Czy znasz historię tych przedwojennych firm?

  

Ludzie marzą o wielkich pieniądzach odkąd je wynaleziono. Nas Polaków fascynują historie światowych fortun Rockefellera, Forda czy Rotschilda, a tak niewiele wiemy o naszych dawnych potentatach. A szkoda! Bo dziś, aż trudno uwierzyć jak ogromne mieli możliwości. 23 września o godz. 23 w Programie I Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany film dokumentalny „Kupcy i Fabrykanci” w reżyserii Artura Jaworskiego. Jego autor przybliża w nim historie czterech firm będących kiedyś symbolami rozkwitającej gospodarki II Rzeczypospolitej, a obecnie prawie zupełnie zapomnianych. To Lilpop, Rau i Loewenstein – największe zakłady przemysłowe międzywojennej Warszawy, K. Rudzki i S-ka – odpowiedzialne za niektóre z najbardziej innowacyjnych konstrukcji mostów na świecie, Pluton – najstarsza polska marka kawy oraz Dom Towarowy Braci Jabłkowskich – najbardziej znany dom towarowy II RP.

Opowieść rozpoczyna się w II połowie XIX wieku w Warszawie w czasach wielkiego boomu spowodowanego rewolucją przemysłową oraz niezwykłymi możliwościami jakie dawał ogromny i niezwykle chłonny rynek Imperium Rosyjskiego. To czasy kiedy rodzą się pierwsze kapitalistyczne fortuny, które wielkością majątku i skalą działalności niczym nie różniły się od tych w Europie Zachodniej. Podziwiając rozmach działalności filmowych bohaterów odwiedzamy najodleglejsze zakątki m.in. plantacje kawy w Angoli i Brazylii, udajemy się na Safari do Kenii, docieramy na Daleki Wschód razem z budową kolei transsyberyjskiej. Duże wrażenie robią starannie wybrane, praktycznie niespotykane archiwa filmowe i fotograficzne, które są ogromnym atutem tego filmu.

Twórcy dużą wagę przykładają do tła historycznego, bo przecież w dużej mierze na wzloty i upadki prezentowanych przedsiębiorstw ogromny wpływ miały wichry dziejowe. Oglądając film jesteśmy pełni podziwu dla determinacji i siły charakteru ich właścicieli, którzy nigdy się nie poddawali i czasami bardzo mozolnie, ale zawsze konsekwentnie wychodzili z opresji. Reżyser przypomina nam również o ogromnych osiągnięciach gospodarczych II RP: reforma Grabskiego czy polityka Eugeniusza Kwiatkowskiego. Patrząc na sunące po ulicach przedwojennej Warszawy produkowane w zakładach Lilpopa Chevrolety, obserwując budowę Prudentialu - drugiego w Europie najwyższego wieżowca, podziwiając ogromną innowacyjność polskich przedsiębiorstw, a także niezwykłe świadczenia socjalne, o których współcześnie moglibyśmy tylko pomarzyć, aż chciałoby się powiedzieć, gdyby nie wojny i PRL to dziś żylibyśmy w inaczej urządzonym kraju.

Linki do zwiastunów filmu:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie/videos/2331562300505999/
https://www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie/videos/2441579722561945/
 

Film pokazywany będzie również w cyklu Niepodległa na XI Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: festiwalnnw.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier w Berlinie: "Sprzeciwmy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu"

premier Mateusz Morawiecki, / twitter.com/@PremierRP

  

Sprzeciwmy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu, jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych - powiedział w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. - Jeśli nie staniemy twardo po stronie prawdy, sprawimy, że śmierć dotknie także pamięci o ofiarach tej zbrodni, sprawimy, że będą umierać bez końca - podkreślił.

Szef polskiego rządu, któremu towarzyszy m.in. małżonka, Iwona Morawiecka, rozpoczął dwudniową wizytę w Berlinie. Morawiecki wieczorem weźmie udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Szef polskiego rządu powiedział przed rozpoczęciem koncertu, że kiedy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują "najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata - KL Auschwitz-Birkenau".

"Moja młoda ojczyzna, w której kwitły radość, nadzieja i entuzjazm, zmieniła się w ziemię jałową, Polaków i Żydów łączyła wtedy solidarność obywatelska, a piekło II wojny światowej sprawiło, że połączyła nas także solidarność ofiar"

- powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że naoczni świadkowie KL Auschwitz zwykli mówić, że w obozie śmierci nie umiera się raz, umiera się w nim cały czas.

"Jeśli nie staniemy twardo po stronie prawdy, sprawimy, że śmierć dotknie także pamięci o ofiarach tej zbrodni, sprawimy, że będą umierać bez końca"

- podkreślił.

"Dlatego sprzeciwmy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu, jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych. Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki, chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 mln ofiar II wojny światowej i 6 mln ofiar Holokaustu"

- podkreślił Morawiecki. 

Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości. Szefowie rządów Niemiec i Polski wspólnie stają do apelu – połączeni przekonaniem, co do potrzeby zachowania pamięci o trudnych kartach naszej wspólnej historii

- mówił szef polskiego rządu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts