Szef MON upamiętnił Żwirkę i Wigurę

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MON_GOV_PL

  

Szef MON Mariusz Błaszczak, uczestniczący w obradach ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie, złożył dziś kwiaty w miejscu katastrofy, w której w 1932 r. zginęli pilot kpt. Franciszek Żwirko i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura.

O monument i symboliczne mogiły w Cierlicku Górnym dbają Polacy z Zaolzia.

W ceremonii złożenia kwiatów uczestniczył gospodarz spotkania V4, czeski minister obrony Lubomir Metnar. Była też obecna polska i czeska asysta wojskowa. Wiązanki złożono pod pomnikiem, który stanął w miejscu katastrofy w 1950 roku na miejscu rozebranego przez Niemców mauzoleum. Kwiaty złożono również na symbolicznych mogiłach asów polskiego lotnictwa.

„Postacie legendarne” – mówił o lotnikach minister Błaszczak i przypomniał, że do katastrofy 11 września 1932 roku doszło kilkanaście dni po zwycięstwie Polaków w zawodach lotniczych „Challenge” w Berlinie. W rocznicę ich triumfu 28 sierpnia obchodzone jest w Polsce Święto Lotnictwa. „Nie byli faworytami, pokonali faworytów i przeszli do legendy” – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że o miejsce katastrofy dba dobrze zorganizowana mniejszość polska mieszkająca na Zaolziu.

Błaszczak pytany przez dziennikarzy o wizytę w Stanach Zjednoczonych prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że współpraca wojskowa rozwija się bardzo dobrze. „Deklaracja podpisana przez obu prezydentów 12 czerwca br. w Waszyngtonie nadała ramy naszej współpracy, a my teraz wypełniamy treścią wszystko to, co zostało wówczas nakreślone” – stwierdził minister. „Jesteśmy na bardzo dobrej drodze żeby osiągnąć sukces - dodał. - A to jest sukces Polski; to jest sukces Stanów Zjednoczonych, ale także wolnego świata, bo zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce, zwiększa możliwości obronne wschodniej flanki NATO”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Orban gratuluje PiS zwycięstwa

/ By European People's Party - EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79831951

  

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości. Powiedzial o tym w wystąpieniu telwizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

"Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom"

- powiedział Orban.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl