Estonia nie chce redystrybucji migrantów

zdjęcie ilustracyjne / Alex Liivet CC BY 2.0

  

Szef MSW Estonii Mart Helme zapowiedział dziś, że nie weźmie udziału w spotkaniu unijnych ministrów w poniedziałek na Malcie w sprawie automatycznego unijnego mechanizmu przyjmowania migrantów, za którym opowiadają się prezydent Francji i premier Włoch.

- Naszą symboliczną nieobecnością chcemy pokazać, że nie zamierzamy dyskutować o tej sprawie. Nie zostaniemy wciągnięci w tę debatę. Estonia nie zaakceptuje imigrantów na podstawie centralnego mechanizmu redystrybucji

- powiedział Helme, pełniący też funkcję wicepremiera i stojący na czele uważanej za nacjonalistyczną Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (EKRE), która wiosną tego roku po wyborach pierwszy raz weszła w skład rządu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

- Ta propozycja nie znajdzie poparcia - ocenił Helme w wypowiedzi dla estońskiego radia publicznego ERR. Według niego „jest znacznie więcej krajów niż tylko Estonia”, które nie zaakceptują przedłożonego sposobu postępowania z imigrantami, a dyskusja będzie powracać.

Helme oraz inni politycy partii EKRE, wchodzącej w skład trójpartyjnej centroprawicowej koalicji rządowej, kierowanej przez premiera Juriego Ratasa, znani są ze swoich antyimigranckich wypowiedzi. W ostatnim tygodniu Helme poinformował, że zlecił zbadanie prawnych możliwości zniesienia bezwizowego wjazdu obywateli Ukrainy, którzy według niego są problemem dla Estonii borykającej się ze względu na położenie geograficzne z migracją ze wschodu. Według ministra rosnąca liczba osób z Ukrainy przybywających do kraju (do czego przyczyniła się wprowadzona w 2017 r. umowa o ruchu bezwizowym dla Ukraińców w strefie Schengen) jest „koniem trojańskim”, głównie z uwagi na rosyjskie wpływy w Estonii. W liczącej ponad 1,3 mln mieszkańców Estonii rosyjska mniejszość stanowi blisko jedną czwartą społeczeństwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier podczas 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau: Druty, mury, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Druty, mury, domy, chodniki, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni. Zbrodni z czasów II Wojny Światowej popełnianych na więźniach -Żydach, Polakach, więźniach Rosyjskich, Romach, Sinti – mówił podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli dziś wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w obozie Auschwitz I. To pierwsza wizyta kanclerz Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie zagłady.

[polecam:https://niezalezna.pl/300752-wizyta-merkel-w-auschwitz-zlozone-wience]

Merkel i Morawiecki z Auschwitz I przeszli do oddalonego o ok. 3 km byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To tam Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów. Miejsce to jest także symbolem męczeństwa narodów romskiego i polskiego. Tam, w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, odbywa się uroczystość 10-lecia istnienia Fundacji Auschwitz-Birkenau z udziałem obu polityków.

Dzisiaj odchodzą ludzie, którzy są świadkami tamtych strasznych czasów. Jesteśmy zobowiązani, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamięć odchodzi to tak jakbyśmy zapewnili 2 raz cierpienie tym, co przeżyli tu niewyobrażalne piekło

- zaznaczył premier.

"Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest jakby współautorem tych przekłamań" - powiedział Morawiecki.

"Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością" - podkreślił.

Drodzy Ocalali z tamtych czasów zagłady, państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach, do pamięci o zbrodniach nazistowskich Niemiec i chcę podkreślić, że sprawiedliwość spóźniona wobec ofiar wymaga tej pamięci. Zadośćuczynienie wobec tych, którym jesteśmy winni pamięć jest również elementem tej sprawiedliwości, o którą będziemy dbać

- zaznaczył szef rządu.

Obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Mateusza Morawieckiego w miejscu zagłady Żydów na terenie Auschwitz - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - ma związek z 10-leciem powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Celem tej fundacji jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów. Niemcy przekazały dotychczas 60 mln zł na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Obecnie zapowiedziano, że przekaże na ten cel kolejnych 60 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl