4 czerwca mija 20 lat od obalenia rządu Jana Olszewskiego. Prawo i Sprawiedliwość chce zorganizować obchody rocznicy tego pamiętnego zdarzenia w Sali Kolumnowej Sejmu. - Liczymy na obecność kilkuset osób ze świata polityki i nauki - mówi portalowi Niezalezna.pl poseł Antoni Macierewicz, jeden z bohaterów zdarzeń sprzed 20 lat.

To właśnie szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego, obecnie poseł PiS Antoni Macierewicz, organizuje obchody. W rozmowie z portalem Niezalezna.pl mówi, jakim tematom poświęcone będą referaty i wystąpienia podczas obchodów.

- Po pierwsze: roli Lecha Wałęsy i jego ówczesnym działaniom w sprawie dawnych baz sowieckich, które miały być przekształcone w ośrodki ekspansji służb rosyjskich. Po drugie: sprawom społeczno-gospodarczym. Po trzecie: bilansowi osiągnięć i strat obozu niepodległościowego po 20 latach, jakie minęły od obalenia rządu Jana Olszewskiego - zdradza poseł.

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, choć obchody planowane są wstępnie na 4 czerwca, to ostateczny ich termin zależy od dyspozycji Jana Olszewskiego, który obecnie przebywa w szpitalu.

Prezes PiS pytany wczoraj o plany PiS na 20. rocznicę obalenia rządu Olszewskiego, mówił: "będzie spotkanie, będziemy mówili o tej sprawie, bo to był bardzo ważny zwrot w historii Polski. Dokładnie w trzy lata po wyborach czerwcowych pewien etap - żeby Polska nie była krajem postkomunistycznym czy też postkolonialnym - się wówczas skończył, niestety skończył się przegraną".

- Gdyby wtedy wszystko potoczyło się inaczej, Polska byłaby lepsza, silniejsza, bogatsza, ilość społecznego nieszczęścia byłaby znacznie mniejsza. Jako naród bylibyśmy w nieporównanie lepszej kondycji - przekonywał Kaczyński.

Rząd Olszewskiego został obalony 4 czerwca 1992 r. podczas tzw. nocnej zmiany, po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. 

20. rocznica obalenia rządu Olszewskiego będzie jednym z głównych tematów najbliższego wydania tygodnika "Gazeta Polska". Nasz tygodnik w 1993 r. opublikował w całości tzw. listę Macierewicza i od samego początku wspierał obóz niepodległościowy.

KLIKNIJ PONIŻEJ I OBEJRZYJ FILM "NOCNA ZMIANA"