Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Czego dotyczyły rozmowy premierów?

/ https://twitter.com/PremierRP

  

- Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko w sprawie energetyki i ram budżetowych Unii Europejskiej oraz projektów infrastrukturalnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. - Polska jest naszym przyjacielem, strategicznym partnerem i sojusznikiem - oświadczyła zaś premier Rumunii Viorica Dancila.

Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Rumunii Vioricą Dancilą.

Po tym spotkaniu szef polskiego rządu podziękował stronie rumuńskiej za przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia stosunków polsko-rumuńskich. Podkreślił, że nawet w czasach "dużo trudniejszych niż dzisiaj" Polska i Rumunia były bardzo bliskimi partnerami. Przypomniał też czas, gdy polskie władze, by utrzymać ciągłość państwa polskiego, znalazły się na uchodźstwie, a przystankiem na ich drodze była właśnie Rumunia; dodał, że polski rząd gościł tam 80 lat temu.

Mateusz Morawiecki podkreślił też, że to, co w przeszłości tak bardzo mocno łączyło oba kraje, również i dziś jest ważnym wspomnieniem i "buduje braterstwo wspólnej historii i dzisiejszych problemów".

Zaznaczył, że jeśli chodzi o kwestie współczesne, to z premier Rumunii "właściwie we wszystkich sprawach" miał "bardzo podobne, jeśli nie jednolite zdanie".

Jeśli chodzi o energetykę - podkreślał Morawiecki - "Rumunia odkrywa nowe depozyty gazu ziemnego na szelfie Morza Czarnego i blisko wybrzeża, także na lądzie, mając jednocześnie zasoby, które będą w stanie zapewnić zaopatrzenie w gaz Europy Środkowej".

"My także budujemy infrastrukturę do tego, by Polska mogła być takim środkowoeuropejskim hubem w dystrybucji gazu; budujemy interkonektor na Słowację, przez Węgry do Rumunii, zwiększając bezpieczeństwo całej Europy Środkowej"

- zaznaczył.

Dodał, że Polska jest w tej dziedzinie otwarta na partnerstwo i wspólne projekty.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polskę i Rumunię łączą też projekty infrastrukturalne, a oba kraje uzgodniły też bardzo daleko idącą współpracę w sprawie podstawowych wyzwań na polu europejskim - w polityce klimatycznej, budżetowej, wieloletnich ramach finansowych, polityce przemysłowej i kwestiach konkurencyjności.

"Na naszej sesji wspólnej omawialiśmy szeroko kwestię konkurencyjności naszych gospodarek w kontekście również wykonywania zapisów traktowych traktatu UE, np. swobody świadczenia usług, która jest cały czas jeszcze nie do końca respektowana i wykonywana w ramach UE. Toteż dobrze widać na tym przykładzie, jak bogate państwa zachodniej Europy korzystają z dostępu do rynku rumuńskiego i polskiego, korzystają z siły naszych bardzo utalentowanych pracowników, z naszych ludzi, naszych talentów, otwarcia rynków"

- mówił premier.

Z kolei Podczas wspólnej konferencji prasowej obojga szefów rządów Dancila powiedziała, że "Polska jest bliskim przyjacielem, strategicznym partnerem jak również godnym zaufania sojusznikiem dla Rumunii".

"Dzisiejsze konsultacje pozwoliły na nakreślenie i odnotowanie postępów we współpracy między naszymi krajami i ustalenie punktów dla przyszłej współpracy"

- mówiła.

Dancila dodała też, że z zadowoleniem przyjęła podpisanie szeregu memorandów w takich dziedzinach, "które są o szczególnym znaczeniu dla rozwoju naszych krajów". Wskazała tu na infrastrukturę, transport, energię, komunikację, cyfryzację, przedsiębiorczość czy zarządzanie funduszami europejskimi.

"W ramach dyskusji ustaliliśmy wzmocnienie partnerstwa strategicznego oraz dynamicznego wszechstronnego i złożonego dialogu politycznego we wszystkich dziedzinach"

- mówiła rumuńska premier.

Dodała, że podczas spotkania podkreślono "obiecującą perspektywę współpracy gospodarczej", jeśli chodzi o wymianę handlową.

"Cieszy nas to, że biznesmeni z Polski zwiększają inwestycje w naszym kraju. Z kolei inwestorzy rumuńscy przejawiają zwiększone zainteresowanie rynkiem polskim"

- wskazała.

Dancila zapewniła, iż jest przekonana, że można zwiększyć współpracę gospodarczą i branżową, "by doszła ona do poziomu, który mamy w zakresie bezpieczeństwa, gdzie mamy współpracę w zakresie flanki wschodniej NATO".

Poinformowała, że podczas spotkania poruszono też tematykę europejską.

"Chcemy współpracować ściśle na podstawie wizji, stanowisk i podejść, które są zbieżne. Chcemy mieć wspólne podejście do takich tematów jak brexit, wieloletnie ramy finansowe, polityka spójności i wspólna polityka rolna"

- oświadczyła.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadka na Diamond Princess? "Odczuwam wyrzuty sumienia"

Zdjęcie ilustracyjne / By Ka23 13 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72581050

  

Japońskie ministerstwo zdrowia odkryło, że 23 pasażerów ze statku wycieczkowego Diamond Princess zostało zwolnionych po kwarantannie bez ponownego badania. Nie poiwnno tak się stać. "Odczuwam wyrzuty sumienia, że błąd operacyjny spowodował taką sytuacją" - poinformowała minister zdrowia Katsunobu Kato.

W momencie pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa na pokładzie Diamond Princess znajdowało się ok. 3 700 osób. Ogółem potwierdzono tam 634 przypadki zakażenia, co oznacza, że wycieczkowiec stał się największym skupiskiem choroby poza Chinami. Dwoje starszych obywateli Japonii zmarło. W środę, gdy zakończył się 14-dniowy okres kwarantanny, której poddani zostali wszyscy pasażerowie i członkowie załogi, pierwsze osoby zaczęły opuszczać statek.

W trwającej od grudnia zeszłego roku epidemii koronawirusa potwierdzono jak dotychczas prawie 78 tys. zachorowań, z czego 2 362 zakończyły się zgonem. Zdecydowana większość potwierdzonych przypadków, jak i zgonów, miała miejsce w Chinach kontynentalnych. W Wielkiej Brytanii odnotowano dziewięć przypadków choroby, przy czym osiem osób zostało już wyleczonych i opuściło szpitale.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, CNN

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts