Co z dekoncentracją mediów? Niezalezna.pl zapytała o to premiera Morawieckiego

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Kwestia dekoncentracji rynku mediów jest istotna dla każdego poważnego kraju. Takie regulacje prawne i to bardzo szczegółowe mają od lat na przykład Niemcy, czy Francja. Tam praktycznie i prawnie nie ma możliwości, żeby kapitał zagraniczny przejął nawet połowę jakiegoś segmentu mediów, czy to lokalnego, czy ogólnokrajowego - powiedział w rozmowie z Lidią Lemaniak, specjalnie dla portalu Niezalezna.pl, premier Mateusz Morawiecki.

Reporterka portalu Niezalezna.pl zapytała premiera Mateusza Morawieckiego o to, co dalej z tematem dekoncentracji mediów, o którym Prawo i Sprawiedliwość mówiło już kilka lat temu. 

Lidia Lemaniak, Niezalezna.pl: Praktycznie w każdym wystąpieniu Pana Premiera oraz Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, pojawiają się niepochlebne opinie o niektórych mediach, że "są w obcych rękach". Co dalej z dekoncentracją czy też repolonizacją mediów, bo projekt - jak wiemy - jest gotowy od dwóch lat i temat ten ucichł. Czy będzie poruszany w kolejnej kadencji?

Premier Mateusz Morawiecki: Są media w polskich rękach, które nie dochowują standardów obiektywności i są media, które są w obcych, zagranicznych rękach i zachowują się całkiem przyzwoicie. Kwestia dekoncentracji rynku mediów jest istotna dla każdego poważnego kraju. Takie regulacje prawne i to bardzo szczegółowe mają od lat na przykład Niemcy, czy Francja. Tam praktycznie i prawnie nie ma możliwości, żeby kapitał zagraniczny przejął nawet połowę jakiegoś segmentu mediów, czy to lokalnego, czy ogólnokrajowego. U nas w zasadzie od 1989 roku mamy „wolną amerykankę” w tak wrażliwym obszarze życia publicznego jak: do kogo należą media w naszym własnym kraju, które przecież mają istotny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Ale kwestii dekoncentracji rynku mediów nie należy wiązać i mieszać z repolonizacją. Ta, w każdej dziedzinie gospodarki – od bankowości, przez energetykę, po media – musi mieć charakter rynkowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Solidarni w obliczu pandemii. „Grupa Wyszehradzka znakomicie zdaje egzamin”

zdjęcie ilustracyjne / Alexandra_Koch CC0

  

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku ocenił, że współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej znakomicie zdaje egzamin w obecnym trudnym okresie, dlatego będzie kontynuowana i zacieśniania w walce z pandemią koronawirusa.

Szijjarto powiedział po wideokonferencji szefów dyplomacji państw V4, że obecna sytuacja świetnie pokazała, jakie korzyści praktyczne płyną ze współpracy wyszehradzkiej. Wymienił - na przykład - wzajemną pomoc w transportowaniu do domu obywateli poszczególnych krajów, z czego 114 Węgrów dowiezionych do kraju przez LOT.

„Przyjęliśmy też polską propozycję. Polska wysłała 15 lekarzy do Włoch, by pomóc w opiece szpitalnej nad coraz większą liczbą zakażonych chorych na północy Włoch. Padła propozycja, by powracający do kraju polscy lekarze podzielili się zdobytymi doświadczeniami ze specjalistami ds. opieki zdrowotnej pozostałych trzech krajów wyszehradzkich”

– powiedział minister, dodając, że dzięki temu specjaliści z krajów V4 będą mogli otrzymać z pierwszej ręki informacje o tym, jak wygląda sytuacja, gdy dramatycznie rośnie liczba zakażeń.

[polecam:https://niezalezna.pl/318163-wegryzwalczaja-skutki-pandemii-premier-orban-decyduje-sie-na-kolejne-kroki]

Szijjarto oświadczył, że rozmawiano też o Partnerstwie Wschodnim. Ocenił, że pandemia zmieni mapę polityczną i gospodarczą świata, do czego UE powinna się przygotować. Jak zaznaczył, będą jej potrzebni przyjaciele i partnerzy także poza unijnymi granicami.

Według ministra uczestnicy wideokonferencji zgodzili się, że program PW w ostatnim czasie nie posuwał się zbytnio do przodu i dlatego potrzebne są zauważalne i radykalne kroki. Dlatego – jak powiedział – zaproponował wystąpienie do UE, by zniesiono wszystkie sankcje wobec Białorusi, zacieśniono współpracę NATO z Gruzją, zawarto nowe porozumienie strategiczne z Azerbejdżanem i przekazano Mołdawii zatwierdzoną już sumę 70 mln euro.

Jak podało w komunikacie polskie MSZ, ministrowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, by przeznaczyć 140 mln euro na potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego walczących z koronawirusem.

- Postanowiliśmy także przeznaczyć część środków w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na zwalczanie skutków pandemii w państwach partnerskich "V4 East Solidarity"

– powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, cytowany z komunikacie MSZ.

Szijjarto oznajmił, że ustalono, iż w ramach Funduszu zostanie stworzony fundusz solidarności dla Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Ukrainy wysokości 250 tys. euro.

[polecam:https://niezalezna.pl/316565-wegry-walcza-z-koronawirusem-viktor-orban-zamykamy-granice-dla-ruchu-osobowego]

Polskie MSZ podało, że rozmowy zorganizowane przez czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej zastąpiły planowane spotkanie szefów dyplomacji V4 oraz państw Partnerstwa Wschodniego odwołane ze względu na pandemię COVID-19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts