Premier w hołdzie ofiarom komunizmu

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

„Godny pochówek bohaterów naszej wolności, ofiar komunizmu to symboliczne zakończenie drogi tych niezłomnych patriotów, zamordowanych dlatego, że pozostali wierni ojczyźnie” - napisał w liście do uczestników uroczystości na Łączce na warszawskich Powązkach premier Mateusz Morawiecki.

Dziś na Powązkach odbywa się uroczysty pogrzeb 22 ofiar UB zamordowanych w więzieniu na Mokotowie.

„Przywracamy dziejową sprawiedliwość. Godny pochówek bohaterów naszej wolności, ofiar komunizmu, to symboliczne zakończenie drogi tych niezłomnych patriotów, zamordowanych dlatego, że pozostali wierni ojczyźnie. Żołnierze, wasza walka dziś się kończy”

- napisał premier Morawiecki, w liście odczytanym przez wiceszefa KPRM Pawła Szrota.

Premier zwrócił uwagę, że 22 żołnierzy różniły życiorysy, różniły szlaki bojowe i doświadczenie. 

„Są wśród nich harcerze, uczestniczy zmagań o odzyskanie niepodległości i kształt granic odrodzonej Polski, działacze polityczni i konspiracyjni. Uhonorowani za zasługi najwyższymi orderami zawodowi żołnierze i ochotnicy, którzy w godzinie próby odpowiedzieli na wezwanie. I chociaż bitwy, które toczyli w imieniu ojczyzny przeszły do historii, oni decyzją narzuconej Polsce władzy komunistycznej mieli być zapomnieni”

- podkreślił szef rządu.

Morawiecki przypomniał, że istnienie Łączki „miało nigdy nie wyjść na jaw”. „Trafiali tu nasi rodacy skazani na śmierć w sfingowanych procesach pod fałszywymi zarzutami. Ich rodziny i bliscy przez lata nie znali ich losów” - dodał.

„Jestem dumny z tego, że dzisiaj możemy pochylić czoła w geście szacunku i oddać należne im honory” - napisał premier Morawiecki. „Możemy i musimy wypowiedzieć dzisiaj głośno ich imiona, przywołać dokonania, przywołać dziedzictwo i jednocześnie zobowiązać się, że dbać będziemy o tę najwyższą wartość, za którą oddali życie - o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą” - podkreślił szef rządu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Telewizyjne reality show wstrzymane! To w obawie przed koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / logo programu

  

Amerykańskie reality show "The Amazing Race" zostało wstrzymane z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Telewizja CBS poinformowała o tym w specjalnym komunikacie.

Z powodu dużej ostrożności wszyscy zawodnicy i pracownicy produkcyjni wracają do domu i będą obserwowani. Zgodnie z oświadczeniem, w momencie gdy produkcja została zawieszona, uczestnicy odwiedzili tylko Anglię i Szkocję. Żaden uczestnik ani nikt z zespołu produkcyjnego nie zaraził się wirusem ani nie wykazał objawów. Nowa data rozpoczęcia reality show nie została ustalona.

"The Amazing Race" to reality show oparte na rywalizacji drużyn. Drużyny wyruszają w podróż dookoła świata. Ścigają się na kilku kontynentach, przemierzając ponad 70 000 mil, aby walczyć o główną nagrodę - milion dolarów. Wyścig podzielony jest na kilka etapów. 

Od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. odnotowano 83 tys. 365 potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywołaną nowym koronawirusem zmarło 2 tys. 857 osób. Przypadki zachorowań zanotowano dotychczas, oprócz Chin, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji i w Austrii.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CNN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts