500 lat temu Magellan wypłynął w rejs dookoła świata

  

500 lat temu portugalski żeglarz Ferdynand Magellan wypłynął z hiszpańskiego portu Sanlúcar de Barrameda... Władze Portugalii i Hiszpanii w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy zorganizują wspólny rejs dookoła świata . Dwa okręty wyruszą w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva. Wspólny rejs portugalskiego żaglowca szkolnego Sagres oraz hiszpańskiej jednostki Juan Sebastian Elcano potrwa do 2021 r.

Santos Silva przypomniał również, że w poniedziałek porozumiał się z wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo na temat organizacji przez Madryt i Lizbonę wspólnych obchodów upamiętniających rozpoczętą w 1519 r. przez Magellana morską wyprawę dookoła świata.

Podróż dowodzoną przez Magellana należy uznać za pierwsze duże wydarzenie w procesie globalizacji naszej planety. 

- powiedział szef portugalskiej dyplomacji.

Santos Silva przypomniał też o odmiennym widzeniu przez oba kraje podróży Magellana, który, jak podkreślił minister, "jako portugalski żeglarz kierował ekspedycją zorganizowaną i sfinansowaną przez Hiszpanię".

"Każde z naszych państw może interpretować i oceniać tę pierwszą wyprawę dookoła Ziemi na własny sposób. Ta sprawa nie musi być polemiczna" - dodał Silva, nawiązując do rozpoczętego w lutym w portugalskich i hiszpańskich mediach konfliktu historyków, dziennikarzy i polityków. Spór rozgorzał po stwierdzeniach niektórych hiszpańskich komentatorów, że Portugalczycy nie mają żadnego udziału w pierwszej morskiej wyprawie dookoła świata.

Zdaniem Silvy najlepszym dowodem na przezwyciężenie nieporozumień historycznych między Lizboną a Madrytem jest wspólny plan kilkuset wydarzeń, m.in. konferencji, koncertów i wystaw, które zostaną zorganizowane do 2022 r.

Wyprawa dowodzona przez Magellana rozpoczęła się 20 września 1519 r. Z Hiszpanii pięć okrętów ekspedycji udało się drogą zachodnią przez Ocean Atlantycki do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim, a następnie popłynęła w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei. Po śmierci portugalskiego dowódcy na filipińskiej wyspie Mactan dowodzenie wyprawą przejął Juan Sebastian Elcano, któremu na ostatnim statku wyprawy udało się powrócić do Hiszpanii 6 września 1522 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważne zwycięstwo komisji weryfikacyjnej w sądzie! Reprywatyzacja cofnięta

zdjęcie ilustracyjne / Arcaion CC0

  

Ważne zwycięstwo komisji weryfikacyjnej przed WSA w sprawie Pięknej 49 w Warszawie - podkreślił przewodniczący tej komisji, wiceszef MS Sebastian Kaleta. WSA oddalił skargę na decyzję komisji. Stwierdził, że ustawa o komisji pozwala usuwać skutki prawne w razie dalszego obrotu działką - wskazał Kaleta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił dziś skargi na decyzję Komisja ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich unieważniającą decyzję zwrotową w sprawie ul. Pięknej 49. Tym samym decyzja komisji z sierpnia 2018 r. pozostaje w mocy.

Decyzję WSA w sprawie tej nieruchomości Kaleta nazwał ważnym zwycięstwem komisji weryfikacyjnej. 

„Sąd uznał, że do reprywatyzacji doszło z rażącym naruszeniem prawa. Stwierdził, że ustawa o Komisji pozwala usuwać skutki prawne w razie dalszego obrotu działką i prawidłowo to uczyniła w tej sprawie”

- napisał na Twitterze.

„To bardzo ważny wyrok z tego powodu, że w jednej z poprzednich spraw inny skład sądu zignorował uchwalone w zakresie usuwania skutków decyzji reprywatyzacyjnych prawo stwierdzając wbrew brzmieniu ustawy, że Komisja nie może de facto stosować swojej ustawy”

- wyjaśnił szef komisji w kolejnym wpisie.

Sprawą nieruchomości przy ul. Pięknej 49 komisja zajęła się w czerwcu. Przed wojną stała tam prywatna kamienica, która należała do czterech córek owdowiałej szlachcianki. Część nieruchomości (jedną ósmą) nabył inżynier, żołnierz AK Mieczysław Szenfeld. Nieruchomość została zwrócona w marcu 2011 r. prywatnym osobom. W imieniu Szenfelda, który był wówczas jednym z zaginionych byłych właścicieli, występował kurator. Już po reprywatyzacji odnaleziono jednak akt zgonu Szenfelda z 1974 r.; po reprywatyzacji na działce Piękna 49 został wybudowany kilkupiętrowy biurowiec.

- Ulica Piękna 49 to jest decyzja wydana na m.in. pana Szenfelda, który, jak się okazuje, zmarł w 1974 roku. Podczas tego postępowania [zwrotowego] pana Szenfelda reprezentował kurator, który również zmarł

- wskazywał ówczesny przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Mówił też, że w sprawie tej nieruchomości nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych. Jaki zapewniał wtedy, że rozstrzygnięcie komisji jest „bardzo dobrą decyzją z punktu widzenia interesów miasta”.

W uzasadnieniu poniedziałkowego wyroku WSA, sędzia Elżbieta Sobielarska wskazywała, że sąd podziela generalnie argumentację przedstawioną w uzasadnieniu decyzji komisji z 2 sierpnia 2018 r. Jak mówiła, decyzja wydana przez komisję „umożliwi ukształtowanie na nowo stanu prawnego spornej nieruchomości - tym razem uwzględniając interesy wszystkich stron postępowania”.

„Komisja, wydając decyzję, nie orzekała co do istoty sprawy. A zatem prawa następców po Mieczysławie Szenfeldzie do uczestniczenia w postępowaniu zwrotowym nie są tą decyzją w żaden sposób wyłączone. Decyzja ta stwierdza jedynie nieważność decyzji reprywatyzacyjnej, wobec czego wniosek dekretowy musi być ponownie rozpatrzony przez prezydenta Warszawy i tym razem już przy udziale prawidłowo ustalonych stron tego postępowania”

- wskazała w dzisiejszym uzasadnieniu wyroku sędzia Sobielarska.

Wyrok jest nieprawomocny. Stronom postępowania przysługuje możliwość skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W tym roku WSA wcześniej uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Puławskiej 137 oraz Kredytowej 6. W zeszłym roku uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji tej komisji w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy. WSA oddalił w zeszłym roku skargi złożone przez strony postępowania, w tym przez m.st. Warszawa, w sprawach nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38, Kazimierzowskiej 34, Morszyńskiej 27 i Jagiellońskiej 22. W mocy pozostała także decyzja komisji dotycząca dawnej ul. Królewskiej 39.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts