Coraz więcej zadowolonych z pracy premiera i prezydenta

Mateusz Morawiecki / twitter.com/Kancelaria Premiera

  

We wrześniu 48 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; przeciwnego zdania było 40 proc. respondentów - wynika z wrześniowego sondażu Kantar. O pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 45 proc. ankietowanych, negatywnie - 41 proc.

Z sondażu Kantar wynika, że 12 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie ocenić, czy prezydent Andrzej Duda dobrze wypełnia swoje obowiązki. W porównaniu do wyników z sierpnia, odsetek osób zarówno zadowolonych, niezadowolonych jak i niezdecydowanych z prezydenta nie zmienił się.

Wypełnianie obowiązków przez Andrzeja Dudę najlepiej oceniają wyborcy PiS (94 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (85 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (80 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (75 proc.) oraz badani o centrolewicowych (70 proc.) i lewicowych (67 proc.) poglądach politycznych.

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby z wykształceniem podstawowym, mieszkańcy wsi i regionu małopolskiego, wierzące i praktykujące oraz te, które raczej interesują się polityką. Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy regionu dolnośląskiego oraz miast od 20 do 100 tys. mieszkańców, a także pracujący oraz bardzo zainteresowani polityką.

Częściej dobrze niż źle oceniany jest także premier Mateusz Morawiecki. 45 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 41 proc. badanych. 14 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. W porównaniu do wyników z sierpnia, w tym miesiącu ocena premiera nieznacznie się poprawiła - odsetek ocen pozytywnych nie zmienił się, natomiast o 2 punkty procentowe spadł odsetek osób niezadowolonych z jego pracy. Odsetek badanych niezdecydowanych w tej kwestii jest o 2 punkty proc. wyższy niż w sierpniu.

Premier Morawiecki otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (94 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (82 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające KO (80 proc. negatywnych opinii) oraz Lewicę (76 proc.), a także badani o lewicowych (67 proc.) i centrolewicowych (70 proc.) poglądach politycznych.

Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób w wieku powyżej 60 lat, mieszkańców wsi, regionu małopolskiego i centralnego, emerytów i rencistów oraz osób wierzących i regularnie praktykujących. Gorsze oceny premierowi przyznają częściej mieszkańcy miast od 20 do 100 tysięcy mieszkańców oraz regionu dolnośląskiego i pomorskiego, robotnicy, prywatni przedsiębiorcy oraz Polacy na stanowiskach kierowniczych, osoby pracujące oraz bardzo interesujące się polityką.

Odsetek badanych oceniających pozytywnie pracę rządu wyniósł we wrześniu 44 proc., natomiast respondentów o przeciwnym stanowisku, czyli twierdzących, że rząd zasługuje na ocenę negatywną jest 42 proc. proc. 14 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Jak wynika z sondażu we wrześniu zmiany w ocenie rządu są nieznaczne. Wzrósł odsetek osób dobrze oceniających pracę polskiego rządu (o 1 punkt procentowy) i spadł odsetek badanych o przeciwnym stanowisku źle oceniających rząd (o 2 punkty procentowe). Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (94 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o poglądach prawicowych (83 proc.).

Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (82 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (75 proc.), a także respondenci o poglądach lewicowych (69 proc.) i centrolewicowych (65 proc.). Rząd lepiej oceniają osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy wsi, osoby wierzące i regularnie praktykujące oraz mieszkańcy regionu małopolskiego. Gorsze oceny wystawiają rządowi osoby wykształcone na poziomie wyższym, mieszkańcy miast średniej wielkości (od 20 do 100 tysiące mieszkańców), mieszkańcy regionu dolnośląskiego, osoby pracujące oraz bardzo interesujące się polityką.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-11 września 2019 r. metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wojska amerykańskie opuściły miasta kontrolowane przez Kurdów. Na miejscu syryjscy żołnierze

/ US army - zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nasze wojska na dobre opuściły kontrolowane przez Kurdów miasta Ar-Rakka i As-Saura na północy kraju – poinformowało w środę dowództwo amerykańskiej armii w Syrii. Wcześniej do Ar-Rakki wkroczyły wojska syryjskie, wspomagane przez siły rosyjskie.

Siły koalicyjne kontynuują swój cel, jakim jest wycofywanie się z północno-wschodniej Syrii. 16 października opuściliśmy cementownię Lafarge oraz miasta Ar-Rakkę i As-Saurę

- brzmi komunikat służby prasowej sił amerykańskich w Syrii.

Wcześniej syryjscy żołnierze, wspierani przez wojska rosyjskie, wkroczyli do położonego nad Eufratem miasta Ar-Rakka i zaczęli organizować tam punkty obserwacyjne.

Wkroczenie wojsk syryjskich do Ar-Rakki to efekt niedzielnego porozumienia, jakie zawarli Kurdowie z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ramach tej umowy armia syryjska, wspierana przez siły rosyjskie, ma stawić czoło ofensywie Turcji w północno-wschodniej Syrii, kontrolowanej do tej pory przez siły kurdyjskie.

Ar-Rakka była stolicą kalifatu Państwa Islamskiego w latach 2014-17. Z rąk dżihadystów Kurdowie odbili ją w październiku 2017 roku przy dużym wsparciu sił amerykańskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl