Wiatrowycz zwolniony ze stanowiska szefa ukraińskiego IPN

Wołodymyr Wiatrowycz / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17440371

  

Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowego tego kraju Wołodymyra Wiatrowycza, uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej i uznawanego w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA.

Wiatrowycz poinformował o zwolnieniu w środę na swoim Facebooku. Jak oświadczył, w ciągu trwającej od 2014 roku kadencji zdołał zrealizować większość postawionych sobie celów.

„Uzyskałem od premiera Ołeksija Honczaruka zapewnienie, że nie zważając na zmianę na stanowisku prezesa, Instytut zachowa status organu władzy oraz instrumentu polityki pamięci narodowej, a format i kierunki jego pracy będą kontynuowane”

- napisał.

Wiatrowycz był często krytykowany w Polsce m.in. za tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na nic protesty Agnieszki Holland. Dyrektor Centrum Sztuki Mościce odwołana

Centrum Sztuki Mościce / fot. wikipedia

  

Zarząd województwa małopolskiego przyjął uchwałę o odwołaniu dyrektor Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie Agnieszki Kawy. Przeciwko takiej zapowiadanej od jesieni decyzji protestowała część środowiska artystycznego, m.in. Agnieszka Holland i Piotr Adamczyk.

Zarząd województwa małopolskiego przyjął uchwałę o odwołaniu dyrektor Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie Agnieszki Kawy. Przeciwko takiej zapowiadanej od jesieni decyzji protestowała część środowiska artystycznego, m.in. Agnieszka Holland i Piotr Adamczyk.

Uchwała o odwołaniu została podjęta 16 stycznia. Teraz musi zostać doręczona i wtedy będzie obowiązywała

- przekazał w środę rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.

W grudniu marszałek Małopolski Witold Kozłowski poinformował, że dyrektorzy wojewódzkich instytucji kultury, którzy w ubiegłych latach zostali powoływani bez konkursu, zostaną odwołani. Ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu.

Dyrektor Centrum Sztuki Mościce Agnieszka Kawa pełni funkcję od 2008 r., otrzymała ją bez wcześniejszego konkursu. O jej odwołanie zwracała się do marszałka – jak donoszą media – radna PiS Anna Krakowska, która oceniała, że mościckie centrum stało się zbyt "elitarne", niewystarczająco otwarte na młodzież i przekaz treści o charakterze patriotycznym.

Agnieszka Kawa może ponownie zostać dyrektorem placówki, jeśli weźmie udział w przygotowywanym przez urząd marszałkowski konkursie.

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego powiedział, że przygotowywane są dokumenty związane z odwołaniem dyrektorów innych wojewódzkich instytucji kultury. Według zapowiedzi stanowisko stracą dyrektorzy m.in. Filharmonii Krakowskiej i Opery Krakowskiej. Po odwołaniu będą mogli oni ubiegać się o stanowisko.

Przeciwko odwołaniu Agnieszki Kawy protestowali aktorzy i reżyserzy, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk.

Moim zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce, dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu

– napisał w grudniowym oświadczeniu Kozłowski.

Według niego tryb konkursu zapewni „przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom. "Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób" – dodał marszałek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts