Wśród tematów konsultacji mają znaleźć się polityka unijna, w tym negocjacje budżetowe, rola Rumunii w Inicjatywie Trójmorza oraz Bukareszteńska Dziewiątka.

Premier wraz z członkami rządu spotka się z przedstawicielami rządu Rumunii w środę przed południem. Konsultacje rozpoczną się od spotkania w "cztery oczy" szefa polskiego rządu z premier Rumunii Vioricą Dancilą. Następnie odbędzie się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli poszczególnych resortów. Po konsultacjach zaplanowana jest konferencja prasowa premierów: Polski i Rumunii, po której szef polskiego rządu spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Jak powiedział PAP doradca premiera ds. międzynarodowych Paweł Jabłoński, środowe konsultacje to kontynuacja formatu, który funkcjonuje między Polską a coraz większą liczbą państw. Przypomniał, że ostatnie takie konsultacje ze stroną rumuńską odbyły się latem ubiegłego roku w Warszawie.

"Tematem rozmów będzie m.in. polityka unijna i współdziałanie w Radzie Europejskiej w kontekście negocjacji budżetowych. To jest absolutny priorytet dla wszystkich, bo mamy za moment start poważnych negocjacji budżetowych, po tym, jak nowa KE zacznie działać i będziemy mieli do czynienia z bardzo intensywnym sporem między państwami bogatej północy, które nie chcą zwiększenia czy utrzymania dużych środków na politykę spójności, a państwami, które wskazują - tak, jak my i 15 innych państw z klubu przyjaciół spójności - że to są najbardziej skuteczne polityki unijne do tej pory, który niwelują różnice między krajami UE"

- powiedział Jabłoński.

"Tutaj Rumunia jest po naszej stronie, ale będziemy w środę zastanawiać się, jak skutecznie te negocjacje prowadzić, po to, żeby ten nasz obóz zachował spoistość, bo nie ukrywamy też, że spodziewamy się prób wyciągania pojedynczych państw z tego grona przez duże państwa - jak Francja czy Niemcy"

- dodał.

Doradca premiera poinformował, że omówiona zostanie także rola Rumunii w Inicjatywie Trójmorza oraz wizja tego państwa dotycząca przyszłości i rozwoju Inicjatywy.

"Wśród tematów rozmów znajdzie się także Bukareszteńska Dziewiątka w kontekście NATO i bezpieczeństwa. Chcemy omówić to, w jaki sposób nasze kraje, które są stosunkowo bardziej niż Zachód Europy narażone na trudne sąsiedztwo, m.in. z Rosją, mogą zacieśniać współpracę w ramach NATO"

- przekazał Jabłoński.

"Omówione zostanie także wsparcie dla krajów, które nie są członkami UE, w tym Partnerstwo Wschodnie. Dyskusje będą dotyczyły wsparcia dla państw, które są dla nas przyjaznym pograniczem, ale same są znacznie bardziej zagrożone przez czynniki zewnętrzne"

- dodał doradca premiera.

Ostatnie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w maju ubiegłego roku w Warszawie.