Olga Tokarczuk ponownie nominowana do National Book Award

Olga Tokarczuk / fot. YouTube/mat.pras./Legalna Kultura

  

Olga Tokarczuk po raz drugi znalazła się na długiej liście nominowanych do prestiżowej amerykańskiej nagrody National Book Award. W ubiegłym roku była w ścisłym finale konkursu z powieścią "Bieguni", teraz nominację otrzymał przekład książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Magazyn "The New Yorker" ogłosił we wtorek długą listę nominowanych do National Book Award w kategorii "literatura tłumaczona na język angielski". Ta kategoria nagrody została utworzona dopiero w zeszłym roku, a już po raz drugi wśród nominowanych do niej pojawia się Olga Tokarczuk. Rok temu w ścisłym finale nagrody znalazł się przekład "Biegunów", w tym roku szansę na nagrodę ma przekład książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Antonii Lloyd-Jones. W marcu ten sam tytuł nominowany był także do Międzynarodowej Nagrody Bookera i znalazł się w finale nagrody.

Oprócz Tokarczuk na długiej liście nominowanych do National Book Award w kategorii przekładów na język angielski znalazły się też książki: "When Death Takes Something from You Give It Back: Carl’s Book" Naji Marie Aidt, "The Collector of Leftover Souls: Field Notes on Brazil’s Everyday Insurrections" Elaine Brum, "Space Invaders" Nony Fernandez, "Spadek" Vigdisa Hjortha, "Death Is Hard Work" Khaled Khalifa, "Baron Wenckheim’s Homecoming" Laszlo Krasznahorkai, "The Barefoot Woman" Scholastique Mukasonga, "The Memory Police" Yoko Ogawy oraz "Crossing" Pajtim Statovci

"Prowadź swój pług przez kości umarłych", w przekładzie Antonia Lloyd-Jones, na długiej liście nominacji do amerykańskiej National Book Award for Translated Literature! Wielka radość!

 - napisała Tokarczuk na Facebooku we wtorek wieczorem.

Powieść Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", która w Polsce ukazała się w 2009 r., w 2017 r. na podstawie powieści powstał film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Tokarczuk była współautorką scenariusza.

Nominowanych do National Book Award w pozostałych kategoriach "The New Yorker" będzie podawał w kolejnych dniach.Tegorocznych laureatów poznamy w październiku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podatek cukrowy inwestycją w zdrowie dzieci i młodzieży. Wesprze aktywność fizyczną

/ zdjęcie ilustracyjne / Ulrike Leone; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier zostanie przeznaczonych na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży - wynika z informacji przekazanych przez rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.

Projekt nowelizacji ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie 70 lub 80 gr dodatkowej opłaty na napój słodzony i 20 gr w przeliczeniu na każdy litr napoju na napój z dodatkiem substancji o właściwościach aktywnych: kofeiny, tauryny lub guarany. Dodatkowe opłaty obejmą też tzw. małpki - za każdą sprzedaną butelkę alkoholu do 300 ml będzie nałożone 1 zł, oraz reklamę suplementów diety.

W ocenie skutków regulacji projektu zapisano, że łączne wpływy ze wszystkich opłat wyniosą ok. 3 mld zł (przy czym w tym roku - zważywszy, że przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia - będzie to mniej, 2,3 mld zł).

Z samej opłaty na napoje słodzone i energetyzujące wpływy mają wynieść 2,5 mld zł. Wedle przedstawionej we wtorek propozycji Ministerstwa Zdrowia, część wpływów z tej opłaty trafi na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych. W tym roku będzie to 50 mln zł, a w kolejnych latach po 100 mln zł.

Jak podkreślił minister edukacji, środki z opłaty cukrowej będą wsparciem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Propozycja Ministra Sportu, zaakceptowana przez Ministra Zdrowia, z moim pełnym poparciem to wzmocnienie działań na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci. Dotyka ona już ponad 20 proc. uczniów, co stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji. Tym bardziej warte pokreślenia jest to, że spore środki będą przeznaczone na zajęcia sportowe i promowanie aktywności fizycznej

- powiedział Dariusz Piontkowski.

W grudniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada autopoprawki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts