Wizyta prezydenta w USA. Zobacz plan

/ www.prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się jutro z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Planowane też jest jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie w niedzielę od spotkania z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut.

"Tradycją prezydenckich wizyt zagranicznych jest już to, że rozpoczynają się one od spotkania z Polakami i tym razem też tak będzie"

- poinformował szef gabinetu politycznego prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Spotkanie zostało zaplanowane na godziny popołudniowe czasu lokalnego.

Szczerski zaznaczył, że polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich propozycję zorganizowania w poniedziałek 23 września spotkania prezydentów Dudy i Trumpa i takie spotkanie jest przygotowywane.

Propozycja padła ponad tydzień temu

- dodał minister.

"Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę >>w cztery oczy<<, następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji"

- poinformował.

Dodał, że polska strona dąży do tego, by w trakcie spotkania prezydentów została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

"Taka była nasza propozycja, by tę deklaracje w czasie tego spotkania podpisać"

- powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Deklaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce. Prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Trump przełożył wówczas swój przyjazd, ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą podczas spotkania także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

Minister pytany, czy można się spodziewać jakiejś deklaracji Donalda Trumpa dotyczącej objęcia Polski programem ruchu bezwizowego, zaznaczył, że poruszenie tego tematu będzie zależało od harmonogramu i prezydenta USA. Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

We wtorek po południu planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju"

- poinformował prezydencki minister.

Prezydent weźmie też udział w otwarciu szczytu klimatycznego, który organizuje sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także w spotkaniu wysokiego szczebla organizowanym przez prezydenta Trumpa dotyczącym wolności religijnej i ochrony przed prześladowaniami z powodów religijnych. Szczerski przypomniał, że z inicjatywy Polski ONZ w tym roku ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.

Andrzej Duda będzie też uczestniczył w konferencji poświęconej 30. rocznicy ustanowienia Konwencji o prawach dziecka ONZ. Weźmie też udział w debacie przywódców na temat zrównoważonego rozwoju. Prezydent otworzy także "polski pokój" w siedzibie ONZ znajdujący się przy sali, w której zbiera się Rada Bezpieczeństwa. W "polskim pokoju" będą odbywać się rozmowy kuluarowe w trakcie posiedzeń - dodał Szczerski. Samo otwarcie pokoju będzie rodzajem upamiętnienia niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.

Planowane i przygotowywane są też spotkania bilateralne prezydenta. Andrzej Duda spotka się m.in. z prezydentami: Korei Południowej Kazachstanu, Estonii i Finlandii. Według Szczerskiego rozmowa z prezydentem Finlandii będzie dotyczyła fińskiej prezydencji w UE. Natomiast rozmowa z prezydent Estonii będzie dotyczyła Inicjatywy Trójmorza.

Polska para prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także we wtorek wieczorem w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie konsula generalnego RP w Nowym Jorku.

Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki o polityce klimatycznej

/ Kancelaria Premiera [Public domain]

  

- Polityka klimatyczna to instrument realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej – powiedział dziś w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

"Trzeba rozumieć, że polityka klimatyczna to podstawowy instrument realizacji polityki gospodarczej UE. Nie dać się w ten sposób zmanipulować, wiedzieć, że musimy się przekształcać, ale dbać o interesy Polski, o interesy Śląska”

– przemawiał Morawiecki na "Karczmie Piwnej" władz śląsko-dąbrowskiej "S".

"Dbamy o interesy Śląska, mając na uwadze nowe priorytety. To, że ten wyścig gospodarczy znaczony jest i rewolucją cyfrową, i klimatyczną, i w nich też bierzemy udział, nie zostajemy w tyle"

– zapewniał premier.

Morawiecki powiedział, że obecny rozwój gospodarczy "jest dziełem Solidarności". Dziękował "S" za to, że "niezależnie od tego, że w latach 90. zostaliśmy ograni przez różne układy sprytnych ludzi, którzy dokooptowali niewielką część Solidarności do układu władzy, ale dzięki wam zaczęła się zmiana systemu". "Dziś żyjemy w lepszej Polsce, możemy kształtować lepszy świat" - podkreślił.

Nawiązując do wypowiedzi prezydenta o sędziach, szef rządu powiedział, że "jest taka grupa osób w Polsce, która kładzie się Rejtanem w obronie przywilejów wąskiej grupy sędziów". "Ja wolę, żebyśmy my kładli się Rejtanem w interesie wszystkich Polaków, ludzi pracy, w interesie solidarności" – dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts