500 lat temu Magellan wypłynął w rejs dookoła świata

  

500 lat temu portugalski żeglarz Ferdynand Magellan wypłynął z hiszpańskiego portu Sanlúcar de Barrameda... Władze Portugalii i Hiszpanii w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy zorganizują wspólny rejs dookoła świata . Dwa okręty wyruszą w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva. Wspólny rejs portugalskiego żaglowca szkolnego Sagres oraz hiszpańskiej jednostki Juan Sebastian Elcano potrwa do 2021 r.

Santos Silva przypomniał również, że w poniedziałek porozumiał się z wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo na temat organizacji przez Madryt i Lizbonę wspólnych obchodów upamiętniających rozpoczętą w 1519 r. przez Magellana morską wyprawę dookoła świata.

Podróż dowodzoną przez Magellana należy uznać za pierwsze duże wydarzenie w procesie globalizacji naszej planety. 

- powiedział szef portugalskiej dyplomacji.

Santos Silva przypomniał też o odmiennym widzeniu przez oba kraje podróży Magellana, który, jak podkreślił minister, "jako portugalski żeglarz kierował ekspedycją zorganizowaną i sfinansowaną przez Hiszpanię".

"Każde z naszych państw może interpretować i oceniać tę pierwszą wyprawę dookoła Ziemi na własny sposób. Ta sprawa nie musi być polemiczna" - dodał Silva, nawiązując do rozpoczętego w lutym w portugalskich i hiszpańskich mediach konfliktu historyków, dziennikarzy i polityków. Spór rozgorzał po stwierdzeniach niektórych hiszpańskich komentatorów, że Portugalczycy nie mają żadnego udziału w pierwszej morskiej wyprawie dookoła świata.

Zdaniem Silvy najlepszym dowodem na przezwyciężenie nieporozumień historycznych między Lizboną a Madrytem jest wspólny plan kilkuset wydarzeń, m.in. konferencji, koncertów i wystaw, które zostaną zorganizowane do 2022 r.

Wyprawa dowodzona przez Magellana rozpoczęła się 20 września 1519 r. Z Hiszpanii pięć okrętów ekspedycji udało się drogą zachodnią przez Ocean Atlantycki do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim, a następnie popłynęła w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei. Po śmierci portugalskiego dowódcy na filipińskiej wyspie Mactan dowodzenie wyprawą przejął Juan Sebastian Elcano, któremu na ostatnim statku wyprawy udało się powrócić do Hiszpanii 6 września 1522 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 30 protesty wyborcze w SN

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Do poniedziałkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 34 protesty wyborcze - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak przypomniał protesty te można wnosić do północy we wtorek, 22 października.

"Na miejscu w SN protest można złożyć jutro do godz. 16, zaś na poczcie nadać do północy, byleby była jutrzejsza data stempla pocztowego" - przekazał Michałowski.

Jak informował SN protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i do Senatu wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez PKW w Dzienniku Ustaw RP, a nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej (Poczta Polska) jest równoznaczne z wniesieniem go do SN.

W proteście wyborczym należy sformułować konkretne zarzuty wskazujące, jakie przepisy Kodeksu wyborczego i w jaki sposób zostały naruszone albo jakie przestępstwo przeciwko wyborom zostało popełnione. "Wnoszący protest powinien w nim również przedstawić lub wskazać konkretne dowody, na których opiera swoje zarzuty" - informował SN.

Zespół prasowy SN podkreśla, że Kodeks wyborczy ustala pisemną formę wniesienia protestu, nie jest zatem możliwe wniesienie go w innej formie, czyli na przykład w postaci elektronicznej. Protesty wniesione za pośrednictwem poczty elektronicznej nie będą rozpoznawane.

Protest przeciwko wyborom w okręgu wyborczym lub przeciwko wyborowi posła lub senatora może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborczym w jednym z obwodów głosowania na obszarze danego okręgu wyborczego.

Rozpatrywanie protestów wyborczych należy do kompetencji nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Wśród 34 protestów, które dotychczas złożono do SN, w poniedziałek poinformowano o dwóch złożonych przez PiS dotyczących dwóch okręgów w wyborach do Senatu: nr 75 (Katowice, obejmującym miasta Tychy i Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński) i nr 100 (Koszalin). W ramach protestów wnioskodawca złożył wnioski o oględziny kart wyborczych na rozprawie, porównanie kart wyborczych z protokołami poszczególnych komisji wyborczych, ponowne przeliczenie głosów na rozprawie oraz o umożliwienie wnioskodawcy wypowiedzenia się na rozprawie - w szczególności, co do kart do głosowania, które zostały zakwalifikowane jako głosy nieważne.

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski ocenił w mediach, iż w przypadku wyborów do Senatu dwa kwestionowane mandaty mają "kapitalne znaczenie dla większości". Tymczasem w okręgu senackim nr 100 różnica między kandydatami wyniosła 320 głosów przy ponad 136 tys. wszystkich oddanych głosów, a w okręgu nr 75 różnica wyniosła 2 tys. 349 głosów na ponad 129 tys. oddanych głosów. W okręgu nr 100 głosów nieważnych było 3 tys. 344, a w okręgu nr 75 liczba głosów nieważnych wyniosła 3 tys. 749.

Zgodnie z procedurą SN zwrócił się już do PKW i okręgowych komisji w Koszalinie i Katowicach o wyjaśnienia i materiały w tej sprawie; SN zwrócił się także do Prokuratora Generalnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl