Zmarł ostatni minister na uchodźstwie

zdjęcie ilustracyjne / webandi CC0

  

W wieku 91 lat w Wielkiej Brytanii zmarł Artur Rynkiewicz - ostatni żyjący minister Rządu RP na uchodźstwie - poinformowała w piątek na Facebooku ambasada RP w Londynie.

Rynkiewicz zmarł w ubiegłą niedzielę, 15 września.

Urodził się w grudniu 1927 r. w Stołowiczach w ówczesnym województwie nowogródzkim (obecnie terytorium Białorusi). W 1940 r. został deportowany do ZSRR, w 1942 r. wydostał się z Armią Andersa do Iranu. W następnym roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie spędził resztę życia.

Po ukończeniu szkoły lotniczej dla małoletnich w latach 1947-1953 służył w RAF w stopniu sierżanta w służbach technicznych. Następnie studiował elektrotechnikę w Polytechnic of North London, w latach 1957-1963 pracował jako inżynier, wykładał w Twickenham College of Technology (1963-1965) i Southall College of Technology (1965-1988).

Rynkiewicz był aktywnym działaczem polskiej społeczności emigracyjnej w Londynie, będąc m.in. prezesem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (1974-1990) i pełniąc przez wiele lat różne funkcje we władzach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

W latach 1973-1991 - przez cztery kadencje - Rynkiewicz wchodził w skład Rady Narodowej RP, organu doradczego prezydenta i rządu RP na uchodźctwie. Od 8 sierpnia 1990 do 22 grudnia 1990 był ministrem spraw emigracji w drugim gabinecie Edwarda Szczepanika - ostatnim Rządzie RP na uchodźctwie. Po śmierci Jerzego Ostoja - Koźniewskiego (zmarł 4 września 2014) był ostatnim żyjącym ministrem emigracyjnych rządów RP.

Artur Rynkiewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Orban gratuluje PiS zwycięstwa

/ By European People's Party - EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79831951

  

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości. Powiedzial o tym w wystąpieniu telwizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

"Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom"

- powiedział Orban.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl