Żołnierz AK pochowany w Chicago

W sobotę, 21 września 2019 r.  w Chicago pożegnaliśmy porucznika Filipa Ożarowskiego. Był on żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mieszkając na emigracji napisał dwie książki opisujące tragiczne losy ludności polskiej na Wołyniu i ogromną rolę 27 Wołyńskiej Dywizji, która walczyła w jej obronie. Był już ostatnim żyjącym w USA żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK.

Podczas żałobnej Mszy Świętej, która odbyła się w kościele św. Jana Brebeuf, Konsul RP w Chicago, pan Piotr Semeniuk, odczytał list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Zabrali również głos przedstawiciele polskiego parlamentu pani poseł Małgorzata Wypych i pan poseł Zbigniew Gryglas.

Na zakończenie, z racji tego że porucznik Filip Ożarowski był honorowym członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przewodniczący Związku Żołnierzy NSZ - Koło Chicago, pan Arkadiusz Cimoch, odczytał biografię bohatera.  

W tej smutnej uroczystości, uczestniczył również Jacek Szklarski, przedstawiciel Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, a także członek Klubów Gazety Polskiej, wspominając ostatnią wizytę śp. porucznika Ożarowskiego w Amerykańskiej Częstochowie, na obchodach IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdzie został obdarowany pamiątkowym ryngrafem z wizerunkiem z pomnika ku czci Żołnierzy Niezłomnych.  

Śp. por. Filip Ożarowski został pochowany na cmentarzu Wszystkich Świętych w Chicago przy honorowej warcie i oprawie NSZ. Cześć i Chwała Bohaterom!
 

 

Źródło: niezalezna.pl

Aneta Antoniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo