25-latek napadał na kurierów. Włamywał się do aut i dokonywał rozbojów

/ gdansk.policja.gov.pl

  

Gdańscy policjanci zatrzymali 25-latka, który okradał kurierów. Trzech z nich straciło przesyłki po tym, jak mężczyzna włamał się do ich samochodów. Na dwóch kolejnych dopuścił się rozbojów: jednego zaatakował gazem, drugiego potrącił autem.

O zatrzymaniu 25-latka poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy gdańskiej policji asp. sztab. Mariusz Chrzanowski. Jak wyjaśnił, w schwytaniu mężczyzny udział brali kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz funkcjonariusze z komisariatu na Oruni.

Dodał, że miało to miejsce pod koniec minionego tygodnia, a – dzięki pracy operacyjnej kryminalnych, mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku. Po ujęciu złodzieja policjanci przeszukali zaparkowany w pobliżu, należący do niego samochód. Znaleźli w nim przedmioty – m.in. telefony i ubrania, pochodzące z wcześniejszych kradzieży, warte w sumie kilkanaście tysięcy zł.

25-latkowi postawiono pięć zarzutów. Trzy dotyczyły kradzieży z włamaniem, a dwa - kradzieży rozbójniczej. Za takie przestępstwa kodeks karny przewiduje do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt.

Chrzanowski poinformował PAP, że do kradzieży i napadów doszło we wrześniu w Gdańsku. 25-latek kradł przesyłki włamując się do aut kurierskich. W dwóch przypadkach został zauważony przez kurierów, którzy próbowali go zatrzymać. Chcąc uniknąć złapania złodziej psiknął jednemu z dostawców w twarz gazem, a drugiego potrącił swoim autem.

Według szacunków poszkodowanych kurierów w skradzionych im przesyłkach były przedmioty warte w sumie około 40 tys. zł.

Policja podejrzewa, że 25-latek może mieć na swoim koncie więcej kradzieży, do których mogło dojść poza Gdańskiem. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy ich podejrzenia są słuszne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Konsekwentnie spada liczba ofiar terroryzmu. Przedstawiony raport napawa optymizmem

/ Zdjęcie ilustracyjne / abw.gov.pl

  

Jak wynika z opublikowanego dziś Global Terrorism Index 2019, „Liczba ofiar terrorystów spadła w 2018 r. po raz czwarty z rzędu”. Ponadto Afganistan wyprzedził Irak jako państwo najmocniej dotknięte terroryzmem, a Wielka Brytania znajduje się najwyżej spośród państw UE.

Według zaprezentowanego w Londynie raportu australijskiego think tanku Institute for Economics and Peace (IEP), w 2018 r. na całym świecie wskutek aktów terroru zginęły 15 952 osoby. To spadek o ponad 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i o 52 proc. w stosunku do 2014 r., który pod tym względem był najgorszy, od kiedy prowadzone są statystyki.

Ten spadek to w dużej mierze skutek poprawy sytuacji w Iraku, gdzie w 2018 r. liczba ofiar była o ponad 3 200 mniejsza niż rok wcześniej (spadek o 75 proc.), a także sukcesów w walce z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie. W efekcie Irak po raz pierwszy od 2003 r. nie jest krajem najmocniej dotkniętym terroryzmem. Jego miejsce zajął Afganistan.

IEP sporządza ranking krajów dotkniętych terroryzmem na podstawie liczby ofiar i liczby zdarzeń o podłożu terrorystycznym w ciągu ostatnich pięciu lat, przy czym te z ostatniego roku składają się na 52 proc. oceny, a te najstarsze na 7 proc. Na czele rankingu znalazły się Afganistan (ocena 9,6 w skali 0-10), Irak (9,2), Nigeria (8,2), Syria (8) i Pakistan (7,9).

Nie licząc znajdującej się na 16. miejscu Turcji, w której większość aktów terroru miała miejsce w części azjatyckiej, najmocniej dotkniętym terroryzmem państwem europejskim jest według IEP Ukraina (24. miejsce, wynik 5,5). Z kolei spośród państw członkowskich Unii Europejskiej - Wielka Brytania (28. miejsce, 5,4), Francja (36., 5,0) i Niemcy (44., 4,2). Polska znalazła się na 106. miejscu (cztery pozycje niżej niż w rankingu za rok 2017) z wynikiem 0,5 proc., oznaczającym bardzo niski stopień zagrożenia terroryzmem.

Jeśli chodzi o Europę, to wskutek aktów terroru zabite zostały w 2018 r. 62 osoby (z czego 40 w Turcji), co oznacza drugi kolejny rok z mniejszą liczbą ofiar i znaczący spadek w porównaniu z rokiem 2017 (wówczas liczba ofiar przekraczała 200). Były tylko dwa zamachy, których liczba ofiar śmiertelnych wyniosła co najmniej pięć, podczas gdy w najgorszym w Europie roku 2015 takich zdarzeń było 11. Ponadto o 40 proc. w porównaniu z 2017 r. spadła liczba samych aktów terroru, które zanotowano w Europie - 245.

Wymiernym dowodem na sukces w walce z Państwem Islamskim jest to, że ta organizacja w 2018 r. nie była - po raz pierwszy od kilku lat - odpowiedzialna za największą liczbę zgonów w efekcie aktów terroru. Spadła ona o prawie 70 proc. - z 4 350 w 2007 r. do 1 328 w roku ubiegłym. Ale równocześnie nastąpił podobny wzrost liczby ofiar aktów, za które odpowiadają talibowie. To ugrupowanie jest odpowiedzialne za największą liczbę zabitych w atakach terrorystycznych w 2018 r. - 6 103.

Raport zwraca uwagę także na niepokojący wzrost przypadków skrajnie prawicowego terroryzmu, zwłaszcza w krajach zachodnich - liczba incydentów zwiększyła się o 320 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, a ofiar śmiertelnych z 11 w 2017 r. do 26 w 2018 r. Zarazem jednak podkreślono, że skrajnie prawicowy terroryzm stanowi niewielką część wszystkich aktów terroru, a nawet na Zachodzie separatystyczny, islamistyczny czy skrajnie lewicowy terroryzm jest znacznie powszechniejszy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl