V Centralny Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Od poniedziałku uczniowie klas mundurowych reprezentujących wszystkie województwa będą konkurować o miano najlepszej klasy mundurowej o profilu wojskowym w Polsce. Okazją ku temu będzie V Centralny Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu (Lubuskie).

Jak poinformował oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski, oprócz młodzieży z naszego kraju, w Zlocie wezmą udział uczniowie z Rumunii, Ukrainy i Litwy. Z kolei krajowe drużyny zostały wyłonione w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty.

"W czasie kilkudniowej rywalizacji uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnościami podczas manewrów sportowo–obronnych i szkolenia ogniowego. Czeka ich również marszobieg rozgrywany na dystansie ośmiu kilometrów. Będzie to także sprawdzian wiedzy i umiejętności m.in.: pomocy i ewakuacji rannych, rzutu granatem, czy przenoszenia skrzynek z amunicją"

– wyjaśnił Pinkowski.

Uroczyste otwarcie Zlotu odbędzie się w poniedziałek (23 września br.) o godz. 9 na żagańskim poligonie Karliki.

Odbywające się co roku w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu przedsięwzięcie jest organizowane przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a jego realizacja powierzana jest w głównej mierze lubuskiej dywizji.

Miejsce Zlotu nie jest przypadkowe. "Czarna Dywizja" - jak jest określana Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to przodujący związek taktyczny w naszym kraju, jedyny o strukturze pancernej. Jest główną siłą uderzeniową Wojsk Lądowych - dysponuje i wykorzystuje w trakcie codziennego szkolenia nowoczesny sprzęt wojskowy.

W zeszłym roku najlepszą klasą mundurową o profilu wojskowym okazała się klasa Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie), a trzecie Zespoły Szkół nr 2 im. Sybiraków w nowym Sączu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Orban gratuluje PiS zwycięstwa

/ By European People's Party - EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79831951

  

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości. Powiedzial o tym w wystąpieniu telwizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

"Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom"

- powiedział Orban.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl