Jak „totalni” spisek ujawniali

  

Pisowski spisek ujawniono! No dobra, może nie ujawniono, ale chciano. Chodzi o to, że tuż po losowaniu numerów list wyborczych, kiedy okazało się, że Prawu i Sprawiedliwości przysypiano „dwójkę” internet obiegły sensacyjne zdjęcia, na których można było zobaczyć banery kilku lokalnych działaczy, które ci zawiesili już wcześniej, a na których widniał właśnie numer listy – numer 2. Z miejsca poczęto doszukiwać się afery.

Publicyści, komentatorzy, ale i politycy związani z opozycją uznali to za dowód na to, że PiS znał już wcześniej wyniki losowania (które przebiegało na żywo i którego nijak nie dało się zmanipulować). Miał to być koronny argument na to, że nadchodzące wybory także zostaną sfałszowane, że demokracja w Polsce ma się gorzej niż w Rosji, a konstytucja to tylko hasło z garderoby Lecha Wałęsy. „To nie jest powód do żartów! błyskawiczne wyjaśnienie tej kwestii jest kluczowe dla poprawności wyborów. Trzeba złożyć zawiadomienie do prokuratury (…)” – grzmiał Marcin Matczak, związany z opozycją prawnik. Wtórował mu dziennikarz „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz, pytając w alarmującym tonie: „Czy wynik wyborów rządzący też już znają?”. Sieć obiegły plakaty kandydatów PiS: Grzegorza Lorka z Piotrkowa Trybunalskiego, startującego z Katowic Leszka Piechoty czy Damiana Godzińskiego z Warmii i Mazur. Istotnie widniał na nich numer listy – „2”.  Spisek! – mówiono. – Prokuratura! Ale rozwiązanie tej zagadki okazało się proste. Wprawne oko zauważy, że wszyscy trzej „spiskowcy” startują w swoich okręgach z szóstego miejsca, o czym wiedzieli już wcześniej. Skorzystali więc po prostu z szablonów dostarczanych im uprzednio przez partię, gdzie fraza „lista 2, numer 6” była wpisana domyślnie, do zmiany przez każdego z kandydatów jak Polska długa i szeroka.

Mało wyrobieni kandydaci wzięli jednak szablon i „szóstkę” za dobrą monetę i wydrukowali plakaty. Mieli szczęście, bo przy innym losowaniu ich materiały nadawałyby się do śmieci. Tak jak teorie spiskowe „totalnych”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts