Protokół z przesłuchania komendanta obozu Mauthausen-Gusen

/ MHP / Małgorzata Kowalczyk

  

Notatnik z protokołem przesłuchania ostatniego komendanta obozu Mauthausen-Gusen Franza Ziereisa, dokumenty i rysunek pochodzące ze zbiorów byłego więźnia obozu koncentracyjnego Aleksandra Ziółka trafiły do Muzeum Historii Polski – podaje na swojej stronie Muzeum.

Notatnik ze sporządzonym ołówkiem protokołem przesłuchania, lista uwolnionych Polaków, a także rysunek jednego z więźniów podarowała Muzeum Historii Polski pani Jolanta Brudzińska - córka byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen – Aleksandra Ziółka, który uczestniczył w przesłuchaniu Franza Ziereisa. Ziereis był wysoko postawionym członkiem SS, a od 9 lutego 1939 r. pełnił funkcję komendanta obozu w Mauthausen. Szacuje się, że było to miejsce brutalnej śmierci od 70 do 120 tysięcy więźniów. Od pierwszych dni maja 1945 r. Ziereis wraz z żoną i synem ukrywał się w Górnej Austrii. Podczas próby zatrzymania został postrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Zmarł 24 maja po przesłuchaniu. Jego ciało zostało rozebrane, okaleczone, a następnie powieszone na obozowym ogrodzeniu przez więźniów.

Aleksander Ziółek, który spisywał przesłuchanie Ziereisa trafił do KL Mauthausen-Gusen w czasie łapanki w sierpniu 1944 r. Podczas wyzwolenia obozu pełnił funkcję kierownika transportu 242 więźniów, którzy wrócili do Polski. Przed wojną ukończył Seminarium Nauczycielskie, pracował w Hucie Ostrowiec, a następnie w warszawskim Banku Gospodarstwa Krajowego. W czasie okupacji współpracował z Armią Krajową. Po powrocie do Polski pracował w banku. Zmarł w 1985 r.

Przekazane dokumenty są prawdopodobnie jedyną relacją z przesłuchania napisaną w języku polskim, sporządzoną przez byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzhp.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSZ wziął udział w Konferencji Monachijskiej. "Dla Polski zagrożenie płynie ze strony Rosji"

/ fot. Tymon Markowski/ Twitter/@MSZ_GOV_PL

  

Mówiąc o wspólnej strategii europejskiej przede wszystkim należy spojrzeć na percepcję zagrożeń. Problem w Unii Europejskiej polega na tym, że różnimy się, gdy chodzi o kwestię ich postrzegania - mówił dziś minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas ostatniego dnia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W swojej wypowiedzi szef polskiej dyplomacji podkreślił, że w Europie Środkowej i Wschodniej postrzeganie zagrożeń i kierunku, z którego płyną, jest odmienne, niż w niektórych państwach Zachodu.

- Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji, która już udowodniła, że potrafi używać siły militarnej do realizacji swoich interesów

- zauważył minister Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ podkreślał także, że Polska nie może zgodzić się ze stanowiskiem niektórych krajów UE, traktujących Rosję, Chiny i USA w tych samych kategoriach. W toku dyskusji ocenił, że Stany Zjednoczone to dojrzała demokracja i Unia Europejska dzieli z nimi wspólne wartości, nawet jeżeli nie wszystkie działania USA znajdują poparcie każdego z państw członkowskich. - W dłuższej perspektywie nie możemy budować europejskiego bezpieczeństwa bez współpracy z USA - dodał.

W ostatnim dniu wizyty na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Iranu Dżawadem Zarifem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Markiem Sedwillem. W rozmowie z ministrem Zarifem szef polskiego MSZ zapewnił, że Polska wspiera deeskalację w regionie Zatoki Perskiej i gotowa jest odegrać konstruktywną rolę w tym procesie. Wyraził przy tym nadzieję, że Iran będzie kontynuował współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, zgodnie ze swoją deklaracją ze stycznia br.

Z doradcą brytyjskiego premiera szef polskiej dyplomacji omówił współpracę polsko-brytyjską w ramach NATO, jak również wymienił poglądy nt. współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po brexicie.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts