Największa rozbudowa infrastruktury w UE

zdjęcie ilustracyjne / satynek CC0

  

Program rozbudowy dróg w Polsce i wsparcie dla dróg samorządowych - oba warte 171 mld zł - to największy program rozbudowy infrastruktury w UE - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- 135 mld zł w naszym kluczowym programie drogowym (...), ale jeżeli jeszcze dołożymy do tego wsparcie do dróg samorządowych - 36 mld zł, to mamy 171 mld zł przeznaczonych na infrastrukturę drogową w Polsce, czyli ok. 40 mld euro. To na pewno robi bardzo silne wrażenie - mówił minister, który uczestniczył w czwartek w uroczystych obchodach 200. rocznicy powstania Centralnej Administracji Drogowej.

Podkreślił, że polski system drogowy jest częścią infrastruktury europejskiej. - Jesteśmy częścią dwóch korytarzy europejskich, ale bardzo nam zależy, żeby powstał trzeci korytarz, o który zabiegamy, już dziesiąty [w UE], czyli korytarz budowany wzdłuż S19, S8, S61 - czyli Via Carpatia - dodał.

Zaznaczył, że ws. budowy Via Carpatia rządowi udało się zbudować „olbrzymi consensus w UE”.

- Udało nam się wynegocjować na poziomie europejskim, że finansowanie tego korytarza już teraz będzie możliwe, dlatego że Via Carpatia znalazła się w tzw. załączniku do rozporządzenia o CEF [Instrument finansowy UE „Łącząc Europę”, który wspiera rozwój min. sieci transportowej UE] (...) nadając temu korytarzowi rangę strategicznego. My też traktujemy Via Carpatię nie tylko jako korytarz komunikacyjny, ale również też jako korytarz rozwojowy

- mówił.

Kwieciński dodał, że przy najbliższym przeglądzie polityki transportowej UE, który będzie w 2023 r. „zakładamy, że Via Carpatia zostanie włączona do korytarzy europejskich”.

Podkreślił, że na szlaki komunikacyjne, kolejowe i drogowe trzeba patrzeć przede wszystkim jako na „korytarze rozwoju kraju”. - Wzdłuż nich koncentruje się rozwój - ocenił i dodał, że „wyraźnie to zaznaczono” w ostatniej wizji polityki transportowej UE.

Jak mówił, węzły komunikacyjne są najważniejszymi punktami rozwoju kraju. - To również znajduje odpowiedź w działaniach, w polityce gospodarczej w naszym kraju - infrastruktura bardzo silnie oddziałuje na gospodarkę w długim okresie. Są to zarówno efekty popytowe w krótkim okresie, (...) ale również podażowe w dłuższym okresie - dodał.

Minister inwestycji i rozwoju podsumował, że w najbliższym czasie kluczowym wyzwaniem będzie „zapewnienie intermodalności i multimodalności” transportu w Polsce, a przykładem na to będzie Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

- CPK stanie się jednym z takich symboli tego wielkiego programu infrastrukturalnego, który teraz robimy, jak również dostęp do portów. (...) Na świecie 80 proc. przewozu towarów odbywa się droga morską, ale później z tych portów to musi być przewiezione w głąb kraju. Zapewnienie dostępu do tych portów jest dla nas rzeczą szalenie ważną

- podkreślił Kwieciński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jakie Marcin P. miał kontakty w czasie Amber Gold? D. Kania: "To byli ludzie z jądra władzy!"

/ / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

"Przypominam sobie ostatnią rozmowę z Marcinem P., którą odbyliśmy wspólnie z Wojciechem Muchą, tuż przed aresztowaniem. Przywoływał nazwiska osób, z którymi się spotykał. To nie byli ludzie pochodzący z lokalnych struktur" - podkreśliła redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania, goszcząc w programie TVP Info "Minęła 20".

W środę na posiedzeniu Sejmu został przedstawiony raport z prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

"W ocenie komisji ws. Amber Gold Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej. Nie wydał żadnych formalnych poleceń podległym sobie organom administracji rządowej w celu podjęcia i koordynacji działań mających na celu przerwanie przestępczego procederu. Ówczesny premier nie przejawiał zainteresowania działalnością służb specjalnych wobec piramidy finansowej" - mówił wiceszef tej komisji Jarosław Krajewski (PiS).

Ten temat poruszony został również podczas audycji "Minęła20". Redaktor Michał Rachoń rozmawiał z gośćmi o aferze Amber Gold. Obecna w studio TVP Info Dorota Kania wskazała, że „Donald Tusk nie interesował się Amber Gold… publicznie”.

Zainteresowanie ówczesnego premiera wynikało jednak z tego, że jego syn pracował dla Marcina P. Sam pan Michał powiedział: „myśmy z tatą o tym rozmawiali”. Donald Tusk się dziś mija z prawdą

- oceniła redaktor naczelna Telewizji Republika.

Zwróciła uwagę, że cała sprawa rykoszetem odbiła się na Krzysztofie Bondaryku. „Po Amber Gold to właśnie Krzysztof Bondaryk odszedł z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – oceniła. Przypomniała, że „był on najdłużej urzędującym szefem ABW”.

[polecam:https://niezalezna.pl/293126-przedstawiono-sprawozdanie-komisji-ds-amber-gold-pokazuje-teoretyczne-panstwo-po-psl]

Odnosząc się do dzisiejszego posiedzenia Sejmu wskazała, że „politycy opozycji forsowali tezę, że Marcin P. był wybitnym, samorodnym talentem finansowym”.

Przypominam sobie ostatnią rozmowę z Marcinem P., którą odbyliśmy wspólnie z Wojciechem Muchą, tuż przed aresztowaniem. Przywoływał nazwiska osób, z którymi się spotykał. Wśród nich: Paweł Adamowicz, Jan Krzysztof Bielecki czy Michał Tusk. To nie byli ludzie pochodzący z lokalnych struktur. Znajdowali się wówczas w samym jądrze władzy!

- podkreśliła w programie „Minęła 20”.

To nie było tak, że mała „firemka” coś sobie zrobiła. To był ważny, zaplanowany od początku projekt

- podsumowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl