Wzruszająca uroczystość w Waplewie Tulicach. Odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny

  

W sobotę 14 września 2019 r. w modlitwie  „Polska pod Krzyżem”, w dniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego Polacy prosili o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów oraz nieznajomych. Tego dnia w Waplewie Tulicach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Danusi Siedzikówny pseudonim Inka.

Pomysłodawcami budowy pomnika i organizacją wszystkich uroczystości byli Piotr Stec i Stefan Kukowski, który wykonał projekt pomnika, scenariusze uroczystości i całą wizualizacją wraz z realizacją .Organizacją i nadzorem budowy, konferencji  i Zlotu Patriotycznego zajął się komandor  Piotr Stec.

Częścią artystyczno-muzyczną kierował Bogusław Tadrowski z Klubu Gazety Polskiej  Elbląg II wraz ze swoim zespołem "Bugi".

Mszę Świętą za Ojczyznę, patriotyczną homilię w kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Waplewie Wielkim odprawił proboszcz ks. Arkadiusz Borzyszkowski. Ksiądz ułożył też tekst i przygotował przysięgę wierności Krzyżowi Chrystusowemu, którą poprowadził przed krzyżem misyjnym na terenie kościoła,. Rytu wojskowego i historycznego nadał poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii im.Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich w historycznych strojach.

Konferencję naukową w Domu Kultury prowadził Piotr Stec. Pierwszym prelegentem był dr Przemysław Wójtowicz "Ludobójstwo na Narodzie Polskim w okresie II wojny światowej", następnie prof. dr hab. Piotr Niwiński  "Polskie Podziemie Niepodległościowe 1945-1963" oraz prof. dr hab. Karol Polejowski "Żołnierze Wyklęci na Powiślu i Kaszubach".

Specjalne podziękowania otrzymali też profesorowie od organizatora - przeora pomorskiego, które wręczał wespół z miejscowym proboszczem. Podziękowania takie otrzymali prof. dr hab. Grzegorz Berendt oraz red. Piotr Szubarczyk.

Wielka wystawa w Domu Kultury "Polska Walcząca" IPN  cieszyła się zainteresowaniem wielu zgromadzonych mieszkańców. Wystawa będzie eksponowana także w kilku pobliskich szkołach.

Odsłonięcie pamiątkowego Głazu w Tulicach, poświęconego Ince i Żołnierzom Wyklętym rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego. Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele: organizatora - Wielki Kanclerz Stefan Kukowski, samorządowców - wójt gminy Stary Targ Wiesław Kaźmierski, nauki - prof. dr hab. Grzegorz Berendt, który przedstawił sylwetkę Danuty Siedzikówny i Żołnierzy Niezłomnych. Asystą przy pomniku była asysta honorowa więzienia ze  Sztumu, poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii oraz poczet ze sztandarem szkoły im. Danuty Siedzikówny.

Główny organizator Piotr Stec za wiele lat społecznego, patriotycznego działania oraz zaangażowanie swojego czasu i środków przy uroczystościach budowy pomnika otrzymał z rąk Kanclerza Kapituły Stefana Kukowskiego prestiżowy Medal 100. lecia Niepodległości.

Po tym, w lesie, przy ognisku, był Zlot Patriotyczny rozpoczęty wspólną pieśnią intonowaną przez Bogusława Tadrowskiego i jego zespół BUGI. Kawalerowie Przeoratu Pomorskiego rozdali darmowe śpiewniki patriotyczne. Wprowadzenie i historyczne wstawki były w rewelacyjnym wykonaniu red. Piotra Szubarczyka. Bogusław Tandrowski za wielkie zasługi na niwie społecznego szerzenia patriotyzmu otrzymał od Przeoratu Pomorskiego Medal 250 lecia Orderu Świętego Stanisława. Na mecie Pomorskiego Rajdu Rowerowego "Nasza Polska" czekali kawalerowi Orderu Ś.S. wręczając każdemu uczestnikowi imienne podziękowania i opaskę odblaskową.

Puchary wręczali wójt gminy Stary Targ Wiesław Kaźmierski (wielce zaangażowany przy budowie infrastruktury przy pomniku), komandor sztumski Piotr Stec oraz Stefan Kukowski. Było także wiele dyplomów dla mieszkańców, którzy spontanicznie i z wielkim zapałem włączyli się w w to wiekopomne dzieło. Wieczorem odbył koncert grupy BUGI, wspólne śpiewy, ognisko, grill.  

Patronem uroczystości by: J.E. Ks. Jacek Jezierski - Biskup Elbląski, Jarosław Sellin - Wiceminister  Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Anna Fotyga - Europoseł do Parlamentu Europejskiego, Antoni Szymański - Senator Rzeczypospolitej, Jarosław Szarek - Prezes IPN, Mirosław Golon -Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Karol Nawrocki - Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Stefan Kukowski - Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława. Głównym pomysłodawcą i organizatorem całości był Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława.

Całość uroczystości, modlitwa na mszy Świętej, następnie konferencja naukowa, odsłonięcie pomnika i koncert z grillem , mogła się odbyć dzięki licznie przybyłej na te uroczystości mieszkańców okolicznych wiosek Waplewo – Tulice jak miast Sztum, Dzierzgoń , Elbląg

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszył proces strażnika KL Stutthof

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Proces Bruna D. - byłego SS-manna, strażnika obozu koncentracyjnego Stutthof - ruszył dziś w Hamburgu. Jak podkreślają niemieckie media, może to być jedna z ostatnich tego rodzaju spraw rozpatrywanych przez niemieckie sądy. 93-letni dziś Bruno D. pełnił służbę wartowniczą w obozie Stutthof, który Niemcy zbudowali niedaleko Gdańska.

W ciągu sześciu lat istnienia więziono w obozie około 120 tys. osób. Liczbę ofiar ocenia się na od 65 tys. do 80 tys. więźniów.

Prokuratorzy zarzucają D. współudział w zabójstwie 5230 osób. Miał on "świadomie popierać okrutne zabijanie zwłaszcza żydowskich więźniów" oraz "był gotów wykonywać rozkazy zabijania".

W pierwszym dniu procesu obrońca byłego SS-manna przypominał, że jego klient latem 1944 roku, w wieku 17 lat, został wcielony do Wehrmachtu, a następnie z powodu niezdolności do służby skierowany do Stutthofu.

"Nie wstąpił do SS dobrowolnie ani nie chciał służyć w obozie koncentracyjnym"

- argumentował adwokat.

Podczas wielokrotnych przesłuchań w ubiegłym roku Bruno D. nie zaprzeczał, że był strażnikiem obozu Stutthof, i współpracował ze śledczymi. Ze względu na stan zdrowia oskarżonego długo nie było wiadomo, czy proces w ogóle się odbędzie. Lekarze wydali jedynie warunkową zgodę. Nie wiadomo, czy zdrowie Bruna D. pozwoli mu doczekać ogłoszenia wyroku.

Niemieckie media podkreślają, że jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego rodzaju procesów w Niemczech. Jak podała telewizja NDR, obecnie w RFN toczy się około 29 spraw przeciwko osobom oskarżonym o udział w Holokauście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl