Prezes PiS o polskich siłach zbrojnych: „Inni mogą bronić tylko tych, którzy potrafią bronić się sami”

/ PrtSc/FB/PiS

  

- Nasza władza zabiega o bezpieczeństwo Polski poprzez wzmacnianie sojuszy i tego najbardziej realnego - sojuszu z USA, bo to jest jedyne państwo, które wzbudza obawy wśród innych potężnych państw, również ekspansywnej, imperialistycznej ciągle Rosji - mówił podczas konwencji PiS w Nowym Sączu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że postawienie na rozbudowanie sił zbrojnych jest najważniejsze. - Inni mogą bronić tylko tych, którzy potrafią bronić się sami - dodał. Minutą ciszy uczczono chowanych dziś 22 żołnierzy zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku.

Dzisiaj w Warszawie odbywa się pogrzeb 22 żołnierzy zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku. Ich szczątki odnalazł w ostatnich latach Instytut Pamięci Narodowej. Bohaterowie zostaną pochowani w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

O tym fakcie przypomniał podczas konwencji PiS w Nowym Sączu prezes PiS Jarosław Kaczyński, na którego prośbę bohaterów uczczono minutą ciszy.

Nasze spotkania są pełne energii, pełne radości. Ale dzisiaj mamy szczególny dzień. W Warszawie na Łączce chowani są Żołnierze Wyklęci, 22, którzy zostali zamordowani w więzieniu mokotowskim. Najmłodszy z nich miał 19 lat, najstarszy 52. Oddajmy im hołd

- mówił.

Warto zastanowić się nad tym, o co walczyli. Byli ludźmi różnych opcji politycznych. Jedno ich łączyło z całą pewnością. I tę wolną Polskę dzisiaj mamy. Mieli różne idee odnoszące się do tego, jak ta Polska ma wyglądać. Wielu z nich było narodowcami, inni wyznawali idee socjalistyczne, byli chrześcijańscy demokraci i przedstawiciele innych kierunków. Co z ich dziedzictwa jest ważne dzisiaj dla nas? Co realizujemy?

- pytał.

Chcemy wolnej Polski, mamy wolną Polskę ale ta Polska musi być także bezpieczna i godna

- mówił prezes PiS.

Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda jest w Nowym Jorku, gdzie dojdzie do spotkania z Donaldem Trumpem.

Nasza władza zabiega o bezpieczeństwo Polski poprzez wzmacnianie sojuszy i tego najbardziej realnego - sojuszu USA, bo to jest jedyny państwo, które wzbudza obawy wśród innych potężnych państw, również ekspansywnej, imperialistycznej ciągle Rosji

- stwierdził i wskazał, że postawienie na rozbudowanie sił zbrojnych jest najważniejsze. 

Inni mogą bronić tylko tych, którzy potrafią bronić się sami

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl