Szykują się zmiany w finansowaniu ChAT. "Zrobię to jeszcze jako minister nauki i szkolnictwa wyższego"

/ / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział podczas niedzielnej konferencji nowelizację ustawy ws. finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po wdrożonych zmianach, uczelnia będzie mogła liczyć na ministerialne dofinansowanie, nie mniejsze niż 8 mln zł.

Województwo podlaskie  jest niezwykłym zakątkiem Polski, gdzie harmonijnie współżyją mieszkańcy różnych religii: katolicy, prawosławni, wyznawcy islamu – mówił szef szkolnictwa wyższego podczas konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim.

Od dziesiątków lat elity religijne wyznań niekatolickich kształcą się na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT), a jest to uczelnia niezwykle ważna dla prawosławnych mieszkańców Podlaskiego

- mówił wicepremier.

„Od szeregu lat akademia znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego razem z posłem Baszko przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy, który zostanie skierowany do Sejmu na samym początku następnej kadencji. Zrobię to jeszcze jako ktoś, kto piastuje urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego – zapowiedział minister Gowin.

Wskazał, że nowelizacja ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zagwarantuje "utrzymanie co najmniej obecnego poziomu finansowania" tej uczelni. 

Jestem przekonany, że w następnych latach ten poziom finansowania będzie systematycznie się podnosił tak, żeby elity duchowe społeczności prawosławnej i społeczności protestanckiej w Polsce były kształcone na jak najwyższym poziomie właśnie w ramach tej unikatowej w skali Europy uczelni

- powiedział.

Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło mówił, że nowelizacja ustawy jest bardzo ważna dla społeczności prawosławnej w Podlaskiem. "Każdy obywatel Polski powinien mieć możliwość i gwarancję kształcenia się, poszerzania swojej wiedzy religijnej" - dodał.

Baszko mówił, że Bielsk Podlaski jest przykładem, że "można żyć razem bardzo solidarnie, współpracować i działać na niwie religijnej, narodowościowej, gospodarczej". Zapowiedział, że jako poseł będzie się też starał o przywrócenie małego ruchu granicznego z Białorusią.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wirus rozpowszechnia się we Francji

zdjęcie ilustracyjne / stevepb CC0

  

We Francji potwierdzono dziś czwarty przypadek zakażenia nowym koronawirusem, którego epidemia wybuchła przed kilkoma tygodniami w chińskim mieście Wuhan. Chory to starszy chiński turysta; przebywa obecnie on na intensywnej terapii w paryskim szpitalu.

Prof. Jerome Salomon, który kieruje francuską Agencją Zdrowia Publicznego, poinformował na konferencji prasowej, że turysta cierpi na ciężki przypadek wirusa, jest podłączony do respiratora i potrzebuje stałej opieki. Dodał, że około 80-letni pacjent pochodzi z prowincji Hubei, gdzie wirus szybko się rozprzestrzenia.

Francja jest pierwszym krajem w Europie, w którym odnotowano do tej pory cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Pojawił się on również w Niemczech.

Francuskie władze szukają osób, które miały kontakt z chińskim turystą po jego przybyciu do kraju.

Salomon poinformował też, że władze nasilają również poszukiwania osób, które niedawno przybyły do Francji z regionu Wuhan.

Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn powiedziała w piątek, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan i w środę wrócił do Francji.

Drugi pacjent również podróżował do Chin, ale nie podano na jego temat żadnych dodatkowych informacji poza tym, że jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu.

Trzeci z kolei pacjent jest też leczony w szpitalu w Paryżu. Prawdopodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa.

Według Solomona stan trójki chorych - dwóch mężczyzn w wieku 48 i 31 lat oraz 30-letniej kobiety - nie budzi „większego zaniepokojenia”.

Chiny zgodziły się na „jak najszybsze” przyjęcie międzynarodowych ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby pomogli w zbadaniu nowego koronawirusa i opracowaniu globalnej odpowiedzi na epidemię - poinformował we wtorek ten organ ONZ.

W oświadczeniu wydanym po dwudniowej wizycie w Chinach dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem, a także ministrami zdrowia i spraw zagranicznych, napisano, że pilnie potrzebne było lepsze zrozumienie zdolności wirusa do rozprzestrzeniania się między ludźmi. Oświadczenie nie zawierało odniesienia do ewakuacji cudzoziemców z Chin.

W Chinach do tej pory zanotowano 106 ofiar śmiertelnych koronawirusa, zakażenie potwierdzono u ponad 4,5 tys., z czego 976 przypadków określono jako ciężkie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts