W Katowicach spotkanie z przyjaciółmi z Węgier

Budapeszt / pixabay.com/Zsubio

  

Główne obchody X Dnia Węgierskiego odbędą się w niedzielę w Katowicach. Ta coroczna impreza ma służyć zbliżaniu Polaków i Węgrów, ale też międzynarodowej promocji Katowic – poprzez ważne dla lokalnych społeczności wydarzenia.

Jak przypominali w poprzednich latach inicjatorzy wydarzenia, związki Katowic z Węgrami mają długą historię. Jeszcze przed wojną miasto podarowało Budapesztowi szybowiec, a katowiccy harcerze blisko współpracowali ze swoimi węgierskimi odpowiednikami.

Od kilkudziesięciu lat Katowice mają dobre kontakty z węgierskim Miszkolcem – obecnie są to miasta partnerskie. W ostatnich latach dodatkowy impuls do współpracy daje przywracanie pamięci o postaci Henryka Sławika i więzów, jakie go łączyły z Józsefem Antallem seniorem.

Henryk Sławik to bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W tej działalności pomagał mu przyjaciel i współpracownik, delegat węgierskiego rządu ds. uchodźców wojennych, József Antall senior.

W 2010 r., podczas obchodów pierwszego Dnia Węgierskiego w Katowicach, w których uczestniczyli prezydenci Polski Lech Kaczyński i Węgier László Sólyom, Sławik otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a Antall senior - najwyższe polskie odznaczenie przyznawane cudzoziemcom - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 r. prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Węgier János Áder odsłonili w Katowicach pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Efektowny monument stanął w tzw. Kwartale Kultury, przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W 2013 r. akcentem Dnia Węgierskiego w Katowicach było odsłonięcie w katowickiej dzielnicy Murcki odnowionej mogiły 29 żołnierzy węgierskich, którzy w 1945 r. zostali wzięci do niewoli, a potem zostali rozstrzelani przez Armię Czerwoną. Przez kilkadziesiąt lat bezimiennym grobem opiekowali się mieszkańcy Murcek. W poprzednich latach udało się zidentyfikować część pochowanych tam żołnierzy, grób zyskał nowy pomnik i tablicę z nazwiskami.

Stałymi punktami Dnia Węgierskiego w Katowicach są wydarzenia artystyczne lub naukowe i wieczorne koncerty. W tym roku już w poniedziałek w katowickim Rondzie Sztuki otwarto wystawę „1000 lat przyjaźni polsko-węgierskiej”.

W niedzielę w południe w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się uroczysta msza, której przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W jej trakcie przedstawiciele Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie przekażą obraz św. Władysława, przeznaczony dla kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach – w podzięce mieszkańcom za opiekę nad węgierskim grobem.

Wieczorny koncert „Polacy-Węgrom” da w swojej siedzibie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W programie znajdą się Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Poemat symfoniczny "Step" op. 66 Zygmunta Noskowskiego oraz 2. Rapsodia węgierska Ferenca Liszta.

Dni Węgierskie w Katowicach organizowane są od 2010 r., dotąd przeważnie na wiosnę, 23 marca przypada bowiem ustanowiony w 2007 r. przez parlamenty obu krajów Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W tym roku obchody, dziesiąte już, odbywają się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Henryka Sławika w Mauthausen.

Organizatorami Dnia Węgierskiego w Katowicach są: miasto Katowice, Katowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józefa Antalla oraz Stowarzyszenie Współpracy i Przyjaźni Katowice-Miszkolc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Orban gratuluje PiS zwycięstwa

/ By European People's Party - EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79831951

  

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości. Powiedzial o tym w wystąpieniu telwizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

"Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom"

- powiedział Orban.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl