Jak poinformował oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski, oprócz młodzieży z naszego kraju, w Zlocie wezmą udział uczniowie z Rumunii, Ukrainy i Litwy. Z kolei krajowe drużyny zostały wyłonione w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty.

"W czasie kilkudniowej rywalizacji uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnościami podczas manewrów sportowo–obronnych i szkolenia ogniowego. Czeka ich również marszobieg rozgrywany na dystansie ośmiu kilometrów. Będzie to także sprawdzian wiedzy i umiejętności m.in.: pomocy i ewakuacji rannych, rzutu granatem, czy przenoszenia skrzynek z amunicją"

– wyjaśnił Pinkowski.

Uroczyste otwarcie Zlotu odbędzie się w poniedziałek (23 września br.) o godz. 9 na żagańskim poligonie Karliki.

Odbywające się co roku w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu przedsięwzięcie jest organizowane przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a jego realizacja powierzana jest w głównej mierze lubuskiej dywizji.

Miejsce Zlotu nie jest przypadkowe. "Czarna Dywizja" - jak jest określana Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to przodujący związek taktyczny w naszym kraju, jedyny o strukturze pancernej. Jest główną siłą uderzeniową Wojsk Lądowych - dysponuje i wykorzystuje w trakcie codziennego szkolenia nowoczesny sprzęt wojskowy.

W zeszłym roku najlepszą klasą mundurową o profilu wojskowym okazała się klasa Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie), a trzecie Zespoły Szkół nr 2 im. Sybiraków w nowym Sączu.