało się ustalić skład komisji, nie jest do końca jasne, czym miałaby się ona zajmować - opozycja domaga się napisania syryjskiej konstytucji od nowa, podczas gdy rząd prezydenta Baszira el-Asada wolałby dokonać poprawek w istniejącej ustawie zasadniczej. Strona rządowa występuje przy tym z mocniejszej pozycji ze względu na ostatnie zdobycze terytorialne w kraju i fakt, że obecnie kontroluje już około dwóch trzecich terytorium kraju, w tym duże miasta.

Wcześniej w poniedziałek syryjska agencja prasowa SANA podała, że szef MSZ Syrii Walid el-Mualim spotkał się w Damaszku z wysłannikiem ONZ Pedersenem. Mualim powiedział, że rozmowy dotyczyły składu komisji konstytucyjnej i gwarancji, że będzie ona "wolna od zagranicznych interwencji". Dodał, że władze Syrii będą miały prawo kontynuowania "walki z terroryzmem zgodnie z prawem międzynarodowym".

Od wybuchu wojny domowej w Syrii w marcu 2011 roku ONZ wielokrotnie podejmowała próby znalezienia politycznego uregulowania konfliktu. Przedstawiciele rządu i opozycji spotykali w Genewie na rokowania, w którym mediatorem była ONZ, jednak żadna z tych inicjatyw nie przyniosła wymiernych efektów. Obecnie liczbę ofiar syryjskiego konfliktu szacuje się na ponad 400 tys., znaczne połacie kraju zostały zniszczone, a miliony Syryjczyków zmuszone do porzucenia swych domów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

DEFENDER-Europe 20: Wojska USA już w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały dziś wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, które potrwa do czerwca.

W kolumnach przejeżdżających przez przejście w Kołbaskowie znalazły się m.in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem będą wjeżdżać do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Przejeżdżać będą m.in. autostradą A2 i drogę krajową nr 10, kierując się na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców - zapewniło centrum operacyjne ministra obrony narodowej.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

Centrum operacyjne MON przypomniało, że w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych na drodze można ją wyprzedzić, jednak manewr trzeba wykonać tak, aby nie złamać zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie. Wskazano, że pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą też mieć zamontowane od strony kierowcy niebieskie i zielone (ostatni pojazd) chorągiewki; pojazdy mogą także mieć włączone światła błyskowe.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 jest - jak poinformowano - największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak, manewry są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. 20 tys. ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Amerykanie wraz z żołnierzami państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response, odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników i partnerów Allied Spirit, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts