Protokół z przesłuchania komendanta obozu Mauthausen-Gusen

/ MHP / Małgorzata Kowalczyk

  

Notatnik z protokołem przesłuchania ostatniego komendanta obozu Mauthausen-Gusen Franza Ziereisa, dokumenty i rysunek pochodzące ze zbiorów byłego więźnia obozu koncentracyjnego Aleksandra Ziółka trafiły do Muzeum Historii Polski – podaje na swojej stronie Muzeum.

Notatnik ze sporządzonym ołówkiem protokołem przesłuchania, lista uwolnionych Polaków, a także rysunek jednego z więźniów podarowała Muzeum Historii Polski pani Jolanta Brudzińska - córka byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen – Aleksandra Ziółka, który uczestniczył w przesłuchaniu Franza Ziereisa. Ziereis był wysoko postawionym członkiem SS, a od 9 lutego 1939 r. pełnił funkcję komendanta obozu w Mauthausen. Szacuje się, że było to miejsce brutalnej śmierci od 70 do 120 tysięcy więźniów. Od pierwszych dni maja 1945 r. Ziereis wraz z żoną i synem ukrywał się w Górnej Austrii. Podczas próby zatrzymania został postrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Zmarł 24 maja po przesłuchaniu. Jego ciało zostało rozebrane, okaleczone, a następnie powieszone na obozowym ogrodzeniu przez więźniów.

Aleksander Ziółek, który spisywał przesłuchanie Ziereisa trafił do KL Mauthausen-Gusen w czasie łapanki w sierpniu 1944 r. Podczas wyzwolenia obozu pełnił funkcję kierownika transportu 242 więźniów, którzy wrócili do Polski. Przed wojną ukończył Seminarium Nauczycielskie, pracował w Hucie Ostrowiec, a następnie w warszawskim Banku Gospodarstwa Krajowego. W czasie okupacji współpracował z Armią Krajową. Po powrocie do Polski pracował w banku. Zmarł w 1985 r.

Przekazane dokumenty są prawdopodobnie jedyną relacją z przesłuchania napisaną w języku polskim, sporządzoną przez byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzhp.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Donald Tusk nawołuje: Wyjdźcie na ulicę! „Zagranica i ulica to bardzo dobre metody"

Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Tusk - jak sam twierdzi - "praktycznie patrzy" na propozycję reformy sądownictwa, którą w ostatnich dniach przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jest przekonany, że "ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role". Zachęcał, by ludzie wychodzili na ulice, bo m.in. sam "stęsknił się za tego typu akcjami".

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali ws. praworządności, żeby wychodzili na ulice; w Brukseli nie będą się wami zajmować, jeśli na gnicie i zło będziecie reagować zmęczeniem i apatią - mówił w sobotę były premier Donald Tusk.

Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

O propozycję zmian w sądownictwie Tusk był pytany podczas spotkania autorskiego wokół swojej książki "Szczerze".

- Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że "ulica i zagranica" mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role

– mówił były premier. Jak dodał, „ulica” to dziś 100 tys. ludzi, zaś „zagranica” to UE.

[polecam:https://niezalezna.pl/239414-tusk-tworca-piekielka-politycznego-jedno-mowi-a-zupelnie-co-innego-robi-w-brukseli]

Zdaniem Tuska „zagranica i ulica to bardzo dobre metody, żeby powstrzymać rządzących od tego typu rzeczy”.

- Niepotrzebne są tu przesady ani hiperbole. Nie będę mówił - uważam, że to jest przesada - o masowych represjach. Nie musimy używać przesadnych słów. To, co oni robią, jest wystarczające złe i niebezpieczne w sposób tak oczywisty, tak dotykalny, że nie trzeba żadnych kolorów tutaj dodawać – powiedział.

- Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (...) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje

 – mówił Tusk, podkreślając, że rządzący wycofali się już z niektórych rozwiązań pod wpływem protestów ulicznych i zainteresowania Brukseli.

[polecam:https://niezalezna.pl/223261-co-zrobi-po-gdy-upadnie-strategia-ulicy-i-zagranicy-szczerski-ma-pewna-sugestie]

Pojawiły się już pierwsze ironiczne komentarze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl