Akcja młodych Polaków na Białorusi

/ Znadniemna.pl na podstawie polacygrodzienszczyzny.blogspot.com

  

Fundacja „Młode Kresy” z siedzibą we Wrocławiu, kierowana przez jednego z liderów polskiego środowiska młodzieżowego miasta Lida Mirosława Kapcewicza, wydała na Facebooku specjalne oświadczenie, promujące inicjatywę pt. „Pamiętam, Kim Jestem!”.

Inicjatorzy akcji apelują aby każdy Polak mieszkający na Białorusi wskazał podczas zbliżającego się spisu ludności swoją prawdziwą narodowość i język, którym posługuje się w domu, czyli język polski.

Jak co 10 lat, w październiku 2019 r. na Białorusi będzie miał miejsce powszechny spis ludności. Do naszych drzwi zapukają rachmistrzowie, by zadać nam różne pytania. Dla nas, Polaków na Białorusi, jedną z najważniejszych rubryk w formularzu jest pytanie o narodowość i język ojczysty. Nie jesteśmy na Białorusi emigrantami – nasi przodkowie nigdy tam nie wyemigrowali. Jesteśmy u siebie.

Jak wynika z rezultatów kolejnych spisów powszechnych, co każde 10 lat na Białorusi ubywa oficjalnie 100 tysięcy Polaków. Z pewnością uczciwość i wiarygodność spisów powszechnych w kwestii liczebności Polaków są niezbyt wielkie. Być może nawet te same osoby, które liczą głosy w wyborach prezydenckich, określają potem „rzeczywistą” liczbę Polaków na Białorusi.

Nie jesteśmy też, jak to twierdzą białoruscy nacjonaliści, żadnymi „spolonizowanymi Białorusinami” wyznania katolickiego. Jesteśmy integralną częścią narodu polskiego, mimo że urodziliśmy się jako obywatele Republiki Białoruś.

Często zapominamy o tym, że mamy polskie korzenie. Zajmujemy się codziennymi sprawami: szkołą, pracą, życiem rodzinnym, dlatego nie myślimy o tym każdego dnia. Ale spis ludności to szansa, by przypomnieć sobie o korzeniach i zadeklarować polskość jako narodowość i język polski jako ojczysty.

Najczęściej mówimy i myślimy po rosyjsku, to prawda. Używanie rosyjskiego nie czyni nas gorszymi Polakami. Tak po prostu jest, taka jest historia Polaków na Białorusi.
Spis ludności już niedługo. Dlaczego ważne jest, żeby podać narodowość polską i język polski jako ojczysty?

Często zdarza się, że odmawia się nam podstawowych praw. Na kilkaset tysięcy Polaków na Białorusi istnieją tylko dwie szkoły państwowe z językiem polskim jako wykładowym. Nazwy ulic i miast nie są zapisywane w języku polskim – a jedynie po białorusku i po rosyjsku. Czy to jest normalne?

W zbliżającym się spisie ludności musimy złożyć deklarację naszej tożsamości narodowej. Niech na pytanie urzędnika w naszych domach padają deklaracje przywiązania do polskich korzeni i narodowości. Mamy do tego prawo i to jest normalne.

Dlatego od dziś w miastach Białorusi zachodniej, gdzie mieszkają nas tysiące, zaczną się pojawiać się na ulicach plakaty i wlepki promujące jedyny słuszny wybór w zbliżającym się spisie – narodowość i język polski! Udostępniajcie grafiki z tego artykułu na swoich profilach, plakaty i wlepki zobaczycie niedługo na ulicach naszych miast!.

– napisali w odezwie do mieszkających na Białorusi Polaków inicjatorzy akcji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Znadniemna.pl na podstawie polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzepliński zrzucił maskę apolityczności. „Teraz może odwiedzać siedzibę PO ile razy chce”

Andrzej Rzepliński / Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

Według prof. Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego sędziowie nie powinni angażować się politycznie, jednak powinni brać udział w ulicznych protestach – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że zrzucił on maskę apolityczności. – Ma do tego pełne prawo, nie będąc już prezesem TK. Może teraz sobie odwiedzać siedzibę Platformy Obywatelskiej na Wiejskiej ile razy chce, bo pamiętamy, że wcześniej robił to nieco po kryjomu – dodał Radosław Fogiel.

Andrzej Rzepliński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz „są specjalistami od destrukcji i antykonstytucyjnych działań w procesach ustawodawczych”. Stwierdził, że „reżim Kaczyńskiego ukradł mu 30 lat pracy dla Rzeczypospolitej”.

„Jaruzelski ukradł mi osiem lat, a ten mi ukradł 30 lat pracy” – mówił.

– Porównywanie demokratycznie wybranych władz państwa, rządu, który tworzy PiS z czasami gen. Jaruzelskiego jest kpiną z ofiar stanu wojennego, kpiną z tych wszystkich, którzy pamiętają PRL i jeżeli to nie są objawy jakiegoś zaćmienia umysłowego chwilowego, to jest to skandaliczne

– powiedział w „Graffiti” Polsat News Fogiel.

Były prezes TK w rozmowie z „Rzeczpospolitą” był pytany o Petera Müllera, sędziego Federalnego TK. Ten z okazji 70-lecia uchwalenia Konstytucji RFN mówił, że sędzia wypowiada się, wydając wyroki, a w innych sprawach powinien zachować milczenie.

„I tak było w Polsce do grudnia 2015 r. Bezczelnością jest porównywanie sytuacji niemieckiej i polskiej” – ocenił Rzepliński. Pytany, czy sędziowie powinni się angażować politycznie, odparł, że nie powinni. Dopytano też, czy powinni brać udział w manifestacjach, stwierdził: „Jak najbardziej, oczywiście”.

– Prof. Rzepliński pokazuje, że już zupełnie zrzucił maskę apolityczności, do czego ma w pełni prawo. Ma do tego pełne prawo, nie będąc już prezesem TK. Może teraz sobie odwiedzać siedzibę Platformy Obywatelskiej na Wiejskiej ile razy chce, bo pamiętamy, że wcześniej robił to nieco po kryjomu, ale stawia się już wyłącznie w roli polityka

– mówił dziś Radosław Fogiel w Polsat News.

[polecam:https://niezalezna.pl/300653-niezalezne-sady-ida-co-sedziowie-robili-w-siedzibie-po-zaskakujaca-wersja-rzeplinskiego]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl, rp.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl