Protokół z przesłuchania komendanta obozu Mauthausen-Gusen

/ MHP / Małgorzata Kowalczyk

  

Notatnik z protokołem przesłuchania ostatniego komendanta obozu Mauthausen-Gusen Franza Ziereisa, dokumenty i rysunek pochodzące ze zbiorów byłego więźnia obozu koncentracyjnego Aleksandra Ziółka trafiły do Muzeum Historii Polski – podaje na swojej stronie Muzeum.

Notatnik ze sporządzonym ołówkiem protokołem przesłuchania, lista uwolnionych Polaków, a także rysunek jednego z więźniów podarowała Muzeum Historii Polski pani Jolanta Brudzińska - córka byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen – Aleksandra Ziółka, który uczestniczył w przesłuchaniu Franza Ziereisa. Ziereis był wysoko postawionym członkiem SS, a od 9 lutego 1939 r. pełnił funkcję komendanta obozu w Mauthausen. Szacuje się, że było to miejsce brutalnej śmierci od 70 do 120 tysięcy więźniów. Od pierwszych dni maja 1945 r. Ziereis wraz z żoną i synem ukrywał się w Górnej Austrii. Podczas próby zatrzymania został postrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Zmarł 24 maja po przesłuchaniu. Jego ciało zostało rozebrane, okaleczone, a następnie powieszone na obozowym ogrodzeniu przez więźniów.

Aleksander Ziółek, który spisywał przesłuchanie Ziereisa trafił do KL Mauthausen-Gusen w czasie łapanki w sierpniu 1944 r. Podczas wyzwolenia obozu pełnił funkcję kierownika transportu 242 więźniów, którzy wrócili do Polski. Przed wojną ukończył Seminarium Nauczycielskie, pracował w Hucie Ostrowiec, a następnie w warszawskim Banku Gospodarstwa Krajowego. W czasie okupacji współpracował z Armią Krajową. Po powrocie do Polski pracował w banku. Zmarł w 1985 r.

Przekazane dokumenty są prawdopodobnie jedyną relacją z przesłuchania napisaną w języku polskim, sporządzoną przez byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzhp.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Poseł Wróblewski o rezultacie PO-KO. "Czerwona kartka dla Schetyny"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki - mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. I skomentował też wynik Koalicji Obywatelskiej.

PiS z poparciem 43,6 proc. (239 mandatów) zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc. (130 mandatów); SLD - 11,9 proc.(43 mandaty); PSL - 9,6 proc.(34 mandaty); Konfederacja - 6,4 proc. (13 mandatów).

To wynik znacznie lepszy niż cztery lata temu. Według wstępnych wyników badania IPSOS, notujemy sześcioprocentowy wzrost. Jednocześnie trzeba dodać, że zwiększyła się frekwencja. To oznacza, że kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki

- mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Po ogłoszeniu wyników, Grzegorz Schetyna natychmiast wyszedł z apelem do ugrupowań opozycyjnych ws. współpracy w przyszłym Senacie. „Będziemy pracować nad współpracą. Senat… Senat jeszcze. Te wyniki ciągle przed nami. Wierzymy w zwycięstwo” – mówił.

Poseł Wróblewski wskazuje, że obecnie „Grzegorz Schetyna robi dobrą minę do złej gry, w której znalazła się Platforma Obywatelska, a wcześniej już Koalicja Europejska”.

[polecam:https://niezalezna.pl/292548-schetyna-juz-szuka-wymowki-po-przegranych-wyborach-to-nie-byla-rowna-walka]

Cztery lata temu PO i Nowoczesna mieli łącznie ponad 30 proc. poparcia. Dziś otrzymali o wiele gorszy wynik. Oznacza to drugą żółtą, lub czerwoną kartkę dla kierownictwa partii. To sytuacja trudna dla Grzegorza Schetyny

- odniósł się polityk.

Pytany o wysoką, ponad 60-procentową frekwencję odparł, że „poziom mobilizacji rodaków jest bardzo duży”.

Nie chcą pozostać z boku, chcą się wypowiedzieć. Mają do tego prawo. Tym, co mnie cieszy, to to, że oddanych głosów sumarycznie na prawicę jest bardzo dużo

- podsumował poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl