Polska armia nie była zacofana

  

Mimo upływu lat wciąż żywe są klisze propagandy nazistowskiej oraz komunistycznej dotyczące września 1939 r. Na Wschodzie, Zachodzie, a nawet w Polsce mówi się o zacofanej, rozbitej rzekomo w dwa tygodnie (!) armii polskiej w starciu z ultranowoczesną machiną niemiecką. Znany jest obraz polskich ułanów atakujących czołgi, co nawiązuje do szarży pod Krojantami. Tyle że to w rzeczywistości inaczej wyglądało.

Wehrmacht i Wojsko Polskie używały wtedy podobnej liczby koni, które służyły głównie do przemieszczania żołnierzy i sprzętu. Tak, armia niemiecka była nowocześniejsza, liczniejsza i miała przewagę nad polską. Zwłaszcza w powietrzu, czołgach i samochodach, ale nie jest też tak, że polskie lotnictwo, wojska pancerne i zmechanizowane nie istniały. Przecież świetni polscy lotnicy w bitwie o Anglię i pancerniacy na froncie zachodnim nie wzięli się znikąd. Nowoczesna była polska flota, choć siłą rzeczy nieliczna. Dysponująca ograniczonymi możliwościami Polska zbudowała naprawdę solidną i dobrze wyszkoloną armię, jedną z najlepszych w Europie. Problem w tym, że to i tak było za mało na Niemców i Sowietów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts