Pożegnano "misia z Krupówek"

zdjęcie ilustracyjne / Krupówki webcam/printscreen

  

Fotografia z biały misiem była niegdyś obowiązkową pamiątką z Zakopanego. Dziś w Leśnicy koło Zakopanego odbył się pogrzeb 83-letniego Andrzeja Worwy, który przez niemal ćwierć wieku wcielał się w białego misia z Krupówek.

"Obecnie kultowego misa z Krupówek często zastępują postacie z bajek, ale nie ma to nic wspólnego z dawną magią białego misia, z którym obowiązkowo fotografował się każdy turysta i zakopiańczyk"

– przekonywał znawca historii Zakopanego Maciej Krupa.

Historyk powiedział, że biały miś pojawił się na zakopiańskich Krupówkach w okresie międzywojennym, a był to pomysł jednego z zakopiańskich fotografów mających swoje atelier przy Krupówkach. Być może był to pomysł znanego zakopiańskiego fotografa Henryka Schabenbecka, który miał zakład fotograficzny "Stefa" przy górnych Krupówkach.

"To właśnie fotograf wymyślił kostium białego misia, który był szyty ze śnieżnobiałych owczych skór, w który ubierał się człowiek i zachęcał ludzi na Krupówkach do robinia sobie pamiątkowej fotografii. Trzeba pamiętać, że wtedy aparat fotograficzny nie był rzeczą powszechnie dostępną. Po prostu mało kogo było na taki aparat stać, więc turyści, jak i zakopiańczycy obowiązkowo robili sobie zdjęcie z białym misiem z Krupówek” –

wyjaśnił Maciej Krupa.

Po wojnie zdjęcie z kultowym misiem z Krupówek nadal było jednym z obowiązkowych punktów przyjazdów do Zakopanego. W latach PRL upaństwowiono zakłady fotograficzne na Krupówkach, ale nadal biały miś pozował do zdjęć.

"Aby mieć taką wyjątkową pamiątkę z Zakopanego trzeba było zrobić sobie zdjęcie z białym misiem, a następnego dnia odebrać fotografię. Faktem jest, że bardzo wielu turystów, którzy odwiedzali Zakopane taką pamiątkę z Zakopanego posiadało. To była bardzo popularna pamiątka, którą turyści mogli się pochwalić na przykład w Warszawie"

– mówił historyk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Poseł Wróblewski o rezultacie PO-KO. "Czerwona kartka dla Schetyny"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki - mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. I skomentował też wynik Koalicji Obywatelskiej.

PiS z poparciem 43,6 proc. (239 mandatów) zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc. (130 mandatów); SLD - 11,9 proc.(43 mandaty); PSL - 9,6 proc.(34 mandaty); Konfederacja - 6,4 proc. (13 mandatów).

To wynik znacznie lepszy niż cztery lata temu. Według wstępnych wyników badania IPSOS, notujemy sześcioprocentowy wzrost. Jednocześnie trzeba dodać, że zwiększyła się frekwencja. To oznacza, że kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki

- mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Po ogłoszeniu wyników, Grzegorz Schetyna natychmiast wyszedł z apelem do ugrupowań opozycyjnych ws. współpracy w przyszłym Senacie. „Będziemy pracować nad współpracą. Senat… Senat jeszcze. Te wyniki ciągle przed nami. Wierzymy w zwycięstwo” – mówił.

Poseł Wróblewski wskazuje, że obecnie „Grzegorz Schetyna robi dobrą minę do złej gry, w której znalazła się Platforma Obywatelska, a wcześniej już Koalicja Europejska”.

[polecam:https://niezalezna.pl/292548-schetyna-juz-szuka-wymowki-po-przegranych-wyborach-to-nie-byla-rowna-walka]

Cztery lata temu PO i Nowoczesna mieli łącznie ponad 30 proc. poparcia. Dziś otrzymali o wiele gorszy wynik. Oznacza to drugą żółtą, lub czerwoną kartkę dla kierownictwa partii. To sytuacja trudna dla Grzegorza Schetyny

- odniósł się polityk.

Pytany o wysoką, ponad 60-procentową frekwencję odparł, że „poziom mobilizacji rodaków jest bardzo duży”.

Nie chcą pozostać z boku, chcą się wypowiedzieć. Mają do tego prawo. Tym, co mnie cieszy, to to, że oddanych głosów sumarycznie na prawicę jest bardzo dużo

- podsumował poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl