Taksówkarz ustrzegł starszą pasażerkę przed oszustwem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/MichaelGaida/CC0

  

Dzięki czujności gdańskiego taksówkarza 79-letnia kobieta nie padła ofiarą oszustwa. Przestępcy chcieli wyłudzić od seniorki pieniądze. Kierowca taxi pokrzyżował ich plany przekonując kobietę, że – zamiast do banku po pieniądze, powinna zgłosić się na policję.

Jak poinformowała w czwartek asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, zdarzenie miało miejsce w środę.

Do taksówki jednej z gdańskich korporacji wsiadła roztrzęsiona starsza kobieta, prosząc o kurs do banku. Podczas kursu i rozmowy z taksówkarzem zdradziła, że musi pomóc policji w zdemaskowaniu oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od starszych osób

- poinformowała Kamińska.

Dodała, że opowieść pasażerki wzbudziła czujność kierowcy, który – jak później poinformował - wielokrotnie słyszał w mediach apele policjantów dotyczące działalności oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób. Kamińska podała, że taksówkarz przekonał kobietę, by zamiast do banku, pojechali na komisariat w gdańskiej Oliwie.

W rozmowie z 79-letnią gdańszczanką policjanci dowiedzieli się, że zadzwoniła do niej kobieta, podająca się za pracownicę poczty. Dzwoniąca poinformowała seniorkę, że na poczcie czeka na nią ważna przesyłka, wypytywała starszą panią o jej adres i inne dane.

Chwilę po tym telefonie starsza pani odebrała kolejny. Tym razem dzwonił mężczyzna, podający się za „policjanta biura śledczego”. Poinformował on, że starsza pani jest obserwowana przez przestępców oszukujących seniorów. „Oszust poprosił kobietę, żeby pomogła w rozpracowaniu grupy przestępczej. W tym celu pokrzywdzona miała pojechać do banku i wziąć kredyt” – wyjaśniła Kamińska.

Funkcjonariusze z oliwskiego komisariatu, gdzie taksówkarz zawiózł seniorkę, przyjęli od niej zawiadomienie o usiłowaniu oszustwa.

Policjanci dziękują kierowcy taksówki, który wykazał się czujnością i refleksem. Mężczyzna udaremnił oszustwo metodą "na policjanta". Dzięki niemu seniorka nie straciła pieniędzy

- podkreśliła Kamińska w przesłanym mediom komunikacie.

Dodała, że funkcjonariusze szukają sprawców usiłowania oszustwa. „I po raz kolejny przypominamy: seniorze bądź ostrożny” - podkreśliła Kamińska. Zaznaczyła, że policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie namawiają do współpracy, a - co najważniejsze, nie proszą o przekazanie pieniędzy. „Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których mówimy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich” – zaznaczyła rzecznik.

Podkreśliła też, by w trakcie podobnych rozmów nie udostępniać nikomu swoich danych dotyczących kont bankowych, pieniędzy na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych ani adresu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojska amerykańskie opuściły miasta kontrolowane przez Kurdów. Na miejscu syryjscy żołnierze

/ US army - zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nasze wojska na dobre opuściły kontrolowane przez Kurdów miasta Ar-Rakka i As-Saura na północy kraju – poinformowało w środę dowództwo amerykańskiej armii w Syrii. Wcześniej do Ar-Rakki wkroczyły wojska syryjskie, wspomagane przez siły rosyjskie.

Siły koalicyjne kontynuują swój cel, jakim jest wycofywanie się z północno-wschodniej Syrii. 16 października opuściliśmy cementownię Lafarge oraz miasta Ar-Rakkę i As-Saurę

- brzmi komunikat służby prasowej sił amerykańskich w Syrii.

Wcześniej syryjscy żołnierze, wspierani przez wojska rosyjskie, wkroczyli do położonego nad Eufratem miasta Ar-Rakka i zaczęli organizować tam punkty obserwacyjne.

Wkroczenie wojsk syryjskich do Ar-Rakki to efekt niedzielnego porozumienia, jakie zawarli Kurdowie z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ramach tej umowy armia syryjska, wspierana przez siły rosyjskie, ma stawić czoło ofensywie Turcji w północno-wschodniej Syrii, kontrolowanej do tej pory przez siły kurdyjskie.

Ar-Rakka była stolicą kalifatu Państwa Islamskiego w latach 2014-17. Z rąk dżihadystów Kurdowie odbili ją w październiku 2017 roku przy dużym wsparciu sił amerykańskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl