"Kandydat grupy EPL do tegorocznej Nagrody Sacharowa to rosyjski prawnik i działacz polityczny Aleksiej Nawalny, który nie tylko broni wolności myśli Rosji, ale jest jednym z niewielu głosów prawdy"

- napisano na Twitterze Europejskiej Partii Ludowej.

Nawalny to działacz organizujący opozycyjne protesty, autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów, który za swoją działalność niejednokrotnie trafiał za kratki. Jest jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Rosji Władimir Putina i nadużyć władzy w Rosji.

Z kolei Socjaliści i Demokraci (S&D), druga największa frakcja w PE, postanowili w środę, że nominują do Nagrody Sacharowa Brazylijki: Chief Raoni, Claudelice dos Santos oraz Marielle Franco (pośmiertnie). Grupa S&D poinformowała, że w swoich działaniach walczą one o środowisko naturalne, prawa człowieka i prawa ludności tubylczej w Brazylii.

Co roku we wrześniu posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą wysunąć kandydatów do Nagrody im. Sacharowa. Każdy nominowany musi mieć poparcie co najmniej 40 europosłów, przy czym każdy poseł może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi.