Magdalena Wolińska-Riedi: Watykan uformował moją wrażliwość na świat

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay/mat.pras.

  

Watykan bardzo głęboko i kompleksowo mnie ukształtował, uformował całą moją osobowość, duchowość i wrażliwość na świat - mówiła podczas środowej prezentacji książki "Kobieta w Watykanie" jej autorka Magdalena Wolińska-Riedi.

Wolińska-Riedi od 2014 r. pracuje jako korespondentka Telewizji Polskiej w Watykanie. Była pierwszą kobietą tłumaczem watykańskich sądów i pierwszą w historii dziennikarką na co dzień tam żyjącą. Współrealizowała filmy i seriale o świecie za Spiżową Bramą. Jako jedna z nielicznych kobiet mieszkała w Watykanie przez kilkanaście lat, jako żona gwardzisty szwajcarskiego. Na ponad 350 stronach książki ukazuje Watykan od kuchni. Czytelnik poznaje dzięki niej elementy życia tego najmniejszego państwa świata, o których zazwyczaj mało kto wie.

W promocji książki "Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata" na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński, komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka Magdalena Rigamonti, która powiedziała, że "Wolińska-Riedi wzięła ją za rękę i przeprowadziła przez wszystkie bramy Watykanu".

Zaprowadziła do ogrodów, do zakamarków, na cmentarz, plac zabaw, zaprowadziła do Domu św. Marty. Poznała mnie z papieżem Franciszkiem. Poznała mnie z papieżem Benedyktem i opowiedziała niesamowitą historię swojej relacji z Janem Pawłem II

 - mówiła Rigamonti.

Wolińska-Riedi pytana, czy czekała z napisaniem książki do momentu opuszczenia Watykanu, odpowiedział: "to nie była żadna kalkulacja, czekanie na wyjście stamtąd, żeby to wszystko podsumować".

Myślę, że w momencie, kiedy człowiek przechodzi przez bramy i staje po tej drugiej stronie i widzi tę bramę, którą przekraczał przez ostatnie prawie 17 lat, kilkakrotnie w ciągu dnia, to już z tej zewnętrznej perspektywy jest w stanie, ja tak się czułam zaczynając pisanie tej książki, ogarnąć to wszystko wzrokiem, wspomnieniami, doświadczeniami, refleksjami na ten temat

 - opowiadała dziennikarka.

Jak mówiła, to jest "wielka historia, Kościół, trzech papieży i jej codzienność, a w tej codzienności wiele radości i czasem jakieś trudności i ból".

Myślę, że ta książka wymagała ode mnie spojrzenia globalnego

 - dodała.

Korespondentka TVP wyznała, że "Watykan bardzo głęboko i kompleksowo ją ukształtował, uformował całą jej osobowość, duchowość i wrażliwość na świat".

Weszłam za mury Watykanu mając 23 lata, odeszłam stamtąd kilka miesięcy temu, jako już dojrzała kobieta z 9 i 11-letnimi córkami. I to są takie lata zasadnicze dla ukształtowania takiego kręgosłupa. Jeśli chodzi o Kościół słyszymy tak dużo zarzutów, tak dużo niesprawiedliwych też ocen, a ja tam tę moją wiarę, ale taką osobistą, taką małą, pogłębiłam

 - wyznała Wolińska-Riedi.

Oceniła, że "bliskość wszystkich trzech papieży, to też był element, który ugruntował w niej wiarę".

Przede wszystkim niesamowite świadectwo Jana Pawła II. Byłam jego sąsiadką przez dwa lata, widziałam jego zapalone okna wieczorami, widziałam jego odchodzenie z tego świata

- opowiadała Wolińska-Riedi.

Pytana, czy łatwo jest kobiecie odnaleźć się w świecie za Spiżową Bramą, przyznała, że "na początku odnaleźć jest się trudno, ale potem, kiedy człowiek znajdzie swoje miejsce to czuje się nadzwyczaj bezpiecznie właśnie za murami Watykanu".

Tam toczy się normalne życie, tam się idzie rano po zakupy, tam się idzie z wizytą do dentysty, tam się tankuje samochód, tam się spaceruje po ogrodach watykańskich

 - podkreśliła.

Książka "Kobieta w Watykanie. Jak się żyje w najmniejszym państwie świata" ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagrody BohaterONy 2019 r. wręczone

/ https://bohateron.pl/o-nas/nasze-nagrody/

  

22 osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały wyróżnione Nagrodą BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich podczas Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrodę Specjalną otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.

W środę w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się Gala pierwszej edycji Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach. Komitet Organizacyjny Nagrody przyznał także Nagrodę Specjalną – za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rtm. Witoldzie Pileckim, który stał się dla nas symbolem niezłomności i odwagi - Zofii Pileckiej-Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu, dzieciom rtm. Witolda Pileckiego.

List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody.

"Niezmiernie żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszej Gali, podczas której poznamy laureatów nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich"

- napisał szef resortu kultury w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką.

Przypomniał, że "organizowana od kilku lat kampania BohaterON – włącz historię konsekwentnie powiększa swój zasięg". "Z wielkim uznaniem obserwuję, jak akcja pisania listów, pocztówek, laurek do Powstańców Warszawskich angażuje coraz więcej – w szczególności młodych – ludzi. Ta społeczna inicjatywa niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, kształtując w jej uczestnikach świadomość historyczną i narodową" - ocenił wicepremier.

Gliński dodał, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego z radością objął funkcję przewodniczącego kapituły przyznającej tegoroczne nagrody. "Firmy, osoby bądź instytucje, które wyjątkowo przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o historii Polski, zostaną wyróżnione w siedmiu kategoriach. Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje" - napisał.

"Państwa zaangażowanie jest tym bardziej godne docenienia, że nie ma przecież wymiaru utylitarnego. Nie spodziewacie się Państwo żadnych osobistych korzyści, chcecie po prostu przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń Polaków"

- podkreślił.

Wicepremier Gliński zwracając się do Powstańców Warszawskich napisał: "bez Was nie byłoby nas dziś tutaj". "Oddajemy dziś hołd całemu Waszemu pokoleniu – pokoleniu młodych ludzi, którzy, nie oglądając się na tak cenną przecież wartość własnego życia, 1 sierpnia 1944 r. stawili czoła niemieckiej machinie wojennej" - zaznaczył minister kultury.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria – organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! – w celu wyróżnienia tych, których aktywność w 2018 roku w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną.


Spośród zgłoszonych blisko 200 kandydatów do wyróżnienia Komitet Organizacyjny Nagrody wybrał po pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. O tym, kto zostanie laureatem Złotych, Srebrnych i Brązowych BohaterONów, zdecydowała Kapituła Nagrody składająca się z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "dziennikarz" Złotego BohaterONa otrzymał Tadeusz Płużański (Telewizja Polska, Polskie Radio); Srebrnego - Tomasz Wolny (TVP2); Brązowego - Piotr Kuśmierzak (Polsat News). Złotego BohaterONa Publiczności odebrał Tomasz Wolny.

W dziedzinie "firma" nagrodzeni zostali: Złotym BohaterONem - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo; Srebrnym - Przewozy Regionalne POLREGIO; Brązowym - TOM-TECH. Złoty BohaterON Publiczności przyznano Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN.

Złotego BohaterONa w kategorii "instytucja" przyznano Instytutowi Pileckiego, Srebrnego - Narodowemu Banku Polskiemu, Brązowego - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Publiczność uhonorowała Narodowy Bank Polski.

W kategorii "nauczyciel" Złoty BohaterON otrzymał Przemysław Szot (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 w Brzegu Dolnym); Srebrny - Ludmiła Fabiszewska (Miejskie Przedszkole nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim); Brązowy - Adam Czarniawski (Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie). Nagrodę publiczności odebrał Przemysław Szot.

Złotym BohaterONem w kategorii "Organizacja non-profit" wyróżniona została Fundacja Willa Jasny Dom; Srebrnym - Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej; Brązowym - Fundacja PZU. Publiczność nagrodziła Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.

W dziedzinie "osoba publiczna" Złotego BohaterONa otrzymał Dariusz "Maleo" Malejonek; Srebrnego - dr Karol Nawrocki; Brązowego - Filip Chajzer, który również odebrał Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "pasjonat" nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney; Srebrny - Mikołaj Kaczmarek; Brązowy - Piotr Jeżółkowski. Złotego BohaterONa Publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek. Ney powiedział, że ma nadzieję, iż jest "dowodem na to, że nie trzeba być ani Polakiem, ani polskim bohaterem, aby kochać Polskę i działać na rzecz upamiętnienia polskich bohaterów i ofiar".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl