Gorbaczow napisał książkę. To jego „polityczny testament”

Ostatni przywódca ZSRS Michaił Gorbaczow opublikuje książkę, przedstawianą jako jego polityczny testament. Autor głasnosti i pierestrojki przedstawia w niej... swoją wizję XXI wieku. O kulisach publikacji poinformował jego francuski wydawca, wydawnictwo Flammarion.

Michaił Gorbaczow
White House Photographic Office; The Ronald Reagan Library https://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

Książka pierwszego i jedynego prezydenta ZSRS, mającego obecnie 88 lat, po francusku nosi tytuł „Le futur du monde global” (Przyszłość globalnego świata). 23 września ukaże się ona w Niemczech, a 2 października we Francji.

Gorbaczow ostrzega, że „globalna polityka jest na niezwykle niebezpiecznym kursie (...). Obecna działalność wojskowa ma cechy prawdziwej wojny” - wynika z fragmentów upublicznionych przez wydawnictwo.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 roku uważa, że „zagwarantowanie pokoju jest niezbędnym warunkiem opanowania globalnych problemów, takich jak kryzys środowiskowy, międzynarodowy terroryzm, migracja i wszystkie inne wyzwania, na które uwagę zwracają rządy i organizacje międzynarodowe|.

Książka Gorbaczowa ukaże się na krótko przed 30. rocznicą upadku muru berlińskiego, który runął 9 listopada 1989 roku, w czasie, kiedy Gorbaczow był sekretarzem generalnym KPZR i przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRS. Prezydentem ZSRS był w latach 1990-91.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Michaił Gorbaczow #Rosja #książka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo