Prezydent USA Donald Trump odwiedził Kalifornię

Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

 Głównym celem tej wizyty było zbieranie środków finansowych na przyszłoroczną kampanię wyborczą. Trump w ciągu trzech dni zebrał 15 mln dolarów podczas spotkań w San Francisco, Los Angeles i San Diego. W San Francisco Trump otrzymał od darczyńców 3 mln dolarów. Kolacja u Geoffreya Palmera, inwestora nieruchomości w Beverly Hills przyniosła 5 milionów, a śniadanie w Los Angeles - 7 milionów. – podaje Associated Press.

Ostatni dzień wizyty prezydenta miał miejsce w San Diego, gdzie Trump odwiedził granicę z Meksykiem. Sprawdzał postęp w budowie muru granicznego, którego powstanie ma powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów z krajów Ameryki Południowej.

W San Diego przy granicy w Otay Mesa, Trump spotkał się z inżynierami, którzy omawiali szczegóły dotyczące elementów konstrukcji muru granicznego. W zeszłym miesiącu ukończono kolejny odcinek muru o długości 23 kilometrów i 9 metrów wysokości, omijając jedynie odcinek, gdzie po stronie meksykańskiej stoją domy mieszkańców miasta Tijuana.

Szczegóły programu tej wizyty były trzymane w tajemnicy i w ostatniej chwili zmieniał się jej program.

Wizyta nie obyła się bez kontrowersji w obszarze problemu bezdomności w San Francisco i w Los Angeles. W samolocie, podczas lotu z Kaliforni do Waszyngtonu, Trump w rozmowie z prasą powiedział, że wkrótce władze San Francisco otrzymają upomnienie dotyczące zaśmiecania oceanu szczególnie przez strzykawki oraz inne odpady, które nie są odpowiednio utylizowane. 

W Los Angeles Trump nie spotkał się z władzami miasta, krytykował jednak liczbę bezdomnych. Eric Garcetti, burmistrz tej metropolii, oświadczył, że liczy na pomoc władz federalnych w uporaniu się z bezdomnością w Kalifornii.

- Wiele zostało zrobione, udało nam się ograniczyć liczbę bezdomnych weteranów, prawie 80 procent nie mieszka już na ulicach - powiedział Garcetti.

 Dwa lata temu mieszkańcy Los Angeles przegłosowali wyższy podatek, który został przeznaczony na programy pomocy w wychodzeniu z bezdomności oraz budowę schronisk dla bezdomnych. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak będzie wyglądał nowy rząd? Müller potwierdza jedno: premierem pozostanie M. Morawiecki

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o negocjacje między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy poinformował, że trwają przygotowania do powołania nowego rządu, ale jest jeszcze sporo czasu do pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Szefem rządu - potwierdził - pozostanie Mateusz Morawiecki.

Müller potwierdził, że szefem rządu pozostanie Mateusz Morawiecki.

Jasna jest sprawa w tym zakresie i już przesądzona jakiś czas temu, w związku z tym tak - premierem nowego rządu będzie premier Mateusz Morawiecki

- mówił.

Pytany o możliwe zmiany w składzie i strukturze Rady Ministrów, poinformował: "Wszelkie decyzje personalne są jeszcze do ustalenia. Te kwestie nie są jeszcze rozstrzygnięte. Teraz pracujemy nad tym, jak będzie wyglądała nowa struktura rządu, jakie będą ministerstwa, jak będą wyglądały komitety Rady Ministrów, jak będzie funkcjonowała kancelaria premiera, jak będzie wyglądał proces legislacyjny".

Jak dodał, "rozważane są zmiany dotyczące łączenia, przekształcenia ministerstw, tak jak w każdym rządzie, które również w trakcie trwania poszczególnych kadencji rządowych się dzieją".

Müller zaznaczył, że "tego się nie robi w trzy dni po wyborach".

Mamy środę, w związku z tym, to jeszcze chwilę potrwa

- dodał.

Pytany, czy wzmocnione będzie centrum decyzyjne w rządzie, a także pozycja premiera, Müller zwrócił uwagę, że w programie PiS jest mowa o tym, żeby wzmocnić Prezesa Rady Ministrów, Centrum Analiz Strategicznych i kilku innych instytucji.

Więc zakładamy, że te zapowiedzi programowe będą realizowane, nie tylko te zresztą. A naszym pierwszym celem będzie na pewno zrealizowanie tej "piątki" - która została ogłoszona - w ciągu pierwszym stu dni (nowego rządu).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział 7 października, że jeżeli PiS wygra wybory, to w ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Dziennikarze pytali Müllera, czy premier Morawiecki jest zadowolony z funkcjonowania dotychczasowego rządu oraz czy będzie chciał wprowadzić jakieś zmiany po to, żeby na przykład tę "piątkę" łatwiej zrealizować.

Zawsze wyciągamy wnioski z funkcjonowania Rady Ministrów, nie tylko na przełomie kadencji, ale też w trakcie funkcjonowania rządu. W związku z tym oczywiście jakieś zmiany w zakresie funkcjonowania czy to kancelarii premiera, czy poszczególnych ministerstw, będą miały miejsce

- odpowiedział. Zaznaczył, że w tej chwili "trwają analizy i decyzje będą w ciągu najbliższych kilku tygodni".

Dopytywany czy będą duże zmiany oraz ilu ministrów może się zmienić, rzecznik rządu przyznał, że według niego "będzie na pewno co najmniej kilka zmian". Pytany, czy na kształt rządu wpłynie zwiększenie "liczby szabel" w Sejmie IX kadencji przez Porozumienie i Solidarną Polskę, Müller zwrócił uwagę, że do tej pory blok Zjednoczonej Prawicy też był "zróżnicowany", ale współpracował bardzo dobrze.

Występujemy pod jednym klubem parlamentarnych - nie mamy różnych klubów parlamentarnych. Tak jak państwo widzicie, współpraca do tej pory układała się bardzo dobrze, i liczę na to, że będzie się układała cały czas bardzo dobrze. Tak wynika zresztą z deklaracji politycznych i Zbigniewa Ziobro (lidera Solidarnej Polski), i Jarosława Gowina (lidera Porozumienia)

- zaznaczył rzecznik rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl