Prezydent Duda już w USA. Weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, spotka się z Trumpem

Donald Trump, Andrzej Duda / Krzysztof Sitkowski/prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie od mszy św. w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie para prezydencka spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

Podczas późniejszej uroczystości w Parku Walnut Hill prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym przedstawicielom Polonii. Planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego 74. Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak zaznaczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich ponad tydzień temu propozycję zorganizowania takiego spotkania w poniedziałek 23 września.

"Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy", następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji"

- poinformował Szczerski.

Jak dodał, polska strona dąży do tego, by w jego trakcie została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. "Taka była nasza propozycja, by tę deklarację w czasie tego spotkania podpisać" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Deklaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył jednak wówczas swój przyjazd ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

"Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską"

- zapowiedział Szczerski.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie prezydent spotka się z mediami. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef gabinetu prezydenta wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ - polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia b.r. - przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to "polski pokój". Jak mówił Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według polskiego projektu.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkania prezydenta z przedstawicielami mediów

We wtorek rano prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem

Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju"

- poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

W środę rano prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

Tego dnia prezydent odbędzie też bilateralna rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sprawa impeachmentu? Macierewicz: Już widać, że to się zakończy pozytywnie dla prezydenta Trumpa

Antoni Macierewicz / Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Donaldowi Trumpowi grozi impeachment (postawienia w stan oskarżenia) za to, że miał wówczas naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby władze ukraińskie zbadały działalność na Ukrainie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena. – Już widać, że to się zakończy pozytywnie dla prezydenta Trumpa, nie ma wątpliwości – powiedział Antoni Macierewicz w rozmowie z Michałem Rachoniem. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że „to co rozpoczęli demokraci obróciło się przeciwko nim”. Nawiązał również do osoby Aleksandra Kwaśniewskiego, którego nazwisko pojawia się w tej sprawie.

Chodzi o przesłuchanie związane z rozpoczętą przez Demokratów procedurą impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Związane jest to z relacjami prezydenta Truma, a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Badają zapis rozmów telefonicznych jakie odbywały się niedawno między politykami.

Przy okazji przesłuchań wraca temat polskiego byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który był związany z jedną z firm, które są badane przy tej okazji. Okazuje się, że syn kontrkandydata Donalda Trumpa Joe Bidena – Hunter, był zatrudniony w firmie z którą związki również finansowe miał Kwaśniewski. Sprawa nie przyciąga uwagi opinii publicznej.

Wydaje mi się, że sprawa jest bardzo istotna. Pokazuje dwuznaczne relacje niektórych polityków – dotyczy to także polityków ze Stanów Zjednoczonych, ale także Polski – z biznesem i to często skorumpowanym biznesem ukraińskim. Ta cała kwestia dotyka moralności polityki, gospodarki i środowisk postkomunistycznych i ich związków międzynarodowych, w tym wypadku rzecz dotyczy w takim wymiarze pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, iż był – i chyba nadal jest – członkiem rady dyrektorów firmy Burisma – największej chyba prywatnej firmy gazowej na Ukrainie, która była oskarżana, i blisko związana z władzami rosyjskimi, z byłym prezydentem Ukrainy Janukowyczem, przedtem z Kuczmą także i była oskarżana o bardzo skomplikowane, niewłaściwe interesy finansowe, w tym pranie brudnych pieniędzy, a przede wszystkim niepłacenie podatków i bogacenie się w sposób nieuczciwy na sprzedaży i eksporcie gazu

– opisywał Antoni Macierewicz.

[polecam:https://niezalezna.pl/291816-milion-dla-kwasniewskiego-polski-watek-w-aferze-ktora-zyje-ameryka]

Michał Rachoń zauważył, że „ta spółka i sam Hunter Biden stały się przedmiotem zainteresowania absolutnie najważniejszej w tej chwili politycznej sprawie w Stanach Zjednoczonych. Trwają przesłuchania kongresu. W trakcie przesłuchań pojawiła się informacja związana z tym, że to właśnie były polski prezydent Aleksander Kwaśniewski jest razem z owym człowiekiem elementem całości”.

– Pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa oligarchii o bardzo silnych koneksjach rosyjskich i o działaniach które są uważane za korupcyjne – dodał Antoni Macierewicz.

Poseł PiS przypomniał, że była tam historia związana z tym, że ten oligarcha naciskał na wyrzucenie prokuratora generalnego Ukrainy, który wszczął przeciwko niemu śledztwo.

„I rzeczywiście doprowadzono do usunięcia tego prokuratora generalnego i zrobił to właśnie ojciec Huntera Bidena, ówczesny wiceprezydent Joe Biden” – powiedział Macierewicz i zacytował fragment relacji Joe Bidena, który mówi jak to się dokonało.

„Joe Biden: Powiedziałem im (Ukraińcom - red.), że nie damy wam miliarda dolarów. A oni mi mówią: „nie ma pan takich pełnomocnictw, nie jest pan prezydentem, a prezydent mówił, że da”. Odpowiedziałem, zadzwońcie do niego, mówię wam, że nie dostaniecie miliarda dolarów. Popatrzyłem na nich i powiedziałem: „Wyjeżdżam za 6 godzin. Jeżeli do tego czasu nie zdymisjonują waszego prokuratora generalnego, tego sukinsyna, nie dostaniecie pieniędzy”. I zwolnili go, nominowali tego, który w tym momencie pasował” – cytował Antoni Macierewicz.

Z dokumentów wiadomo, że śledztwo ostatecznie zostało na Ukrainie zarzucone, nie znaleziono żadnych podstaw, by postawić zarzuty.

– To jest styl zarządzania pana Joe Bidena, obecnego największego konkurenta Donalda Trumpa. Mówię o tym dlatego, żeby zdać sobie sprawę, że to śledztwo, które zaczęli demokraci przeciwko Trumpowi – zarzucając mu właśnie szantaż, czy też operowanie naciskiem, finansową pomocą dla wojska ukraińskiego w zamian za ujawnienie informacji o negatywnych działaniach Joe Bidena, zwróciło się przeciwko demokratom, a ujawnienie roli pana Aleksandra Kwaśniewskiego także prowadzi prawdopodobnie do ujawnienia szeregu innych osób spośród lewicowych polityków w Europie Środkowej związanych z demokratami i zaangażowanych w analogiczne działania. W związku z tym myślę, że demokraci znaleźli się w sytuacji pewnego pata, gdyż albo będą prowadzili tę sprawę dalej, albo doprowadzą do wysadzenia swoich wpływów w Europie Środkowej

– mówił poseł PiS.

O co chodzi w postępowaniu przeciwko Donaldowi Trumpowi?

Zostały opublikowane zapisy rozmów pomiędzy prezydentem Trumpem, a nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas tej rozmowy Donald Trump naciskał na to, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie tego, czy syn wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych brał udział w zapewnianiu politycznego parasola jednemu z oligarchów związanych z Federacją Rosyjską. O to ma mieć polityczny proces prezydent USA.

Dokładnie strona przeciwna była w to zamieszana. Dlatego mówię, że to co rozpoczęli demokraci obróciło się przeciwko nim, ale nie tylko. To pokazało szerszy kontekst i to jest dla nas szczególnie ważne, właśnie uwikłanie polityków środowisk postkomunistycznych w te działania i zachowania. To dla nas jest problem. Stany Zjednoczone to wielkie mocarstwo, konflikt związany z wyborami prezydenckimi – już widać, że to się zakończy pozytywnie dla prezydenta Trumpa, nie ma wątpliwości. Ale my nie możemy sobie pozwolić na to, by nasi politycy byli w takie kwestie zaangażowani – mówię o tym nie w wymiarze prawnym, bo nie jestem teraz w stanie go ocenić, za to w wymiarze politycznym i moralnym to jest sytuacja naprawdę naganna

– ocenił marszałek senior.

Amerykańskie media cytują dokument - Departament Monitoringu Finansowego Łotewskiego mówi o sumach pieniędzy, które otrzymali z firmy Burisma Holdings Limited na Cyprze przeróżne osoby. Jak wynika z tego dokumentu wśród adresatów przelewów „część tych pieniędzy opisanych zostało przetransferowanych do Alana Aptera – 302 tys. euro, Aleksandra Kwaśniewskiego 1 mln 150 tys. euro do pana Devona Archera i Huntera Bidena”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl